Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 39 lat temu odnaleziono ciało błogosławionego…
2023-10-30, 13:00 Autor: IAR/E.Leo/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

39 lat temu odnaleziono ciało błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

ks. Jerzy Popiełuszko. [fot. wikipedia/domena publiczna]
ks. Jerzy Popiełuszko. [fot. wikipedia/domena publiczna]
39 lat temu, 30 października 1984 roku, w Wiśle koło tamy we Włocławku odnaleziono ciało błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, porwanego i bestialsko zamordowanego 19 października przez funkcjonariuszy bezpieki. Kapłan był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Msze za Ojczyznę, odprawiane przez księdza Jerzego Popiełuszkę w kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gromadziły tysiące ludzi. W homiliach kapłan mówił o obronie ideałów "Solidarności", a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Przestrzegał jednocześnie przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc za świętym Pawłem zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji.

19 października 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili i zamordowali księdza Jerzego, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po brutalnym pobiciu i torturach, esbecy skrępowali księdza sznurem, obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do Wisły.

Pogrzeb księdza Popiełuszki 3 listopada zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Rok później, 6 czerwca 2010 roku, podczas uroczystej mszy beatyfikacyjnej na placu Piłsudskiego w Warszawie ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. W imieniu papieża Benedykta XVI akt beatyfikacyjny odczytał arcybiskup Angelo Amato, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (od 2022 Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych). W uroczystości wzięło udział około 140 tysięcy osób. Następnie ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej przeszła procesja z relikwiami błogosławionego, które złożono w Panteonie Wielkich Polaków.

Proces kanonizacyjny księdza Popiełuszki rozpoczął się w 2014 roku w Creteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Akta zgromadzone podczas etapu diecezjalnego procesu zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
W rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - 19 października - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku.

Do dziś nie wiadomo, kto podjął decyzję o zabiciu księdza Popiełuszki. Skazani za zabójstwo kapłana: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski dawno już opuścili więzienia, przy czym każdemu z nich znacznie złagodzono wymiar kary. Ich procesy nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, podobnie jak proces Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. W 1994 roku obaj generałowie zostali uniewinnieni z zarzutu sprawstwa kierowniczego.

(więcej)

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na obrazku prymicyjnym zapisał znamienne słowa: "Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc".

Ksiądz Popiełuszko został wikariuszem w podwarszawskiej parafii w Ząbkach. Później pracował w Aninie, w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu i w akademickim kościele świętej Anny. Był duszpasterzem pielęgniarek i studentów medycyny, dla których prowadził konwersatoria. Dzięki jego zaangażowaniu powstała wspólnota łącząca środowisko służby zdrowia. Ludzie związani z księdzem Jerzym organizowali w 1979 roku ochotniczą służbę medyczną w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

Ostatnim miejscem pracy księdza Jerzego była parafia świętego Stanisława Kostki w Warszawie. W sierpniu 1980 roku prymas Stefan Wyszyński, na prośbę strajkujących hutników, skierował kapłana do pracy duszpasterskiej wśród robotników Huty Warszawa. Właśnie tam, podczas strajku - 31 sierpnia - ksiądz Popiełuszko wraz z dwoma kapłanami odprawił pierwszą mszę świętą w Hucie. Związał się z "Solidarnością", której został kapelanem. W Hucie ksiądz Jerzy odprawiał słynne Msze za Ojczyznę, a w maju 1981 roku, po zamachu na papieża Jana Pawła II, sprawował mszę w Hucie przy krzyżu.

W stanie wojennym, w ostatnią niedzielę miesiąca, ksiądz Popiełuszko odprawiał Mszę za Ojczyznę w kościele świętego Stanisława Kostki. Ostatnią mszę sprawował 19 października 1984 roku w Bydgoszczy. W drodze powrotnej do Warszawy został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z Departamentu IV MSW, który zajmował się walką z wrogą "antypaństwową" działalnością kościołów i związków wyznaniowych.
Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada 1984 roku. Mszy żałobnej przewodniczył prymas Józef Glemp. Kapłan został pochowany na terenie kościoła parafialnego świętego Stanisława Kostki. Na pogrzebie byli obecni rodzice księdza - Marianna i Władysław Popiełuszko wraz z rodziną, przyjaciele i współpracownicy. Przybyli wierni i delegacje zdelegalizowanej "Solidarności" z całego kraju, około tysiąca duchownych, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, akredytowani dziennikarze.

Tłumy wypełniły wszystkie ulice wokół żoliborskiego kościoła, ludzie stali na balkonach i dachach domów. Na chodnikach paliły się znicze, leżały wiązanki kwiatów. Na licznych transparentach, często napisanych charakterystyczną czcionką "Solidarności", widniały napisy: "Wyrwano nam serca, lecz nie oddamy duszy", "On był jeden, lecz za nim stoją miliony", a także - "Kochanemu księdzu Jerzemu - dzieci ze szkół, podwórek i domów". Wkrótce po śmierci ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2002 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku roku 2009 papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy, a 19 grudnia podpisał dekret o męczeństwie księdza. Beatyfikacja odbyła się 6 czerwca 2010 roku.

Wspomnienie liturgiczne błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki jest obchodzone w Polsce 19 października, w rocznicę śmierci.

Grób księdza, znajdujący się przy warszawskiej parafii świętego Stanisława Kostki, stał się celem licznych pielgrzymek. Do tej pory odwiedziło go 23 miliony ludzi. Modlili się przy nim - w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Joseph Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI, a także wielu innych hierarchów kościelnych i przywódców państw, wśród nich arcybiskup Paryża kardynał Jean-Marie Lustiger, prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel i premier Węgier Viktor Orban.

W 2004 roku przy parafii świętego Stanisława Kostki powstało Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Rocznie odwiedza je około 60 tysięcy osób. Od 2011 roku działa także Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W całej Polsce jest wiele miejsc upamiętniających duchownego - ulice, szkoły, pomniki i tablice.

Zobacz także

2023-10-25, godz. 13:00 200 lat temu w Krakowie zakończono sypanie Kopca Kościuszki 200 lat temu, 25 października 1823 roku, w Krakowie zakończono usypywanie Kopca Kościuszki. Dzieło, rozpoczęte w październiku 1820 roku, stało się demonstracją… » więcej 2023-10-25, godz. 11:00 80 lat temu oddział dywersji bojowej Armii Krajowej przeprowadził akcję "Frühwirth" 80 lat temu, 25 października 1943 roku, oddział dywersji bojowej "Agat" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadził akcję "Frühwirth". Jej celem… » więcej 2023-10-25, godz. 09:44 Zmarła Wanda Półtawska, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück W Krakowie zmarła Wanda Półtawska - doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. 2 listopada skończyłaby 102… » więcej 2023-10-25, godz. 09:00 105 lat temu został powołany Sztab Generalny Wojska Polskiego 105 lat temu, 25 października 1918 roku, został powołany urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. Dziesięć lat później - w 1928 roku - przemianowano go na Sztab… » więcej 2023-10-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 25 października » więcej 2023-10-24, godz. 16:00 Grób powstańca śląskiego odznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko" Grób Franciszka Kozika został odznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko". Uroczystość odbyła się na cmentarzu komunalnym w Piasku koło Pszczyny, a zorganizował… » więcej 2023-10-24, godz. 13:53 Zmarł ppłk Władysław Foksa, żołnierz NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” 23 października w wieku 103 lat, zmarł ppłk Władysław Foksa, żołnierz zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bar… » więcej 2023-10-13, godz. 08:59 Jutro (25.10) promocja monografii historycznej "Nysa - historia miasta" O godzinie 16:00 odbędzie się promocja długo oczekiwanej monografii historycznej "Nysa - historia miasta". » więcej 2023-10-24, godz. 09:00 Rozpoczynają się prace budowlane na terenie Muzeum Getta Warszawskiego Placówka będzie się mieściła w zabytkowym kompleksie dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej. Dyrekcja muzeum przekazała plac budowy generalnemu… » więcej 2023-10-24, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 24 października » więcej
120121122123124
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »