Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 39 lat temu odnaleziono ciało błogosławionego…
2023-10-30, 13:00 Autor: IAR/E.Leo/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

39 lat temu odnaleziono ciało błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

ks. Jerzy Popiełuszko. [fot. wikipedia/domena publiczna]
ks. Jerzy Popiełuszko. [fot. wikipedia/domena publiczna]
39 lat temu, 30 października 1984 roku, w Wiśle koło tamy we Włocławku odnaleziono ciało błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, porwanego i bestialsko zamordowanego 19 października przez funkcjonariuszy bezpieki. Kapłan był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Msze za Ojczyznę, odprawiane przez księdza Jerzego Popiełuszkę w kościele świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gromadziły tysiące ludzi. W homiliach kapłan mówił o obronie ideałów "Solidarności", a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Przestrzegał jednocześnie przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc za świętym Pawłem zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji.

19 października 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili i zamordowali księdza Jerzego, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po brutalnym pobiciu i torturach, esbecy skrępowali księdza sznurem, obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do Wisły.

Pogrzeb księdza Popiełuszki 3 listopada zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Rok później, 6 czerwca 2010 roku, podczas uroczystej mszy beatyfikacyjnej na placu Piłsudskiego w Warszawie ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. W imieniu papieża Benedykta XVI akt beatyfikacyjny odczytał arcybiskup Angelo Amato, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (od 2022 Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych). W uroczystości wzięło udział około 140 tysięcy osób. Następnie ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej przeszła procesja z relikwiami błogosławionego, które złożono w Panteonie Wielkich Polaków.

Proces kanonizacyjny księdza Popiełuszki rozpoczął się w 2014 roku w Creteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Akta zgromadzone podczas etapu diecezjalnego procesu zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
W rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - 19 października - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku.

Do dziś nie wiadomo, kto podjął decyzję o zabiciu księdza Popiełuszki. Skazani za zabójstwo kapłana: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski dawno już opuścili więzienia, przy czym każdemu z nich znacznie złagodzono wymiar kary. Ich procesy nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, podobnie jak proces Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. W 1994 roku obaj generałowie zostali uniewinnieni z zarzutu sprawstwa kierowniczego.

(więcej)

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na obrazku prymicyjnym zapisał znamienne słowa: "Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc".

Ksiądz Popiełuszko został wikariuszem w podwarszawskiej parafii w Ząbkach. Później pracował w Aninie, w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu i w akademickim kościele świętej Anny. Był duszpasterzem pielęgniarek i studentów medycyny, dla których prowadził konwersatoria. Dzięki jego zaangażowaniu powstała wspólnota łącząca środowisko służby zdrowia. Ludzie związani z księdzem Jerzym organizowali w 1979 roku ochotniczą służbę medyczną w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

Ostatnim miejscem pracy księdza Jerzego była parafia świętego Stanisława Kostki w Warszawie. W sierpniu 1980 roku prymas Stefan Wyszyński, na prośbę strajkujących hutników, skierował kapłana do pracy duszpasterskiej wśród robotników Huty Warszawa. Właśnie tam, podczas strajku - 31 sierpnia - ksiądz Popiełuszko wraz z dwoma kapłanami odprawił pierwszą mszę świętą w Hucie. Związał się z "Solidarnością", której został kapelanem. W Hucie ksiądz Jerzy odprawiał słynne Msze za Ojczyznę, a w maju 1981 roku, po zamachu na papieża Jana Pawła II, sprawował mszę w Hucie przy krzyżu.

W stanie wojennym, w ostatnią niedzielę miesiąca, ksiądz Popiełuszko odprawiał Mszę za Ojczyznę w kościele świętego Stanisława Kostki. Ostatnią mszę sprawował 19 października 1984 roku w Bydgoszczy. W drodze powrotnej do Warszawy został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z Departamentu IV MSW, który zajmował się walką z wrogą "antypaństwową" działalnością kościołów i związków wyznaniowych.
Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada 1984 roku. Mszy żałobnej przewodniczył prymas Józef Glemp. Kapłan został pochowany na terenie kościoła parafialnego świętego Stanisława Kostki. Na pogrzebie byli obecni rodzice księdza - Marianna i Władysław Popiełuszko wraz z rodziną, przyjaciele i współpracownicy. Przybyli wierni i delegacje zdelegalizowanej "Solidarności" z całego kraju, około tysiąca duchownych, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, akredytowani dziennikarze.

Tłumy wypełniły wszystkie ulice wokół żoliborskiego kościoła, ludzie stali na balkonach i dachach domów. Na chodnikach paliły się znicze, leżały wiązanki kwiatów. Na licznych transparentach, często napisanych charakterystyczną czcionką "Solidarności", widniały napisy: "Wyrwano nam serca, lecz nie oddamy duszy", "On był jeden, lecz za nim stoją miliony", a także - "Kochanemu księdzu Jerzemu - dzieci ze szkół, podwórek i domów". Wkrótce po śmierci ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2002 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku roku 2009 papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy, a 19 grudnia podpisał dekret o męczeństwie księdza. Beatyfikacja odbyła się 6 czerwca 2010 roku.

Wspomnienie liturgiczne błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki jest obchodzone w Polsce 19 października, w rocznicę śmierci.

Grób księdza, znajdujący się przy warszawskiej parafii świętego Stanisława Kostki, stał się celem licznych pielgrzymek. Do tej pory odwiedziło go 23 miliony ludzi. Modlili się przy nim - w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Joseph Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI, a także wielu innych hierarchów kościelnych i przywódców państw, wśród nich arcybiskup Paryża kardynał Jean-Marie Lustiger, prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel i premier Węgier Viktor Orban.

W 2004 roku przy parafii świętego Stanisława Kostki powstało Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Rocznie odwiedza je około 60 tysięcy osób. Od 2011 roku działa także Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W całej Polsce jest wiele miejsc upamiętniających duchownego - ulice, szkoły, pomniki i tablice.

Zobacz także

2023-10-28, godz. 10:00 100 lat temu urodził się Zbigniew Siemaszko, historyk, pisarz i publicysta emigracyjny 100 lat temu, 28 października 1923 roku, urodził się Zbigniew Siemaszko, historyk, pisarz i publicysta emigracyjny. W 1940 roku został deportowany do Kazachstanu… » więcej 2023-10-28, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 28 października » więcej 2023-10-27, godz. 12:09 "Nysa - historia miasta" - to tytuł pierwszej monografii poświęconej Śląskiemu Rzymowi Publikacja powstała z okazji 800-lecia Nysy i prezentuje historię miasta od czasów przedlokacyjnych do czasów współczesnych. Trzytomowe dzieło zaprezentowali… » więcej 2023-10-27, godz. 13:00 Odnaleziono zbiorowy grób Polaków w byłej miejscowości Puźniki na Ukrainie W byłej miejscowości Puźniki w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie odnaleziono zbiorowy grób Polaków zamordowanych w roku 1945 przez ukraińskich nacjonalistów… » więcej 2023-10-27, godz. 11:15 32 lata temu w Polsce odbyły się pierwsze całkowicie wolne wybory parlamentarne 32 lata temu, 27 października 1991 roku, w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej całkowicie wolne wybory parlamentarne, gdyż poprzednie - te… » więcej 2023-10-27, godz. 09:00 Po raz ósmy wyróżniono krótkie filmy w ramach konkursu Patria Nostra Krótkie filmy historyczne wykonywane przez uczniów polskich szkół można było zobaczyć podczas gali konkursu Patria Nostra w Warszawie. W jej ramach pasjonaci… » więcej 2023-10-27, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 27 października » więcej 2023-10-26, godz. 15:00 W Mauzoleum Walk i Męczeństwa plan siedziby gestapo przy alei Szucha 25 wykonany przez konspiracyjnych działaczy Polskiego… W Mauzoleum Walk i Męczeństwa zaprezentowano plan siedziby gestapo przy alei Szucha 25 w Warszawie zrobiony przez konspiracyjną komórkę Polskiego Państwa… » więcej 2023-10-26, godz. 13:00 Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau doktor Piotr Cywiński odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Imperium Brytyjskiego. To jedno z wysokich odznaczeń… » więcej 2023-10-26, godz. 11:00 W Muzeum na Rakowieckiej zainaugurowano siódmy projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" 16 grup z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza wraz z opiekunami włącza się w projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań"… » więcej
117118119120121
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »