Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Muzeum na Rakowieckiej zainaugurowano siódmy projekt…
2023-10-26, 11:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i wz/w hm

W Muzeum na Rakowieckiej zainaugurowano siódmy projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

Grafika IPN
Grafika IPN
16 grup z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza wraz z opiekunami włącza się w projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań". W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mazowiecki projekt rozpoczęto po raz siódmy.
Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział Polskiemu Radiu, że młodzi z ogromnym zapałem włączają się do poszukiwań historycznych, odnajdują lokalne miejsca pamięci, badają archiwalia, uczestniczą w pracach archeologicznych, a IPN im w tym pomaga.

"Chcemy młodym Polakom powiedzieć jak spojrzeć na historię nie tylko z podręcznikowej perspektywy, jak można badać historię lokalną, miasta, miejsca gdzie żyją, poprzez doświadczenia nasze Biura Poszukiwań i Identyfikacji mówimy im jak czytać archiwalia, jak je odnaleźć, jak dotrzeć do świadków, jak z nimi rozmawiać" - wskazuje prof. Krzysztof Szwagrzyk. Dodał, że poprzez swe prace badawcze młodzi zwykle odkrywają lokalnego bohatera, a finałem ich półrocznej pracy jest dwuminutowa etiuda filmowa. Zaznacza, że filmy są bardzo poruszające i motywują młodych do zainteresowania historią.

Do projektu włącza się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Dyrektor placówki Filip Musiał zaznaczył, że dawny areszt śledczy w sposób szczególny opowiada historię. "Dzięki obecności w tym miejscu młodzi mają okazję poczuć historię, chodzić po przestrzeniach w którym przetrzymywano polskich bohaterów, jest to niezwykle ważne, by te mury opowiedziały swoją historię" - zaznaczył.

Projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" został przygotowany przez trzy biura Instytutu Pamięci Narodowej: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Prowadzony jest we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia związane z projektem organizują oddziały i delegatury IPN.

Zobacz także

2024-07-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 lipca » więcej 2024-07-05, godz. 12:03 Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko” Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości… » więcej 2024-07-05, godz. 10:07 Kanada/ Ukazał się pierwszy raport o cmentarzach przy szkołach przymusowych dla Indian Nieinformowanie rodzin o zgonach dzieci w przymusowych szkołach dla Indian, szkolne cmentarze, oszczędzanie na pogrzebach udokumentowano we wstępnym raporcie… » więcej 2024-07-05, godz. 11:49 Warszawa/ Wystawa “Do Potomnego” upamiętni twórców pokolenia wojennego Fotografie, rękopisy, dokumenty przywołujące postacie twórców pokolenia wojennego m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Krystyny Krahelskiej… » więcej 2024-07-05, godz. 09:16 Weterani walk o niepodległość RP w drodze do Wilna na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama" Weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – żołnierze Armii Krajowej wyruszyli w piątek na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama", które… » więcej 2024-07-05, godz. 07:08 Kalendarium historyczne 5 lipca » więcej 2024-07-04, godz. 15:26 Indonezja/ Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie, liczy co najmniej 52 tys. lat Najstarsze figuratywne malarstwo na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy naukowcy z Australii i Indonezji – poinformowała stacja… » więcej 2024-07-04, godz. 10:32 Rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP W czwartek o godzinie 11 rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP, w których udział wezmą prezydent Andrzej Duda, marszałkowie… » więcej 2024-07-04, godz. 09:00 Muzeum Auschwitz: wirtualna lekcja o losie Świadków Jehowy w obozie Lekcję internetową poświęconą losom Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego - więźniów niemieckiego obozu Auschwitz, przygotowało Międzynarodowe… » więcej 2024-07-04, godz. 08:29 Wrocław/ Uczczono pamięć profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w 1941 roku Przedstawiciele władz i uczelni wyższych uczcili pamięć profesorów lwowskich. W 1941 roku tuż po zajęciu Lwowa Niemcy zamordowali kilkadziesiąt osób związanych… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »