Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » IPN wręczył medale Reipublicae Memoriae Meritum
2023-10-13, 10:00 Autor: IAR/#Banach

IPN wręczył medale Reipublicae Memoriae Meritum

Medal Reipublicae Memoriae Meritum [Fot. Mikołaj Bujak]
Medal Reipublicae Memoriae Meritum [Fot. Mikołaj Bujak]
Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy przyznał medale Reipublicae Memoriae Meritum. uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w warszawskim Centralnym Przystanku Historia.
Medalem Reipublicae Memoriae Meritum Instytut Pamięci Narodowej honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917 -1990. Medal przyznawany jest instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o ofiarach, stratach i szkodach poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, upamiętniają patriotyczne zmagania narodu polskiego z okupantami oraz czyny Polaków dokonywane na rzecz niepodległego bytu państwa i w obronie wolności oraz godności ludzkiej.

Medale wręczył dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, który podkreślił, że wyróżnieni nie tylko dbają o podtrzymywanie pamięci o bohaterstwie i martyrologii Polaków, ale też z ich dorobku korzysta IPN. "Rzeczywiście zwracają naszą uwagę na czasami epizod naszej historii, czasami postacie zasłużone, ale znane bardzo lokalnie, czasami zupełnie nieznane i zapomniane, a zasługujące na uhonorowanie, na przypomnienie. Czerpiemy z ich pracy w kwestii opieki nad grobami weteranów, wiele osób społecznie angażuje się w to, żeby wyszukiwać groby polskich weteranów i w Polsce i na całym świecie i zgłaszać te groby do Instytutu. Dzięki tym zgłoszeniom udało się uratować przed likwidacją wiele mogił polskich bohaterów" - dodał.

Złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum uhonorowana została prezes Związku Polaków na Białorusi Oddział Lida Irena Biernacka. Działaczka z radością przyjęła wyróżnienie. "Cieszę się z tego wyróżnienia, bo dla każdego Polaka mieszkającego teraz na Białorusi, to teraz wielkie wyzwanie. Jest tam bardzo niebezpiecznie, ale Polacy dbają i walczą o to, żeby przekazywać młodemu pokoleniu Polskość. Opiekowaliśmy się na Kresach miejscami pamięci, grobami naszych bohaterów i przekazujemy wiedzę o tym naszej młodzieży, uczymy języka ojczystego" - dodała.

Również złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum odznaczony został Artur Kondrat. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK wyjaśniał, że podjął działalność na rzecz upamiętnienia bohaterstwa i martyrologii żołnierzy Armii Krajowej zainspirowany życiem dziadka. "Swoją pracę poświęciłem świętej pamięci mojemu dziadkowi Michałowi Więckowiczowi, który był żołnierzem Armii Krajowej z Okręgu Nowogródzkiego i nie doczekał wolnej Polski. Chciałem coś jemu zrobić i tym wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o wolną i niepodległa Polskę, i którzy w większości nie doczekali takiej Polski, a oddali swoje życie, młode lata w "białych obozach śmierci", w łagrach syberyjskich. Część życia dla nich poświęciłem, by pamięć o nich nie zamarła" - dodał.

Honorata Gawryłowska koordynator projektów Fundacji Polska360, współorganizatorka obozów dla młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK została odznaczona srebrnym medalem Reipublicae Memoriae Meritum. Działaczka z Wileńszczyzny podkreślała, że wyróżnienie, to dla niej motywacja do dalszej pracy z młodzieżą. Wyjaśniała, że od lat wraz z młodzieżą dba o groby żołnierzy Armii Krajowej rozsiane po Wileńszczyźnie, a w tym roku w ramach dużej akcji udało się uporządkować dużą wojenną nekropolię w Skorupcianach.

Odznaczenia otrzymali także: Aneta Hoffman Prezes Fundacji Znaki Pamięci, Edyta Karakotsoglou Szkoła Polska imienia Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach, Krzysztof Krzemiński Prezes Zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Mazowiecki, Patryk Markuszewski Fundacja "Nie zapomnij o nas", Grzegorz Rąkowski - autor kilkudziesięciu książek o tematyce kresowej, Remigiusz Stefani - współinicjator i koordynator akcji społecznej "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich", Piotr Szakacz Dowódca Szwadronu Rotmistrz kawalerii ochotniczej, Stowarzyszenia Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, Anna Szarejko - inicjatorka akcji społecznej "Sprzątanie Powązek", profesor Zdzisław Winnicki - współautor akcji "Wszechnica Polska na Wschodzie" oraz Dzianis Zvonik Prezes Zarządu Fundacji Wsparcia Historii i Kultury Polskiej.

Zobacz także

2023-10-12, godz. 11:00 Uroczystości z okazji 80. rocznicy ucieczki 300 więźniów z Sobiboru 12 października odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu powstania w Sobiborze i masowej ucieczki więźniów. Z niemieckiego nazistowskiego… » więcej 2023-10-12, godz. 10:00 Dziś gala nagród BohaterONy im. Powstańców Warszawskich W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się wieczorem (godz. 19.00) uroczysta gala, podczas której zostaną ogłoszeni… » więcej 2023-10-12, godz. 09:00 Pomnik Wojciecha Korfantego, stanął obok urzędu wojewódzkiego przy ulicy Piastowskiej w Opolu. To polski bohater, działacz na rzecz polskości Górnego Śląska i dyktator trzeciego powstania śląskiego. Na pomnik składa się kolumna i popiersie - całość… » więcej 2023-10-12, godz. 08:00 Wystawa "Moja wielka wołyńska rodzina" w Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów Wystawa czasowa Dariusza Kanaka poświęcona tematyce kresowej zostanie otwarta w na brzeskim zamku. » więcej 2023-10-12, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 12 października » więcej 2023-10-11, godz. 16:00 25. rocznica kanonizacji Edyty Stein, niemieckiej filozof i teolog pochodzenia żydowskiego 25 lat temu, 11 października 1998 roku, została kanonizowana Edyta Stein, niemiecka filozof i teolog pochodzenia żydowskiego. W wieku 30 lat przyjęła chrzest… » więcej 2023-10-11, godz. 14:00 80 lat temu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau Niemcy rozstrzelali 54 więźniów 80 lat temu, 11 października 1943 roku, w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau rozstrzelano 54 więźniów polskiej narodowości… » więcej 2023-10-11, godz. 12:00 Remont Pomnika Czynu Powstańczego i annogórskiego amfiteatru za rok Pomnik Czynu Powstańczego i amfiteatr w Górze św. Anny doczeka się remontu. Jego przebudowa rozpocznie się w przyszłym roku. Podczas konferencji prasowej… » więcej 2023-10-11, godz. 10:00 Dziś rocznica śmierci generała Pułaskiego i dzień jego pamięci w USA Dziś - 11 października - przypada 244. rocznica śmierci generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera walk o wolność dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego… » więcej 2023-10-11, godz. 08:00 70 lat temu zginął kpt. Kazimierz Kamieński "Huzar", rozstrzelany z wyroku władz komunistycznych 70 lat temu - 11 października 1953 roku - w więzieniu w Białymstoku z wyroku władz komunistycznych został stracony Kazimierz Kamieński, pseudonimy „Gryf”… » więcej
125126127128129
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »