Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » IPN wręczył medale Reipublicae Memoriae Meritum
2023-10-13, 10:00 Autor: IAR/#Banach

IPN wręczył medale Reipublicae Memoriae Meritum

Medal Reipublicae Memoriae Meritum [Fot. Mikołaj Bujak]
Medal Reipublicae Memoriae Meritum [Fot. Mikołaj Bujak]
Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy przyznał medale Reipublicae Memoriae Meritum. uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w warszawskim Centralnym Przystanku Historia.
Medalem Reipublicae Memoriae Meritum Instytut Pamięci Narodowej honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917 -1990. Medal przyznawany jest instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o ofiarach, stratach i szkodach poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, upamiętniają patriotyczne zmagania narodu polskiego z okupantami oraz czyny Polaków dokonywane na rzecz niepodległego bytu państwa i w obronie wolności oraz godności ludzkiej.

Medale wręczył dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, który podkreślił, że wyróżnieni nie tylko dbają o podtrzymywanie pamięci o bohaterstwie i martyrologii Polaków, ale też z ich dorobku korzysta IPN. "Rzeczywiście zwracają naszą uwagę na czasami epizod naszej historii, czasami postacie zasłużone, ale znane bardzo lokalnie, czasami zupełnie nieznane i zapomniane, a zasługujące na uhonorowanie, na przypomnienie. Czerpiemy z ich pracy w kwestii opieki nad grobami weteranów, wiele osób społecznie angażuje się w to, żeby wyszukiwać groby polskich weteranów i w Polsce i na całym świecie i zgłaszać te groby do Instytutu. Dzięki tym zgłoszeniom udało się uratować przed likwidacją wiele mogił polskich bohaterów" - dodał.

Złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum uhonorowana została prezes Związku Polaków na Białorusi Oddział Lida Irena Biernacka. Działaczka z radością przyjęła wyróżnienie. "Cieszę się z tego wyróżnienia, bo dla każdego Polaka mieszkającego teraz na Białorusi, to teraz wielkie wyzwanie. Jest tam bardzo niebezpiecznie, ale Polacy dbają i walczą o to, żeby przekazywać młodemu pokoleniu Polskość. Opiekowaliśmy się na Kresach miejscami pamięci, grobami naszych bohaterów i przekazujemy wiedzę o tym naszej młodzieży, uczymy języka ojczystego" - dodała.

Również złotym medalem Reipublicae Memoriae Meritum odznaczony został Artur Kondrat. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK wyjaśniał, że podjął działalność na rzecz upamiętnienia bohaterstwa i martyrologii żołnierzy Armii Krajowej zainspirowany życiem dziadka. "Swoją pracę poświęciłem świętej pamięci mojemu dziadkowi Michałowi Więckowiczowi, który był żołnierzem Armii Krajowej z Okręgu Nowogródzkiego i nie doczekał wolnej Polski. Chciałem coś jemu zrobić i tym wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o wolną i niepodległa Polskę, i którzy w większości nie doczekali takiej Polski, a oddali swoje życie, młode lata w "białych obozach śmierci", w łagrach syberyjskich. Część życia dla nich poświęciłem, by pamięć o nich nie zamarła" - dodał.

Honorata Gawryłowska koordynator projektów Fundacji Polska360, współorganizatorka obozów dla młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK została odznaczona srebrnym medalem Reipublicae Memoriae Meritum. Działaczka z Wileńszczyzny podkreślała, że wyróżnienie, to dla niej motywacja do dalszej pracy z młodzieżą. Wyjaśniała, że od lat wraz z młodzieżą dba o groby żołnierzy Armii Krajowej rozsiane po Wileńszczyźnie, a w tym roku w ramach dużej akcji udało się uporządkować dużą wojenną nekropolię w Skorupcianach.

Odznaczenia otrzymali także: Aneta Hoffman Prezes Fundacji Znaki Pamięci, Edyta Karakotsoglou Szkoła Polska imienia Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach, Krzysztof Krzemiński Prezes Zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Mazowiecki, Patryk Markuszewski Fundacja "Nie zapomnij o nas", Grzegorz Rąkowski - autor kilkudziesięciu książek o tematyce kresowej, Remigiusz Stefani - współinicjator i koordynator akcji społecznej "Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich", Piotr Szakacz Dowódca Szwadronu Rotmistrz kawalerii ochotniczej, Stowarzyszenia Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, Anna Szarejko - inicjatorka akcji społecznej "Sprzątanie Powązek", profesor Zdzisław Winnicki - współautor akcji "Wszechnica Polska na Wschodzie" oraz Dzianis Zvonik Prezes Zarządu Fundacji Wsparcia Historii i Kultury Polskiej.

Zobacz także

2023-11-19, godz. 11:00 Finisaż wystawy "Ślad pamięciowy" w Muzeum na Rakowieckiej [DŹWIĘK] W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie zakończyła się wystawa "Ślad pamięciowy". Multimedialny projekt historyczny przedstawia… » więcej 2023-11-19, godz. 09:00 Francja: aukcja pamiątek po Napoleonie, m.in. bikornu [DŹWIĘK] Miejscowość Fontainebleau (czyt. Fątenblo) pod Paryżem będzie dziś (19.11) w centrum uwagi miłośników epopei napoleońskiej. Odbędzie się tam wyjątkowa… » więcej 2023-11-19, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 19 listopada » więcej 2023-11-18, godz. 11:00 58. rocznica orędzia biskupów polskich do niemieckich Mija 58 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. W dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o… » więcej 2023-11-18, godz. 09:00 368 lat temu rozpoczęło się szwedzkie oblężenie klasztoru na Jasnej Górze 368 lat temu, 18 listopada 1655 roku, rozpoczęło się szwedzkie oblężenie klasztoru paulinów na Jasnej Górze. Trwało do końca grudnia. Wojska szwedzkie… » więcej 2023-11-18, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 18 listopada » więcej 2023-11-17, godz. 15:00 34 lata temu w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja" 34 lata temu - 17 listopada 1989 roku - w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja", która doprowadziła do bezkrwawego obalenia rządów komunistycznych… » więcej 2023-11-17, godz. 13:00 100 lat temu uroczyście otwarto Radiostację w Babicach 100 lat temu - 17 listopada 1923 roku - w Starych Babicach pod Warszawą uroczyście otwarto Transatlantycką Radiotelegraficzną Centralę Nadawczą, nazywaną… » więcej 2023-11-17, godz. 11:00 W Hiroszimie otwarto wystawę o Powstaniu Warszawskim W Hiroszimie, w ocalałym po wybuchu bomby atomowej budynku Banku Japońskiego otworzono wystawę "Warszawa. Feniks z popiołów", która opowiada losy stolicy… » więcej 2023-11-17, godz. 09:00 W Nysie trwa międzynarodowa konferencja naukowa Jej tytuł to: Jacob Böhme – oddziaływanie, recepcja, konteksty. Nowożytnośc i ponowożytność. Jak czytamy na stronie internetowej Państwowej Akademii… » więcej
108109110111112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »