Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 17 lat temu zmarł Marek Grechuta, piosenkarz, kompozytor…
2023-10-09, 14:00 Autor: IAR/E.Leo/E.Porycka

17 lat temu zmarł Marek Grechuta, piosenkarz, kompozytor, poeta

Rzeźba Marka Grechuty na Wzgórzu Uniwersyteckim [fot. Barbara Tyslik]
Rzeźba Marka Grechuty na Wzgórzu Uniwersyteckim [fot. Barbara Tyslik]
17 lat temu, 9 października 2006 roku, zmarł Marek Grechuta, piosenkarz, kompozytor, mistrz poezji śpiewanej. Autor "Dni, których nie znamy", "Ocalić od zapomnienia" i "Nie dokazuj".
Był wielką osobowością polskiej scenie muzycznej. Tworzył wbrew panującym modom muzycznym i literackim. Jego utwory od ponad pół wieku pozostają ponadczasowe. Niepowtarzalny styl Grechuty stał się inspiracją i punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń piosenkarzy. Jego utwory charakteryzują się oryginalnym tekstem i fascynującą muzyką, a największe przeboje, jak: "Tango Anawa", "Korowód", "Serce" czy "Niepewność", do dziś cieszą się popularnością. Był jedynym z niewielu artystów, któremu udało się spopularyzować wiersze Adama Mickiewicza czy fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Najczęściej tworzył muzykę do własnych tekstów. Przez wiele lat współpracował z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem, między innymi w zespole Anawa. Jego piosenki powstawały też do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana czy Tadeusza Nowaka. Z powodzeniem łączył muzykę kameralną z ludową, wykorzystywał też elementy rocka i jazzu.

Artysta wystąpił na ponad trzech tysiącach koncertów. Od 1976 roku przez niemal 10 lat był związany z krakowską Piwnicą pod Baranami. Największe sukcesy odniósł podczas Festiwali Piosenki Polskiej w Opolu. W 1968 roku dostał nagrodę dziennikarzy, rok później wyróżnienie Telewizji Polskiej za utwór "Wesele". Dwukrotnie otrzymał nagrody główne, za: "Korowód" oraz "Hop, szklankę piwa". Podczas Opola 2006 został uhonorowany Grand Prix za całokształt twórczości, a jego piosenki zaprezentowano na poświęconym mu koncercie "Świat w obłokach". Koncertował w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii.

Marek Grechuta nagrywał w duecie - z Marylą Rodowicz, między innymi piosenkę "Gaj" do słów Agnieszki Osieckiej, i Teresą Haremzą, z którą śpiewał między innymi "Muzę Pomyślności". Razem z Krystyną Jandą prezentował widowisko telewizyjne "W malinowym chruśniaku", oparte na erotykach Bolesława Leśmiana. Skomponował również muzykę do licznych przedstawień teatralnych, wśród nich "Otello" i "Niebezpieczne związki". Pisał piosenki dla dzieci, był także autorem albumu "Dziesięć ważnych słów", inspirowanego dekalogiem, zawierającego utwory poświęcone istotnym wartościom w życiu. Cykl tych pieśni dedykował młodemu pokoleniu, w czasach kryzysu wartości.

Artysta wydał tomiki poetyckie, między innymi "Będziesz się uśmiechać", "Na serca dnie" oraz "Krajobraz pełen nadziei". Był też malarzem. Wystawiał swoje prace między innymi w Krakowie i Bytomiu. Zagrał w filmach: "Polowanie na muchy" w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz w biograficznym "Tumor Witkacego". Interesował się także rzeźbą i filozofią.
Jego ostatnie lata zdominowała choroba i problemy rodzinne. Zmarł 9 października 2006 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2023-09-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 24 września » więcej 2023-09-23, godz. 10:00 Geneami 10 Już dzisiaj w zamku w Brzegu odbędzie się po raz dziesiąty konferencja genealogiczna w której będą uczestniczyli genealodzy z kraju i zagranicy. » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez MKiDN i archidiecezję warszawską przez… Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez kolejne 10 lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję… » więcej 2023-09-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 września » więcej 2023-09-22, godz. 16:00 Pomnik 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Już jutro czyli 23 września br. z inicjatywy Rady Parafialnej w Easton on the Hill oraz Living History Group „First to Fight” odbędzie się uroczystość… » więcej 2023-09-22, godz. 14:00 80 lat Błyskawicy Od dzisiaj w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na wernisaż wystawy plenerowej „80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi”. » więcej 2023-09-22, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci w albumie Już dzisiaj (22 września 2023 ) w Sali Królewskiej PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu godz. 18:00, odbędzie się spotkanie autorskie promujące… » więcej 2023-09-22, godz. 10:00 Operacja Lawina O losach oddziału kpt. „Bartka”, przebiegu kombinacji operacyjnej o krypt. „Lawina” oraz poszukiwaniach i identyfikacji szczątków pomordowanych żołnierzy… » więcej 2023-09-22, godz. 08:00 Powstańcy śląscy niezapomniani Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Franciszka Pukowca znakiem pamięci „Tobie… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 września » więcej
135136137138139
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »