Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Warszawa setnym przystankiem 'Iskier Niepodległ…
2023-10-09, 10:00 Autor: IAR/#Piotrowska

Warszawa setnym przystankiem "Iskier Niepodległej"

Ciężarówka "Iskry Niepodległej" [fot. Witold Wośtak]
Ciężarówka "Iskry Niepodległej" [fot. Witold Wośtak]
7 miesięcy, 100 miejscowości i niemal 50 tysięcy odwiedzających. Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" dojechał do setnego przystanku - na kampus Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
To wyjątkowe multimedialne widowisko Biura "Niepodległa" opowiada o wybitnych Polkach i Polakach. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, zwracając się do studentów i wykładowców, podkreślił, że to program, który mówi o polskich ambicjach.

"To jest widowisko historyczne, edukacyjne, multimedialne, które dotyczy ważnych postaci w historii świata, a pochodzących z Polski. Postaci te pokazują, że można mieć ambicję, wspaniałe rzeczy realizować. To są zarówno naukowcy, ludzie kultury, jak i sportowcy" - powiedział Piotr Gliński.

Dodał, że konieczna jest edukacja polskiego społeczeństwa, ponieważ bez pamięci i bez historii nie istniejemy jako wspólnota. Dyrektor Biura "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk, podsumowując siedem miesięcy projektu, powiedział, że multimedialny spektakl "Iskry Niepodległej" odwiedził 100 miast we wszystkich województwach.

"Przeciętnie jesteśmy po trzy dni w każdym mieście, a to oznacza 300 dni pokazowych. Takie ciężarówki są dwie, dlatego w te siedem miesięcy byliśmy w stanie odwiedzić 100 miejscowości, a do końca tego roku, planujemy jeszcze być w trzydziestu. Projekt jest rozwojowy, jest to inwestycja w naszą kulturę, nasze dziedzictwo i będzie też jeździł w kolejnych latach" - powiedział Wojciech Kirejczyk.

Odwiedzając wystawę, można poznać historię, między innymi, Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego; Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych; Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2 czy Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej.

Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji.

Zobacz także

2023-10-15, godz. 11:00 71 lat temu przed komunistycznym sądem zapadł wyrok w procesie lotników 71 lat temu, 15 października 1952 roku, przed Najwyższym Sądem Wojskowym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie czterech oficerów lotnictwa, oskarżonych przez… » więcej 2023-10-15, godz. 09:00 IPN: zainaugurowano projekt "Historia w artefaktach zapisana" "Historia w artefaktach zapisana" - to tytuł projektu edukacyjnego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej , który został zainaugurowany w Izbie Pamięci Strzelecka… » więcej 2023-10-15, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 15 października » więcej 2023-10-14, godz. 08:00 Przedostatnie już oprowadzanie kuratorskie wystawy "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich Prezentowana wystawa jest próbą ukazania najświetniejszego okresu w dziejach miasta, kiedy zyskało ono miano "Śląskiego Rzymu". Osią ekspozycji jest sztuka… » więcej 2023-10-14, godz. 10:00 Wykład dr. Piotra Stanka z CMJW, poświęcony niewoli powstańców warszawskich W zasobach Wszechnicy znajduje się wykład dr. Piotra Stanka na temat – jak to sam autor ujął – siedmiomiesięcznego epilogu powstania warszawskiego, czyli… » więcej 2023-10-14, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 14 października » więcej 2023-10-13, godz. 12:00 85 lat temu zmarł Władysław Belina-Prażmowski, jeden z twórców kawalerii legionowej, bohater wojny polsko-bolsze… 85 lat temu, 13 października 1938 roku, zmarł Władysław Belina-Prażmowski, jeden z twórców kawalerii legionowej, bohater wojny polsko-bolszewickiej. W II… » więcej 2023-10-13, godz. 12:00 Już jutro (14.10) kolejne spotkanie z cyklu "Rodem z Kresów. Historie osobiste" Tym razem w ramach cyklu spotkań wspomnieniowych z osobami pochodzącymi z Kresów Wschodnich II RP lub członkami rodzin o kresowym pochodzeniu w Muzeum Wsi… » więcej 2023-10-13, godz. 10:00 IPN wręczył medale Reipublicae Memoriae Meritum Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy przyznał medale Reipublicae Memoriae Meritum. uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w warszawskim Centralnym… » więcej 2023-10-13, godz. 08:00 Przyznano nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich W studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego podczas uroczystej gali wręczono Nagrody BohaterONy imienia Powstańców Warszawskich. » więcej
124125126127128
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »