Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 16 lat temu zmarł ksiądz Zdzisław Peszkowski…
2023-10-08, 12:00 Autor: IAR/E.Porycka/O.Kłosińska

16 lat temu zmarł ksiądz Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie

ks. Zdzisław Peszkowski. [fot: IPN, źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/99051,Ks-Zdzislaw-Peszkowski-swiadek-prawdy-o-Katyniu.html]
ks. Zdzisław Peszkowski. [fot: IPN, źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/99051,Ks-Zdzislaw-Peszkowski-swiadek-prawdy-o-Katyniu.html]
16 lat temu, 8 października 2007 roku, zmarł ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Był więźniem obozu NKWD w Kozielsku, jako jeden z nielicznych jeńców sowieckich ocalał z Katynia. Ponad pół wieku z wielkim zaangażowaniem działał na rzecz zachowania pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Swoimi staraniami przyczynił się do powstania cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie. "Przebaczamy, ale nie zapominamy" - mówił za papieżem Janem Pawłem II.
Ksiądz Zdzisław Peszkowski pełnił funkcję naczelnego kapelana Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju oraz kapelana chorych Polonii. W 1999 roku został założycielem i prezesem Fundacji "Golgota Wschodu". Podkreślał, że należy dokonać rozliczenia z komunizmem dla oczyszczenia stosunków międzynarodowych. Apelował o międzynarodowy proces zbrodniarzy komunistycznych i domagał się procesu morderców katyńskich, osądzenia i potępienia sowieckiej zbrodni popełnionej na polskich jeńcach wojennych, a także uznanie jej za ludobójstwo.

Ksiądz prałat Peszkowski był przy pracach ekshumacyjnych ofiar zbrodni katyńskiej w Charkowie, Miednoje i Katyniu. Tak zwaną stułą katyńską dotykał szczątków Polaków, swoich kolegów, wydobytych z dołów śmierci, za których się modlił. Stuła ta, z wyhaftowanym obrazem Jezusa Miłosiernego oraz wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej, która dłońmi obejmuje głowę polskiego oficera zamordowanego strzałem w tył głowy, pozostała w Fundacji "Golgota Wschodu".

Przez wiele lat ksiądz Peszkowski spotykał się i współpracował z prymasem Stefanem Wyszyńskim, zarówno w sprawach dotyczących duszpasterstwa Polaków za granicą, jak i działalności Kościoła w kraju. Po uwolnieniu z internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1956 roku, ksiądz Peszkowski jako kapelan Polonii organizował pielgrzymki młodzieży ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Ksiądz wydał między innymi publikację "Kromka chleba" - wybór myśli i aforyzmów z kazań i przemówień kardynała Wyszyńskiego oraz biografię "Ojciec. Wspomnienie o Stefanie kardynale Wyszyńskim, Prymasie Polski". Blisko związany z papieżem Janem Pawłem II, ksiądz Peszkowski w 1970 roku otrzymał godność prałata domowego Jego Świątobliwości.

Doktor filozofii, opublikował ponad sto prac z teologii, historii Polski, literatury i filozofii oraz książki, w tym "Wspomnienia jeńca z Kozielska", "Pamięć Golgoty Wschodu", "Zapiski wojenne z Iraku".

Był laureatem Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, otrzymał też Medal Komisji Edukacji Narodowej. Kilka polskich miast, w tym Warszawa i Kraków, nadało mu honorowe obywatelstwo. Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie (obecnie Akademia Katolicka w Warszawie) oraz Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie przyznały księdzu tytuły doktora honoris causa.

W 2006 roku Sejm Rzeczypospolitej przez aklamację poparł kandydaturę księdza Zdzisława Peszkowskiego do Pokojowej Nagrody Nobla.

Duchowny zmarł 8 października 2007 roku w Warszawie, w wieku 89 lat. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział między innymi prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Ksiądz Zdzisław Peszkowski został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w krypcie Świątyni Opatrzności Bożej. Na inskrypcji nagrobnej umieszczono harcerskie pozdrowienie: "Czuwaj!".

Zobacz także

2023-11-10, godz. 11:00 Premiera filmu animowanego o Wojtku, misiu- żołnierzu "Niedźwiedź zwany Wojtkiem" - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. » więcej 2023-11-10, godz. 10:00 Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biuro "Niepodległa" po raz kolejny zachęca do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku zaplanowano wiele… » więcej 2023-11-10, godz. 09:00 65 lat temu zmarła Wanda Gertz, major WP, uczestniczka I i II wojny światowej, działaczka niepodległościowa 65 lat temu, 10 listopada 1958, zmarła na emigracji w Londynie Wanda Gertz, "Lena”, działaczka patriotyczna i niepodległościowa, major Wojska Polskiego… » więcej 2023-11-10, godz. 08:00 Ponad 19 tys. zgłoszeń do udziału w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu” Mamy już ponad 19 tys. zgłoszeń do udziału w kolejnej edycji akcji MEiN "Szkoła do hymnu" - poinformowało na portalu X Ministerstwo Edukacji Narodowej. … » więcej 2023-11-10, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 10 listopada » więcej 2023-11-09, godz. 16:00 34 lata temu runął mur berliński 34 lata temu, 9 listopada 1989 roku, runął mur berliński, który przez 28 lat dzielił Niemcy na dwa różne państwa. Był też symbolem ideologicznego podziału… » więcej 2023-11-09, godz. 15:00 Pokaz cennych starodruków związanych z postacią M. Kopernika w Bibliotece Narodowej Francji W Bibliotece Narodowej Francji w Paryżu odbył się nadzwyczajny pokaz cennych starodruków związanych z postacią Mikołaja Kopernika. Wydarzenie zorganizowano… » więcej 2023-11-09, godz. 10:30 85. rocznica tak zwanej nocy kryształowej Dziś przypada 85. rocznica tak zwanej nocy kryształowej, w trakcie której zapłonęły synagogi. To jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń poprzedzających… » więcej 2023-11-09, godz. 13:00 73 lata temu bezpieka aresztowała generała Augusta Fieldorfa "Nila" 73 lata temu, 9 listopada 1950 roku, funkcjonariusze bezpieki aresztowali w Łodzi generała Augusta Fieldorfa "Nila", organizatora i dowódcę Kedywu Armii Krajowej… » więcej 2023-11-09, godz. 11:00 Spektakl "Czekając na dzień" w muzeum POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wraz z Teatrem Polskim przygotowało spektakl "Czekając na dzień". Powstał na podstawie wspomnień ocalałej z powstania… » więcej
112113114115116
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »