Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 16 lat temu zmarł ksiądz Zdzisław Peszkowski…
2023-10-08, 12:00 Autor: IAR/E.Porycka/O.Kłosińska

16 lat temu zmarł ksiądz Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie

ks. Zdzisław Peszkowski. [fot: IPN, źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/99051,Ks-Zdzislaw-Peszkowski-swiadek-prawdy-o-Katyniu.html]
ks. Zdzisław Peszkowski. [fot: IPN, źródło: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/przystanek-historia/99051,Ks-Zdzislaw-Peszkowski-swiadek-prawdy-o-Katyniu.html]
16 lat temu, 8 października 2007 roku, zmarł ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Był więźniem obozu NKWD w Kozielsku, jako jeden z nielicznych jeńców sowieckich ocalał z Katynia. Ponad pół wieku z wielkim zaangażowaniem działał na rzecz zachowania pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Swoimi staraniami przyczynił się do powstania cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie. "Przebaczamy, ale nie zapominamy" - mówił za papieżem Janem Pawłem II.
Ksiądz Zdzisław Peszkowski pełnił funkcję naczelnego kapelana Związku Harcerstwa Polskiego działającego poza granicami kraju oraz kapelana chorych Polonii. W 1999 roku został założycielem i prezesem Fundacji "Golgota Wschodu". Podkreślał, że należy dokonać rozliczenia z komunizmem dla oczyszczenia stosunków międzynarodowych. Apelował o międzynarodowy proces zbrodniarzy komunistycznych i domagał się procesu morderców katyńskich, osądzenia i potępienia sowieckiej zbrodni popełnionej na polskich jeńcach wojennych, a także uznanie jej za ludobójstwo.

Ksiądz prałat Peszkowski był przy pracach ekshumacyjnych ofiar zbrodni katyńskiej w Charkowie, Miednoje i Katyniu. Tak zwaną stułą katyńską dotykał szczątków Polaków, swoich kolegów, wydobytych z dołów śmierci, za których się modlił. Stuła ta, z wyhaftowanym obrazem Jezusa Miłosiernego oraz wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej, która dłońmi obejmuje głowę polskiego oficera zamordowanego strzałem w tył głowy, pozostała w Fundacji "Golgota Wschodu".

Przez wiele lat ksiądz Peszkowski spotykał się i współpracował z prymasem Stefanem Wyszyńskim, zarówno w sprawach dotyczących duszpasterstwa Polaków za granicą, jak i działalności Kościoła w kraju. Po uwolnieniu z internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1956 roku, ksiądz Peszkowski jako kapelan Polonii organizował pielgrzymki młodzieży ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Ksiądz wydał między innymi publikację "Kromka chleba" - wybór myśli i aforyzmów z kazań i przemówień kardynała Wyszyńskiego oraz biografię "Ojciec. Wspomnienie o Stefanie kardynale Wyszyńskim, Prymasie Polski". Blisko związany z papieżem Janem Pawłem II, ksiądz Peszkowski w 1970 roku otrzymał godność prałata domowego Jego Świątobliwości.

Doktor filozofii, opublikował ponad sto prac z teologii, historii Polski, literatury i filozofii oraz książki, w tym "Wspomnienia jeńca z Kozielska", "Pamięć Golgoty Wschodu", "Zapiski wojenne z Iraku".

Był laureatem Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, otrzymał też Medal Komisji Edukacji Narodowej. Kilka polskich miast, w tym Warszawa i Kraków, nadało mu honorowe obywatelstwo. Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie (obecnie Akademia Katolicka w Warszawie) oraz Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie przyznały księdzu tytuły doktora honoris causa.

W 2006 roku Sejm Rzeczypospolitej przez aklamację poparł kandydaturę księdza Zdzisława Peszkowskiego do Pokojowej Nagrody Nobla.

Duchowny zmarł 8 października 2007 roku w Warszawie, w wieku 89 lat. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział między innymi prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Ksiądz Zdzisław Peszkowski został pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w krypcie Świątyni Opatrzności Bożej. Na inskrypcji nagrobnej umieszczono harcerskie pozdrowienie: "Czuwaj!".

Zobacz także

2023-11-21, godz. 11:00 Film "Powstaniec 1863" niebawem w kinach To będzie epicka opowieść o księdzu generale Stanisławie Brzósce i największym polskim zrywie narodowym - powstaniu styczniowym. Tworzenie filmu "Powstaniec… » więcej 2023-11-21, godz. 09:00 17 lat temu doszło do katastrofy w kopalni Halemba 17 lat temu, 21 listopada 2006 roku, doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof we współczesnym polskim górnictwie. W wybuchu metanu i eksplozji pyłu… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 21 listopada » więcej 2023-11-20, godz. 16:49 IPN otrzymał archiwa Związku Polaków w Niemczech [DŹWIĘK] Związek Polaków w Niemczech przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej swoje ponadstuletnie archiwum. Zbiór liczy kilkaset metrów dokumentów, zdjęć i nagrań… » więcej 2023-11-20, godz. 16:29 W Lublinie odnaleziono szczątki ofiar komunizmu Szczątki kolejnych ofiar komunistycznego terroru odnaleziono w Lublinie. Prace poszukiwawcze na cmentarzu przy ulicy Unickiej prowadził Zespół Biura Poszukiwań… » więcej 2023-11-20, godz. 13:00 25 lat temu zmarł Marian Brandys 25 lat temu - 20 listopada 1998 roku - zmarł Marian Brandys, pisarz i eseista, mistrz reportażu historycznego. Największą popularność przyniosły mu książki… » więcej 2023-11-20, godz. 11:00 ORP "Sokół" rozpoczął swoją ostatnią podróż Gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki" informuje, że okręt podwodny ORP "Sokół" rozpoczął podróż z PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu do centrum Gdyni. Tam… » więcej 2023-11-20, godz. 08:00 Prawie 2 miliony euro za kapelusz Napoleona Bonaparte Za rekordową kwotę prawie dwóch milionów euro sprzedano na aukcji kapelusz należący do Napoleona Bonaparte. Kwota pobiła poprzedni rekord kapelusza napoleońskiego… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 20 listopada » więcej 2023-11-19, godz. 12:00 105 rocznicę walk o Lwów upamiętni Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie 105. rocznicę walk o Lwów upamiętni Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie. Msza święta w intencji obrońców Lwowa zostanie odprawiona… » więcej
107108109110111
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »