Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Rekonstrukcja bitwy na Białej Górze
2023-09-25, 10:00 Autor: IAR/Wojciech Stobba/Praga

Rekonstrukcja bitwy na Białej Górze

Pieter Snayers, Bitwa na Białej Górze. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Pieter Snayers, Bitwa na Białej Górze. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Około tysiąca rekonstruktorów wzięło udział w inscenizacji bitwy na Białej Górze. Do czeskiej Pragi przyjechali między innymi z Francji, Niemiec i Polski. Nasz kraj reprezentowała blisko stuosobowa grupa, którą tworzą głównie rekonstruktorzy z Małopolski.
„Jesteśmy z Krakowa, Nowego Targu i okolic. Tu na Białej Górze już chyba ósmy raz” - powiedział Polskiemu Radiu dowódca polskiego oddziału Jarek Skrabucha. „Walczymy po stronie katolickiej, jako jedna z ważniejszych grup, która ma zajść protestantów od tyłu i wykończyć ich. Wiemy, co mamy robić, ale nawet przy najlepszym planowaniu występuje improwizacja” - dodał.

„Specjalizujemy się w XVI i XVII wieku. Koszty związane z przygotowaniem odpowiedniego stroju nie pozwalałyby zajmować się więcej niż jednym okresem” - powiedziała walcząca w oddziale pikinierów Martyna Konopka. „Ja jestem w stroju zachodnim - mam na sobie wams, czyli kurtkę, pludry, czyli bufiaste spodnie, nogawiczki, buty rekonstrukcyjne, a u boku rapier” - wyjaśniła.

„Staramy się jak najwierniej oddać ówczesne realia. Ze względu na komfort widzów, rekonstrukcja odbywa się jednak około pół kilometra od miejsca, gdzie w 1620 roku miała miejsce bitwa” - wyjaśnił w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Pavel Hofrajter, jeden z organizatorów wydarzenia. „Są tu jednostki z Czech, Moraw i Słowacji. Z każdym rokiem przyjeżdża więcej rekonstruktorów z zagranicy - z Austrii, Niemiec, Węgier i Polski, ale też z Francji, Anglii i Szkocji” - podkreślił.

Bitwa na Białej Górze, pomiędzy katolickimi wojskami Habsburgów a protestancką armią czeską, miała miejsce 8 listopada 1620 roku. Trwała niespełna dwie godziny, ale jej skutki rzutowały na następne stulecia. Porażka czeskich protestantów doprowadziła do konfiskat majątków, rekatolicyzacji, germanizacji elit i wyludnienia ziem czeskich.

Zobacz także

2024-07-09, godz. 11:00 W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego Sztabu AK W miejscowości Bogusze oddano hołd oficerom Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama". Po zakończeniu walk, zostali oni… » więcej 2024-07-09, godz. 09:00 107 lat temu doszło do tzw. kryzysu przysięgowego 107 lat temu - 9 lipca 1917 roku - na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo… » więcej 2024-07-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 lipca » więcej 2024-07-08, godz. 15:00 44 lata temu wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 44 lata temu, 8 lipca 1980 roku, wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednią przyczyną protestu była wprowadzona od 1 lipca… » więcej 2024-07-08, godz. 13:00 W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama" W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki… » więcej 2024-07-08, godz. 11:31 Pistolety Napoleona sprzedane za ponad półtora miliona euro Dwa pistolety Napoleona Bonaparte zostały sprzedane na aukcji za prawie milion siedemset tysięcy euro. Licytacja odbyła się w Fontainebleau pod Paryżem. Nie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:00 Zmarł ppłk Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego W wieku 101 lat zmarł podpułkownik Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz opozycji antykomunistycznej… » więcej 2024-07-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 lipca » więcej 2024-07-05, godz. 12:03 Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko” Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości… » więcej 2024-07-05, godz. 10:07 Kanada/ Ukazał się pierwszy raport o cmentarzach przy szkołach przymusowych dla Indian Nieinformowanie rodzin o zgonach dzieci w przymusowych szkołach dla Indian, szkolne cmentarze, oszczędzanie na pogrzebach udokumentowano we wstępnym raporcie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »