Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 92 lata kończy Ksawery Jasieński, spiker i lektor…
2023-09-13, 16:00 Autor: IAR/E.Porycka/D.Panek/K.Koziełł

92 lata kończy Ksawery Jasieński, spiker i lektor Polskiego Radia oraz Telewizji

Ksawery Jasieński [Fot. Polskie Radio/Archiwum]
Ksawery Jasieński [Fot. Polskie Radio/Archiwum]
92 lata kończy dziś (13 września) Ksawery Jasieński, wybitny lektor i spiker Polskiego Radia oraz Telewizji. Jego głęboki, aksamitny głos rozpoznają nie tylko radiowi słuchacze, lecz także miłośnicy filmów fabularnych i przyrodniczych oraz osoby jeżdżące warszawskim metrem, dla którego nagrał komunikaty do części stacji.
Ksawery Jasieński był związany z Polskim Radiem od wczesnych lat 50. XX wieku. Jest laureatem Złotego i Diamentowego Mikrofonu, prestiżowych nagród Polskiego Radia, przyznanych za wybitne zasługi na rzecz radiofonii. W latach 80. zaangażowany w działalność demokratycznej opozycji. W "Solidarności" kierował Kołem Realizacji i Emisji. W stanie wojennym został odsunięty od pracy radiowej na pół roku. Kolportował prasę, książki i znaczki drugiego obiegu. W 2007 roku, jako "cichy bohater stanu wojennego", został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od lat 60. Ksawery Jasieński nagrywał dla osób niewidomych książki z literatury światowej i polskiej, pozycje naukowe, w tym podręczniki akademickie, oraz wiersze. W sumie ponad 530 tytułów, z których część została wydana w formie audiobooka. Pracował też jako lektor od początku działalności Telewizji Polskiej. Najpierw - przy filmach fabularnych, a później - głównie przyrodniczych i dokumentalnych. Ma ich w dorobku ponad 90.

Człowiek legenda Polskiego Radia cieszył się opinią niezwykle opanowanego spikera, obdarzonego dyskretnym poczuciem humoru. Wspominał, że zdarzało mu się czytać informację o słonecznej pogodzie, gdy za oknem lał deszcz. Przepraszał wówczas słuchaczy, mówiąc, że ktoś najwidoczniej podsunął mu prognozę... sprzed trzech dni.

(więcej)

Ksawery Jasieński urodził się 13 września 1931 roku w Radomiu. W 1949 ukończył tamtejsze VI Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Kochanowskiego. Studiował ekonomię w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa). Do Polskiego Radia trafił jako laureat ogólnopolskiego konkursu na spikera, rozpoczynając pracę 1 lipca 1953 roku. Związany był też z Telewizją Polską, dla której nagrał listy dialogowe do wielu filmów, oraz z kinem, gdzie też występował jako lektor, między innymi Polskiej Kroniki Filmowej. Przez wiele lat współpracował z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Łodzi.

W 1998 roku użyczył nieodpłatnie swojego głosu w komunikatach emitowanych w metrze warszawskim. W 2007 roku razem z Małgorzatą Braunek i Mają Ostaszewską nagrał adaptację audio zbioru "Głodna tygrysica i inne bajki buddyjskie". Ksawery Jasieński jest laureatem Złotej Odznaki Polskiego Związku Niewidomych, dwukrotnie odznaki "Zasłużony Działacz Kultury", Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2024-08-01, godz. 20:45 Rozmowa z uczestnikiem Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] - Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni. Naszym pierwszym zadaniem było zdobycie Umschlagplatzu. I tak się zaczął pierwszy dzień - tak w specjalnym programie… » więcej 2024-08-01, godz. 20:38 Cykl podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL"  "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" - to tytuł cyklu podcastów przygotowanych przez Informacyjną Agencję Radiową oraz… » więcej 2024-08-01, godz. 20:33 Opole uczciło pamięć bohaterów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie 80 lat temu, o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Opole również oddało hołd bohaterom powstania. W uroczystościach wojewódzkich przed… » więcej 2024-08-01, godz. 13:26 Powstańcy wspominają 63 dni walk [DŹWIĘK] Mija 80 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Dla jego uczestników, mimo upływu lat to wciąż żywa historia. Formację w drużynach harcerskich, Szarych… » więcej 2024-08-01, godz. 11:21 Zmarła najstarsza uczestniczka powstania warszawskiego Zmarła najstarsza uczestniczka powstania warszawskiego - Barbara Sowa "Basia". Miała 106 lat. O jej odejściu poinformowała Fundacja "Nie zapomnij o nas", opiekująca… » więcej 2024-08-01, godz. 11:19 Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie rozbudowane Rząd przeznaczy 100 milionów złotych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Poinformował o tym podczas porannych uroczystości rocznicowych premier… » więcej 2024-08-01, godz. 09:00 80 lat temu Himmler rozkazał zgładzenie Stefana Roweckiego "Grota" 80 lat temu - 1 sierpnia 1944 roku - na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego jeden z głównych przywódców nazistowskich Niemiec Heinrich Himmler nakazał… » więcej 2024-08-01, godz. 08:00 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie To był największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 80 lat temu, 1 sierpnia… » więcej 2024-08-01, godz. 07:00 W przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono pamięć zrywu Msza święta i Apel Pamięci z okazji przypadającej 1 sierpnia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyły się w środę na stołecznym Placu Krasińskich… » więcej 2024-08-01, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 1 sierpnia » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »