Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z…
2023-08-22, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary

Grafika organizatora [źródło: www.gov.pl]
Grafika organizatora [źródło: www.gov.pl]
22 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Ustanowiony 28 maja 2019 roku, z inicjatywy Polski, przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jest obchodzony po raz piąty.
W tym roku organizacji obchodów święta w Polsce po raz kolejny podjęło się Laboratorium Wolności Religijnej działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gmachy kilkudziesięciu urzędów oraz instytucji kulturalnych w kraju o godzinie 21.00 zostaną podświetlone na czerwono. Znakiem pamięci o osobach cierpiących z powodu swej wiary może też być postawiona w oknie o 21.00 zapalona świeca. Ogólnopolska inicjatywa ma służyć między innymi budowaniu poczucia solidarności z prześladowanymi.

Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji Open Doors, na wyjątkowo ciężkie prześladowania narażonych jest ponad 360 milionów chrześcijan, a to oznacza, że represjom podlega co siódmy chrześcijan na świecie. Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka ostrzegają, że ataki na chrześcijan nasiliły się w ostatnich latach. Open Doors od lat prowadzi Światowy Indeks Prześladowań (World Watch List), czyli ranking 50 państw, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Według tegorocznego raportu, do krajów, w których chrześcijanie są najsilniej prześladowani zaliczono: Koreę Północną, Somalię, Jemen, Erytreę i Libię. W pierwszej dziesiątce znalazły się też między innymi Pakistan, Iran i Afganistan.

Międzywyznaniowa agencja pomocowa Open Doors, działająca od 1955 roku, monitoruje sprawy wolności wyznania na świecie i pomaga prześladowanym chrześcijanom. Jak podkreślają jej eksperci, o prześladowaniu nie mówimy tylko wtedy, gdy chrześcijanie są ranieni, torturowani czy zabijani z powodu swojej wiary, tak jak dzieje się to w wielu krajach. Prześladowanie ma również miejsce wtedy, gdy chrześcijanie z powodu wiary tracą miejsca pracy lub środki na utrzymanie, kiedy dzieci nie mogą dostać się do szkół lub mają ograniczone szanse zdobycia wykształcenia, lub kiedy chrześcijanie z powodu presji otoczenia albo w obawie o swoje życie muszą opuścić rodzinne strony.

Open Doors ostrzega, że negatywne konsekwencje przemocy będą miały wpływ na kolejne pokolenia, ponieważ młodzi ludzie często dorastający bez wykształcenia, są bardziej podatni na wpływy grup ekstremistycznych.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie został ustanowiony w reakcji na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji z uwagi na wyznawaną wiarę. Inicjatywa ma przypominać społeczeństwu o nienaruszalnym miejscu wolności sumienia i religii w katalogu praw człowieka. Ustanowienie dnia jednogłośnie przyjęli przedstawiciele 193 państw członkowskich ONZ. Potępili wszystkie akty terroryzmu i brutalnego ekstremizmu w każdej ich formie, niezależnie od tego, kto, gdzie i z jakich pobudek się ich dopuścił.

Zobacz także

2024-06-20, godz. 12:34 Zabytek techniki trafił pod skrzydła Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Zabytkowy brzeski wodociąg trafił pod opiekę Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Historyczny artefakt docelowo ma trafić na ekspozycje stałą powstającego… » więcej 2024-06-20, godz. 11:23 Lubnauer: patriotyzm i postawa obywatelska to ważny element edukacji Patriotyzm, postawa obywatelska, świadomość praw i obowiązków to bardzo ważny element edukacji; bycie obywatelem jest dużą odpowiedzialnością - powiedziała… » więcej 2024-06-20, godz. 10:09 Muzeum Warszawy: artystyczna opowieść o wsi w miejskim muzeum Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec “Bat zamiast słońca” w Muzeum… » więcej 2024-06-20, godz. 09:10 Katowice/ Upamiętniono Narodowy Dzień Powstań Śląskich Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich odbyła się w czwartek pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Wicewojewoda Michał Kopański… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 20 czerwca » więcej 2024-06-19, godz. 14:18 Wodzisław Śląski/ W muzeum odtworzono miejski rynek, który został zniszczony w 1945 r. Rynek w Wodzisławiu Śląskim został niemal doszczętnie zniszczony podczas walk w 1945 r. Po kilku latach pracy udało się go szczegółowo odtworzyć. Wystawa… » więcej 2024-06-19, godz. 11:13 Małopolskie/ Marian Misiak, żołnierz wyklęty, spoczął w Wadowicach Marian Misiak ps. "Anioł", partyzant Batalionów Chłopskich oraz poakowskiej Armii Polskiej w Kraju, spoczął we wtorek w Panteonie Wyklętych na cmentarzu… » więcej 2024-06-19, godz. 10:08 MKiDN: Instytut Myśli Politycznej im. Narutowicza zamiast Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza zastąpi Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Ignacego Paderewskiego - poinformowano… » więcej 2024-06-19, godz. 09:39 100 lat temu urodził się Wasil Bykau - pisarz oskarżający Łukaszenkę o niszczenie narodu 19 czerwca 1924 r. w Byczkach w województwie witebskim urodził się Wasil Bykau, pisarz, założyciel Białoruskiego Frontu Ludowego. Był zdecydowanym krytykiem… » więcej 2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »