Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z…
2023-08-22, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary

Grafika organizatora [źródło: www.gov.pl]
Grafika organizatora [źródło: www.gov.pl]
22 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Ustanowiony 28 maja 2019 roku, z inicjatywy Polski, przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jest obchodzony po raz piąty.
W tym roku organizacji obchodów święta w Polsce po raz kolejny podjęło się Laboratorium Wolności Religijnej działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gmachy kilkudziesięciu urzędów oraz instytucji kulturalnych w kraju o godzinie 21.00 zostaną podświetlone na czerwono. Znakiem pamięci o osobach cierpiących z powodu swej wiary może też być postawiona w oknie o 21.00 zapalona świeca. Ogólnopolska inicjatywa ma służyć między innymi budowaniu poczucia solidarności z prześladowanymi.

Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji Open Doors, na wyjątkowo ciężkie prześladowania narażonych jest ponad 360 milionów chrześcijan, a to oznacza, że represjom podlega co siódmy chrześcijan na świecie. Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka ostrzegają, że ataki na chrześcijan nasiliły się w ostatnich latach. Open Doors od lat prowadzi Światowy Indeks Prześladowań (World Watch List), czyli ranking 50 państw, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Według tegorocznego raportu, do krajów, w których chrześcijanie są najsilniej prześladowani zaliczono: Koreę Północną, Somalię, Jemen, Erytreę i Libię. W pierwszej dziesiątce znalazły się też między innymi Pakistan, Iran i Afganistan.

Międzywyznaniowa agencja pomocowa Open Doors, działająca od 1955 roku, monitoruje sprawy wolności wyznania na świecie i pomaga prześladowanym chrześcijanom. Jak podkreślają jej eksperci, o prześladowaniu nie mówimy tylko wtedy, gdy chrześcijanie są ranieni, torturowani czy zabijani z powodu swojej wiary, tak jak dzieje się to w wielu krajach. Prześladowanie ma również miejsce wtedy, gdy chrześcijanie z powodu wiary tracą miejsca pracy lub środki na utrzymanie, kiedy dzieci nie mogą dostać się do szkół lub mają ograniczone szanse zdobycia wykształcenia, lub kiedy chrześcijanie z powodu presji otoczenia albo w obawie o swoje życie muszą opuścić rodzinne strony.

Open Doors ostrzega, że negatywne konsekwencje przemocy będą miały wpływ na kolejne pokolenia, ponieważ młodzi ludzie często dorastający bez wykształcenia, są bardziej podatni na wpływy grup ekstremistycznych.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie został ustanowiony w reakcji na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji z uwagi na wyznawaną wiarę. Inicjatywa ma przypominać społeczeństwu o nienaruszalnym miejscu wolności sumienia i religii w katalogu praw człowieka. Ustanowienie dnia jednogłośnie przyjęli przedstawiciele 193 państw członkowskich ONZ. Potępili wszystkie akty terroryzmu i brutalnego ekstremizmu w każdej ich formie, niezależnie od tego, kto, gdzie i z jakich pobudek się ich dopuścił.

Zobacz także

2024-07-11, godz. 11:00 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapelana Solidarności w Hucie Warszawa 11 lipca mija 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapłana zaangażowanego w działalność demokratycznej opozycji w PRL. Kapelan Solidarności w… » więcej 2024-07-11, godz. 09:00 81. rocznica tzw. krwawej niedzieli, apogeum zbrodni wołyńskiej 81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, podczas II wojny światowej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na ponad sto polskich miejscowości… » więcej 2024-07-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Bieruński Szlak Historyczny gotowy Można już zwiedzać Bieruński Szlak Historyczny. To układ tablic informacyjnych, które ustawiono przy ważnych i ciekawych punktach miasta. Rzeczniczka bieruńskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 13:00 Zaprezentowano program obchodów 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] Koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy w godzinę "W". Warszawa jak co roku uczci pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 11:00 Grunwald: przygotowania do rekonstrukcji bitwy W sobotę rekonstruktorzy odtworzą pod Grunwaldem bitwę z 1410 roku. Jej przebieg i rezultat jest znany, nie maleje jednak ogromne zainteresowanie widzów, którzy… » więcej 2024-07-10, godz. 09:00 84 lata temu rozpoczęła się bitwa o Anglię 84 lata temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Było to pierwsze w historii starcie o zasadniczym znaczeniu, które rozegrało się wyłącznie… » więcej 2024-07-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 lipca » więcej 2024-07-09, godz. 15:00 Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari… » więcej 2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »