Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z…
2023-08-22, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary

Grafika organizatora [źródło: www.gov.pl]
Grafika organizatora [źródło: www.gov.pl]
22 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Ustanowiony 28 maja 2019 roku, z inicjatywy Polski, przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jest obchodzony po raz piąty.
W tym roku organizacji obchodów święta w Polsce po raz kolejny podjęło się Laboratorium Wolności Religijnej działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gmachy kilkudziesięciu urzędów oraz instytucji kulturalnych w kraju o godzinie 21.00 zostaną podświetlone na czerwono. Znakiem pamięci o osobach cierpiących z powodu swej wiary może też być postawiona w oknie o 21.00 zapalona świeca. Ogólnopolska inicjatywa ma służyć między innymi budowaniu poczucia solidarności z prześladowanymi.

Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji Open Doors, na wyjątkowo ciężkie prześladowania narażonych jest ponad 360 milionów chrześcijan, a to oznacza, że represjom podlega co siódmy chrześcijan na świecie. Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka ostrzegają, że ataki na chrześcijan nasiliły się w ostatnich latach. Open Doors od lat prowadzi Światowy Indeks Prześladowań (World Watch List), czyli ranking 50 państw, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Według tegorocznego raportu, do krajów, w których chrześcijanie są najsilniej prześladowani zaliczono: Koreę Północną, Somalię, Jemen, Erytreę i Libię. W pierwszej dziesiątce znalazły się też między innymi Pakistan, Iran i Afganistan.

Międzywyznaniowa agencja pomocowa Open Doors, działająca od 1955 roku, monitoruje sprawy wolności wyznania na świecie i pomaga prześladowanym chrześcijanom. Jak podkreślają jej eksperci, o prześladowaniu nie mówimy tylko wtedy, gdy chrześcijanie są ranieni, torturowani czy zabijani z powodu swojej wiary, tak jak dzieje się to w wielu krajach. Prześladowanie ma również miejsce wtedy, gdy chrześcijanie z powodu wiary tracą miejsca pracy lub środki na utrzymanie, kiedy dzieci nie mogą dostać się do szkół lub mają ograniczone szanse zdobycia wykształcenia, lub kiedy chrześcijanie z powodu presji otoczenia albo w obawie o swoje życie muszą opuścić rodzinne strony.

Open Doors ostrzega, że negatywne konsekwencje przemocy będą miały wpływ na kolejne pokolenia, ponieważ młodzi ludzie często dorastający bez wykształcenia, są bardziej podatni na wpływy grup ekstremistycznych.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie został ustanowiony w reakcji na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji z uwagi na wyznawaną wiarę. Inicjatywa ma przypominać społeczeństwu o nienaruszalnym miejscu wolności sumienia i religii w katalogu praw człowieka. Ustanowienie dnia jednogłośnie przyjęli przedstawiciele 193 państw członkowskich ONZ. Potępili wszystkie akty terroryzmu i brutalnego ekstremizmu w każdej ich formie, niezależnie od tego, kto, gdzie i z jakich pobudek się ich dopuścił.

Zobacz także

2024-07-24, godz. 11:00 Muzeum Niepodległości - sceny z powstania warszawskiego na dioramach Sceny z powstania warszawskiego w formie dioram można oglądać w Muzeum Niepodległości. Autorem wystawy "Powstanie warszawskie - pamięć i duma" jest Krzysztof… » więcej 2024-07-24, godz. 09:00 Polska Policja obchodzi dziś swoje święto Polska Policja obchodzi dziś (24 lipca) swoje święto. To okazja do wyrażenia wdzięczności funkcjonariuszom za służbę i złożenia życzeń, a także do… » więcej 2024-07-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 lipca » więcej 2024-07-23, godz. 16:25 Zmarł Andrzej Milczanowski W wieku 85 lat zmarł Andrzej Milczanowski. Poinformował o tym Andrzej Rozenek w mediach społecznościowych. » więcej 2024-07-23, godz. 15:00 195 lat temu zmarł Wojciech Bogusławski, nazywany ojcem teatru polskiego 195 lat temu - 23 lipca 1829 - zmarł Wojciech Bogusławski, aktor, reżyser, dramatopisarz, założyciel pierwszej polskiej szkoły dramatycznej w Warszawie… » więcej 2024-07-23, godz. 12:16 Ulicami Warszawy po raz trzynasty przeszedł Marsz Pamięci [DŹWIĘK] Ulicami Warszawy po raz trzynasty przeszedł Marsz Pamięci w 82. rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej stołecznego getta. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli… » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 W Muzeum na Majdanku można zobaczyć nowe zbiory Wspomnienia byłego więźnia, kufer podróżny, medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz liczne dokumenty i fotografie pozyskało Muzeum na Majdanku dzięki… » więcej 2024-07-23, godz. 09:00 82. rocznica pierwszego transportu Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Treblince 82 lata temu, 23 lipca 1942 roku, do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince (inaczej Treblinka II) przywieziono pierwszy transport Żydów z Warszawy… » więcej 2024-07-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 lipca » więcej 2024-07-22, godz. 14:00 80. rocznica likwidacji przez Niemców KL Lublin, tzw. Majdanka 80 lat temu, 22 lipca 1944 roku, Niemcy przeprowadzili ostateczną likwidację KL Lublin, czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »