Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia…
2023-08-15, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/E.Leo/K.Koziełł

Kościół obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Guido Reni, 1642 [www.wikipedia.pl]
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Guido Reni, 1642 [www.wikipedia.pl]
15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywana popularnie świętem Matki Bożej Zielnej. Jest to jedno z najstarszych świąt Matki Bożej w roku liturgicznym. Obchodzi ją Kościół katolicki na Zachodzie i chrześcijaństwo wschodnie, które określa tę uroczystość "Zaśnięciem Matki Bożej".
Wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestnictwem w Zmartwychwstaniu jej Syna i poprzedza zmartwychwstanie wszystkich wierzących. Wniebowzięcie zaś stanowi ostateczne potwierdzenie, że droga, którą podążała Maryja, jest drogą świętości, prowadzącą do pełnego zjednoczenia z Bogiem.

W Polsce główne obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z udziałem polskich biskupów odbywają się tradycyjnie na Jasnej Górze, gdzie gromadzą się tysiące pątników z całego kraju, które dotarły tu w ostaniach dniach. W tym dniu do wielu sanktuariów maryjnych przybywają liczne pielgrzymki, a w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Na tegoroczne uroczystości złoży się między innymi suma pontyfikalna na jasnogórskim szczycie (godz. 11.00), pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo, oraz msza święta w bazylice, także pod przewodnictwem arcybiskupa Depo (godz. 19.00). Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej (godz. 21.00) z rozważaniami biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza

Święto 15 sierpnia wywodzi się z nauki Kościoła, głoszącej, że Maryja nieskażona grzechem pierworodnym, nie umarła, lecz została z duszą i ciałem wzięta do nieba przez Chrystusa. Dogmat ten został ogłoszony w 1950 roku, przez papieża Piusa XII, w odpowiedzi między innymi na prośbę polskich biskupów. Tym samym przekonanie powszechnie wyznawane od wieków w Kościele katolickim, papież potwierdził i usankcjonował najwyższym autorytetem.

W Polsce święto Wniebowzięcia jest obchodzone od X stulecia, kiedy do naszego kraju dotarło chrześcijaństwo. Tego dnia w kościołach święci się zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. Przynoszone przed ołtarz są symbolem dojrzałości duchowej Najświętszej Dziewicy i prośbą, aby Matka Boża błogosławiła plonom.

Także w wielu krajach Europy, między innymi w południowych Niemczech, święci się zioła i kłosy zbóż. Słynne palio w Sienie w Toskanii, czyli wyścigi zaprzęgów konnych wokół głównego rynku, jest organizowane od średniowiecza na cześć Najświętszej Maryi Panny. Według tradycji, w 1260 roku, gdy miasto przeżywało wielkie nieszczęścia, oddało się Jej w opiekę i zwyciężyło w walce o uniezależnienie się od Florencji. Zwycięzca palio na pamiątkę otrzymuje szarfę z wizerunkiem Matki Bożej.

(więcej)

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma swoje początki w Kościele wschodnim, który wprowadził ją w 431 roku. W Rzymie była obchodzona od VII wieku, stamtąd została przeniesiona do Francji, Hiszpanii i Anglii, a następnie przejęły ją narody słowiańskie. Do Polski dotarła wraz z chrześcijaństwem w X stuleciu.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana jest w Kościołach Wschodnich po nazwą "Zaśnięcie" lub "Odpocznienie", na Zachodzie - jako "Przejście" lub "Wniebowzięcie". Nie pojawia się nigdy śmierć Maryi. W Biblii także nie ma opisu zaśnięcia i wniebowzięcia Matki Bożej. Czas jej zaśnięcia nie jest znany - prawdopodobnie nastąpiło to około 45 roku. W Jerozolimie u stóp Góry Oliwnej znajduje się miejsce będące Grobem Maryi, który - jak głosi tradycja - jest pusty.

Liczni artyści, najpierw w Grecji, Kapadocji, Egipcie, a potem we Włoszech, Francji i Hiszpanii, przedstawiali wniebowzięcie Maryi na freskch, obrazach, barwnych ikonach lub iluminacjach w średniowiecznych rękopisach. Do najbardziej znanych należy obraz "Assunta" - "Wniebowzięta" autorstwa Tycjana w kościele Santa Maria Gloriosa - Matki Bożej Chwalebnej - w Wenecji, mozaika w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie z XII wieku oraz mozaika w bazylice św. Pawła za Murami. W Polsce jest to kompozycja rzeźbiarska "Zaśnięcia" Matki Bożej autorstwa Wita Stwosza w krakowskiej Bazylice Mariackiej oraz kompozycja "Wniebowzięcia" umieszczona w ołtarzu Bazyliki Jasnogórskiej. Na przestrzeni wieków powstało osiem zakonów pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, w tym jeden zakon męski - asumpcjoniści, czyli Augustianie od Wniebowzięcia, oraz siedem żeńskich.

Zobacz także

2023-08-18, godz. 16:20 W Krakowie pogrzeb Ireny Odrzywołek - strażniczki więziennej współpracującej z podziemiem niepodległościowym W Krakowie z honorami wojskowymi, po 77 latach od śmierci odbyły się uroczystości pogrzebowe Ireny Odrzywołek - strażniczki więziennej, która współpracowała… » więcej 2023-08-18, godz. 14:00 47 lat temu zmarł ksiądz Roman Kotlarz, kapelan robotników, męczennik komunizmu 47 lat temu, 18 sierpnia 1976 roku, zmarł ksiądz Roman Kotlarz, kapelan robotników radomskiego Czerwca 1976 roku, męczennik komunizmu. Prześladowany przez… » więcej 2023-08-18, godz. 12:00 77. rocznica odbicia żołnierzy AK z krakowskiego więzienia 77 lat temu partyzanci ze zgrupowania "Ognia" dokonali brawurowego odbicia żołnierzy Armii Krajowej i działaczy niepodległościowego podziemia z krakowskiego… » więcej 2023-08-18, godz. 10:00 80 lat temu Brytyjczycy zbombardowali niemiecki ośrodek wojskowy w Peenemünde 80 lat temu, w nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku, brytyjskie samoloty zbombardowały Peenemünde, niemiecki ośrodek naukowy i poligon doświadczalny na wyspie… » więcej 2023-08-18, godz. 08:00 98 lat temu spółka Polskie Radio dostała koncesję na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego 98 lat temu, 18 sierpnia 1925 roku, spółka Polskie Radio dostała koncesję na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego. Pozwolenie, wydane na 20 lat, przyznawało… » więcej 2023-08-18, godz. 07:00 Kalendarz historyczny na dziś 18 sierpnia » więcej 2023-08-17, godz. 16:00 103. rocznica obrony miasta przed armią bolszewicką W tym roku w ramach obchodów obrony Płocka przed armią bolszewicką, główne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 103 lat, odbędą się 18 sierpnia… » więcej 2023-08-17, godz. 14:00 W Warszawie i Katowicach uczczono 84 rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego Premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć Wojciecha Korfantego w 84. rocznicę jego śmierci - poinformowała Kancelaria Premiera na Twitterze. Szef rządu złożył… » więcej 2023-08-17, godz. 12:45 Wilno: odsłonięto kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika Przed Domem Kultury Polskiej w Wilnie odsłonięty został kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku obchodzimy rok słynnego… » więcej 2023-08-17, godz. 10:00 103. rocznica bitwy pod Zadwórzem, zwanej Polskimi Termopilami Mijają 103 lata od jednego z najważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej - bitwy pod wsią Zadwórze niedaleko Lwowa. Tam, 17 sierpnia 1920 roku, batalion… » więcej
153154155156157
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »