Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 82. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana…
2023-08-14, 12:00 Autor: IAR/#Pawlica/w Siekaj/#Wosiek/

82. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego - uroczystości

Maximilian Kolbe w 1936 [fot. domena publiczna]
Maximilian Kolbe w 1936 [fot. domena publiczna]
Franciszkanin ojciec Ryszard Koczwara z wydawnictwa w Niepokalanowie powiedział, że święty Maksymilian oddając życie za współwięźnia stał się wolny. 82 lata temu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz zginął męczeńską śmiercią ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym, oddając dobrowolnie życie za współwięźnia. Miał 47 lat.
Ojciec Ryszard Koczwara przypomniał, że postać świętego Maksymiliana przybliża - wydana po 40 latach oczekiwania - książka „Ojciec Kolbe nie wszystkim znany. Wybór wspomnień”. Świadectwa konkretnych osób ukazują świętość franciszkanina w jeszcze większym blasku, dodał. „Idąc do bunkra głodowego, staje się tam naprawdę wolny. Kiedy niczym nie ograniczony, razem z pozostałymi dziesięcioma współwięźniami, współbraćmi w cierpieniu mówił o Bogu, o miłości do Matki Bożej, to udało mu się dać im nadzieję na lepsze życie w wieczności” - przypominał franciszkanin.

Gwardian Niepokalanowa ojciec Mariusz Słowik podkreślił, że ojciec Maksymilian Kolbe wcześniej zapowiadał swoją śmierć, że będzie męczennikiem. Pamiętamy z dzieciństwa objawienie Matki Bożej z dwiema koronami, białą i czerwoną symbolizującą męczeństwo. „Znajdują się w niepokalanowskim archiwum pisma, ślady, że ojciec Maksymilian mówił, że wojny nie przeżyje” - wspominał ojciec gwardian.

Z kolei homileta z Niepokalanowa ojciec profesor Ignacy Kosmana przypomniał, że Kościół ustanowił świętego Maksymiliana patronem rodzin. „W istocie, przez swój czyn w niemieckim obozie koncentracyjnym ojciec Maksymilian stał się wybawcą wielu ognisk domowych” - zaznaczył.

Uroczystość Założyciela Niepokalanowa rozpoczęła o 11.00 Msza święta pod przewodnictwem biskupa Joachima Ouedraogo z Burkina Faso. O 17:00 odbędzie się nabożeństwo - Transitus św. Maksymiliana, upamiętniające męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz w 1941 roku. Początek nabożeństwa w kaplicy świętego Maksymiliana. Potem nastąpi przejście pod okno celi zakonnej, z której został aresztowany przez gestapo. Zakończenie obchodów w bazylice, przy ołtarzu Świętego. Nabożeństwu towarzyszyć będą relikwie Świętego oraz symboliczne dwie korony - biała i czerwona.

Także w Oświęcimiu trwają uroczystości 82. rocznicy śmierci świętego Maksymiliana Marii Kolbego. W ceremonii na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau biorą udział wierni, zakonnicy, biskupi oraz przedstawiciele instytucji, którym patronuje święty. Mszy przed blokiem, w którym zginął Maksymilian Maria Kolbe, przewodniczył biskup Tadeusz Kusy - franciszkanin i misjonarz z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Na teren dawnego obozu dotarły dwie pielgrzymki: jedna franciszkańska, druga mieszkańców Oświęcimia. Obie grupy spotkały się przed brama z napisem „Arbiet macht frei”.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe został kanonizowany przez Jana Pawła II w 1982 roku. Papież zaliczył go do grona świętych męczenników jako tego, który poniósł śmierć w obronie wiary chrześcijańskiej i cnót ewangelicznych. Ojciec Kolbe był założycielem największego klasztoru i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie koło Warszawy. Utworzył także ruch maryjny "Rycerstwo Niepokalanej" i prowadził działalność misyjną w Chinach, Indiach oraz Japonii.

Zobacz także

2023-07-31, godz. 16:00 W Namysłowie w 79 rocznicę wybuchu Powstania Już jutro w Namysłowie, podobnie jak w całym kraju oddany zostanie hołd Powstańcom Warszawskim » więcej 2023-07-31, godz. 14:00 Wola 1944 Już za tydzień Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wernisaż wystawy Wola 1944.Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha » więcej 2023-07-31, godz. 12:00 Srebra z FON-u Do 1 października na Wystawie Głównej można zobaczyć srebrne eksponaty z XIX wieku, które weszły w skład Funduszu Obrony Narodowej. » więcej 2023-07-31, godz. 10:00 Bieg Powstania Warszawskiego Już 1 sierpnia Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego. Biegnij, uczcij bohaterów, i weź udział w wyjątkowym wydarzeniu sportowo-historycznym. Zarejestruj… » więcej 2023-07-31, godz. 08:00 Kalendarz historyczny na dziś 31 lipca » więcej 2023-07-30, godz. 10:00 Brzeg także pamięta o Powstaniu Warszawskim W 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w mieście zostaną włączone syreny alarmowe.Obchody rocznicy rozpoczną się już 30 lipca uroczystą Mszą Św… » więcej 2023-07-30, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 30 lipca » więcej 2023-07-29, godz. 12:00 Trwają Dni Twierdzy Nysa Trwają Dni Twierdzy Nysa. W programie , bitwa, pokaz musztry regimentów z okresu wojen napoleońskich , a do tego masa atrakcji kulinarnych » więcej 2023-07-29, godz. 10:00 Ojciec Maksymilian Kolbe w Auschwitz Mija właśnie 82 lata od 29 lipca 1941 r. kiedy podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz o. Maksymilian Kolbe dobrowolnie zgłosił się na śmierć głodową… » więcej 2023-07-29, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 29 lipca » więcej
163164165166167
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »