Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 78 rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki
2023-08-09, 08:00 Autor: IAR/E.Porycka/O.Kłosińska

78 rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki

Grzyb dymu powstały w wyniku wybuchu bomby atomowej nad Nagasaki 9 sierpnia 1945 roku [www.wikipedia.pl]
Grzyb dymu powstały w wyniku wybuchu bomby atomowej nad Nagasaki 9 sierpnia 1945 roku [www.wikipedia.pl]
Bomba „Fat Man” (Grubas, Tłuścioch) zrzucona na Nagasaki [www.wikipedia.pl]
Bomba „Fat Man” (Grubas, Tłuścioch) zrzucona na Nagasaki [www.wikipedia.pl]
Pomnik Pokoju, upamiętniający zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki; część Parku Pamięci Pokoju w Hiroszimie. Aktualnie. [www.wikipedia.pl]
Pomnik Pokoju, upamiętniający zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki; część Parku Pamięci Pokoju w Hiroszimie. Aktualnie. [www.wikipedia.pl]
78 lat temu, 9 sierpnia 1945 roku, Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki, trzy dni po ataku jądrowym na Hiroszimę. Były to jedyne w historii przypadki użycia broni nuklearnej do działań zbrojnych. Miały zmusić Japonię do poddania się. 14 sierpnia 1945 roku cesarz Japonii poinformował naród o zawieszeniu broni, 2 września został podpisany akt kapitulacji, co zakończyło II wojnę światową.
Bomba na Nagasaki spadła o godzinie 11.02. Nazwano ją "Fat Man", ważyła bowiem 4 i pół tony, miała ponad 3 metry długości i średnicę półtora metra. Była znacznie większa niż ładunek "Little Boy" zrzucony na Hiroszimę.

W Nagasaki zginęły 74 tysiące ludzi, kolejne 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - życie straciło lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania około 400 tysięcy osób. Dla porównania, w bombardowaniach miast niemieckich podczas II wojny światowej zginęło 600 tysięcy mieszkańców.

Ataki na Hiroszimę i Nagasaki przeżyło 260 tysięcy Japończyków. Niektórzy nadal odczuwają konsekwencje wystawienia na promieniowanie i cierpią na różne schorzenia, w tym na raka. Osoby, które zostały pokrzywdzone lub są dziećmi pokrzywdzonych, mają status hibakusha, czyli "ludzi dotkniętych eksplozją". Otrzymują od rządu specjalny zasiłek i dodatki na leczenie. Jedynym, który uzyskał podwójny status hibakusha, bo przeżył oba wybuchy, i w Hiroszimie, i w Nagasaki, był Tsutomu Yamaguchi, inżynier i konstruktor statków, który zmarł w 2010 roku.

Stany Zjednoczone nigdy nie przeprosiły za ataki nuklearne na Hiroszimę i Nagasaki. Do dziś kolejni przywódcy USA utrzymują, że był to jedyny sposób na szybkie zakończenie II wojny światowej.

(więcej)

Amerykanie zdecydowali o zrzuceniu bomb atomowych po obradach konferencji w Poczdamie. Japonia odrzuciła ultimatum i wezwanie do bezwarunkowej kapitulacji, które wystosowali alianci. Premier Kantaro Suzuki oświadczył, że deklarację poczdamską należy zignorować.

Po zrzuceniu pierwszej bomby atomowej, na Hiroszimę, amerykański prezydent Harry Truman w specjalnym oświadczeniu podkreślił, że jest to cena za odmowę kapitulacji japońskiego rządu. Tłumaczył, że zrzucenie bomby było jedynym rozwiązaniem, aby zakończyć konflikt z Japonią i uchronić świat przed wielką liczbą ofiar, które zginęłyby podczas dalszych walk.

O słuszności misji był też przekonany 25-letni pilot samolotu, który zrzucił bombę na Nagasaki, major Charles Sweeney. Do końca życia bronił swojego zadania. W 1995 roku w wywiadzie dla jednej z amerykańskich gazet powiedział: "Traktowałem to jako obowiązek. Chciałem po prostu, by wojna się skończyła, dzięki czemu moglibyśmy wrócić do domu". Sweeney zmarł w 2004 roku w Bostonie, w wielu 84 lat, jako emerytowany generał lotnictwa Stanów Zjednoczonych.

Osoby ocalałe z tragedii w Hiroszimie i Nagasaki od lat podejmują wysiłki i apele o wprowadzenie całkowitego zakazu wykorzystywania arsenału jądrowego. Mimo to, świat wolny od broni atomowej wydaje się coraz bardziej odległy. Bronią nuklearną dysponuje 9 państw: Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna.

W 2022 roku liczba w pełni operacyjnych głowic jądrowych na świecie wzrosła do 9597. Łączna moc broni atomowej jest obecnie 135 tysięcy razy większa niż bomby zrzuconej na Hiroszimę - wynika z tegorocznego (2023) raportu organizacji Nuclear Weapons Ban Monitor. Choć podawane dane budzą kontrowersje (bo jako w pełni gotowe do użycia przedstawiono nie tylko głowice będące w dyżurach bojowych, ale też te które są zmagazynowane, ale jeszcze ich nie wycofano ze służby), pokazują trend rozwoju arsenałów jądrowych na świecie. Rosja posiada obecnie największy arsenał jądrowy na świecie, liczący 5889 aktywnych głowic - głosi report. Dziewięćdziesiąt procent arsenału nuklearnego świata należy do Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także

2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 11:16 Pogrzeb Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb zmarłego 21 czerwca scenarzysty, pisarza i reportera Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. » więcej 2024-06-25, godz. 10:14 Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku Muzeum Auschwitz chce wyremontować dach poobozowego bloku na terenie tak zwanego obozu macierzystego Auschwitz I. We wtorek ogłosiło przetarg, który ma wyłonić… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 czerwca » więcej 2024-06-24, godz. 14:16 Londyńskie muzea latem - od Michała Anioła do Yoko Ono Wystawa na temat ostatnich dekad życia Michała Anioła, ostatniego obrazu Caravaggia, portrety sześciu żon Henryka VIII, retrospektywa dzieł Yoko Ono czy… » więcej 2024-06-24, godz. 13:53 Aidan Gillen i polskie gwiazdy na nowych zdjęciach z historycznego filmu „Pojedynek” Pod Warszawą trwają zdjęcia do polskiej superprodukcji zatytułowanej "Pojedynek", w obsadzie której znaleźli się m.in. Bogusław Linda, Jakub Gierszał… » więcej 2024-06-24, godz. 11:46 Nowy Sącz/ Areszt dla podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościoła Policja zatrzymali 22-letniego sądeczanina podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościoła Świętej Heleny w Nowym Sączu. Mężczyzna usłyszał zarzut i decyzją… » więcej 2024-06-24, godz. 10:22 USA/ Polacy w Nowym Jorku uczcili 110. rocznicę urodzin Jana Karskiego Jana Karskiego - legendarnego kuriera z Warszawy, emisariusza Polski Podziemnej - upamiętnili w 110 rocznicę urodzin rodacy podczas niedzielnej uroczystości… » więcej 2024-06-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 czerwca » więcej 2024-06-21, godz. 09:15 Gdynia/ Muzeum otworzyło swój magazyn i zaprezentuje ponad 500 artefaktów (wywiad) Muzeum Miasta Gdyni przygotowało wystawę "To nie jest magazyn". Jak zdradziła PAP kuratorka Katarzyna Gec-Leśniak, zaprezentowanych zostanie ponad 500 przedmiotów… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »