Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wrocław w 1948
2023-08-07, 10:00 Autor: WK;Instytut Pamieci Narodowej

Wrocław w 1948

Plakat organizatora przypominajacy wydarzenie.Źródło: IPN
Plakat organizatora przypominajacy wydarzenie.Źródło: IPN
Od 4 do 30 sierpnia 2023 r. będziemy mieli okazję oglądać wystawę plenerową WROCŁAW 1948. STOLICA POLSKI przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Pokazuje ona miasto takim, jakim było 75 lat temu: z jednej strony wielkie imprezy propagandowe takie jak Wystawa Ziem Odzyskanych oraz Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, z drugiej strony brutalna walka z podziemiem niepodległościowym i instalacja systemu komunistycznego. W tle zaś miasto podnoszące się z ruin.
Wczoraj przy ulicy Wystawowej 1 w pobliżu Hala Stulecia we Wrocławiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wrocław 1948. Stolica Polski“.

Wystawę otworzył Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr Kamil Dworaczek który powiedział, że poprzez stworzenie tej wystawy chcieliśmy pokazać Wrocław takim, jaki był 75 lat temu, przypomnieć o niezwykle ważnych dla miasta wydarzeniach, ale jednocześnie umieścić je w kontekście budowy ustroju totalitarnego, rok 1948 był apogeum tego procesu.

Wystawa jest zbudowana w ten sposób, że pokazuje dwa równoległe światy: fasadę i „tyły”, czyli szarą i brutalną rzeczywistość - dodał.

Ekspozycja koncentruje się na Wystawie Ziem Odzyskanych i Kongresie Intelektualistów, które były najważniejszymi wydarzeniami propagandowymi i jednocześnie sprawiały, że na Wrocław zwrócone były oczy całego kraju, a nawet świata. Zaznaczył przy tym, że ukazanie tylko tych dwóch wydarzeń pokazywałoby ówczesną rzeczywistość w sposób niepełny.

Wystawa pokazuje, że 75 lat temu było to miasto rodzące się w wielkich bólach, do tego jeszcze dochodziło niszczenie osób, które nie zgadzały się na komunistyczną rzeczywistość, jak choćby członkowie WiN (Ludwik Marszałek, Stanisław Dydo, Jan Klamut, Władysław Cisek). Między innymi to Ich symboliczne nagrobki można znaleźć w środku wystawy za „fasadą”.
Ekspozycja jest niezwykle istotnym wkładem w popularyzowanie tuż powojennej historii Polski i miasta, wzbogaconym o niezliczoną ilość źródeł i fotografii. Wyraził nadzieję, że wystawa będzie eksponowana nie tylko tutaj, ale w innym miejscach, a wkrótce też w Internecie.

Spotkanie prowadziła Kamilla Jasińska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN. W wernisażu wzięli udział m.in.: Marcin Marczak – Zastępca Dyrektora Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Jerzy Pietraszek – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, dr Łukasz Kamiński – Dyrektor Zakładu Narodowego Ossolineum, dr Andrzej Jerie – dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

Wystawę oglądać można do 30 sierpnia 2023 r.

Zobacz także

2024-07-09, godz. 09:00 107 lat temu doszło do tzw. kryzysu przysięgowego 107 lat temu - 9 lipca 1917 roku - na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo… » więcej 2024-07-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 lipca » więcej 2024-07-08, godz. 15:00 44 lata temu wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 44 lata temu, 8 lipca 1980 roku, wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednią przyczyną protestu była wprowadzona od 1 lipca… » więcej 2024-07-08, godz. 13:00 W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama" W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki… » więcej 2024-07-08, godz. 11:31 Pistolety Napoleona sprzedane za ponad półtora miliona euro Dwa pistolety Napoleona Bonaparte zostały sprzedane na aukcji za prawie milion siedemset tysięcy euro. Licytacja odbyła się w Fontainebleau pod Paryżem. Nie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:00 Zmarł ppłk Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego W wieku 101 lat zmarł podpułkownik Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz opozycji antykomunistycznej… » więcej 2024-07-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 lipca » więcej 2024-07-05, godz. 12:03 Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko” Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości… » więcej 2024-07-05, godz. 10:07 Kanada/ Ukazał się pierwszy raport o cmentarzach przy szkołach przymusowych dla Indian Nieinformowanie rodzin o zgonach dzieci w przymusowych szkołach dla Indian, szkolne cmentarze, oszczędzanie na pogrzebach udokumentowano we wstępnym raporcie… » więcej 2024-07-05, godz. 11:49 Warszawa/ Wystawa “Do Potomnego” upamiętni twórców pokolenia wojennego Fotografie, rękopisy, dokumenty przywołujące postacie twórców pokolenia wojennego m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Krystyny Krahelskiej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »