Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Powrót do przeszłości
2023-08-04, 16:00 Autor: WK; Muzeum Wsi Opolskiej

Powrót do przeszłości

Plakat organizatora. Źródło:Muzeum Wsi Opolskiej
Plakat organizatora. Źródło:Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza do oglądania kolejnej wystawy fotograficznej. Tym razem prac autorstwa prof. dr hab. Marka Szyryka pt. „POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI. Muzeum Wsi Opolskiej w technice mokrego kolodionu”.
Na wystawie będzie się można dowiedzieć na czym polega wykonywanie fotografii w tej technice, jak wyglądają wykonane tą metodą prace, wystarczy zajrzeć do jednego z naszych spichlerzy-spichlerza z Grudyni, gdzie wystawa jest prezentowana.

Technika mokrego kolodionu - wyjaśnia prof. dr hab. Marek Szyryk, autor wystawy polega na tym, że na dokładnie oczyszczoną płytkę szklaną nanosiło się warstwę kolodionu. Kolodion jest roztworem alkoholowo-eterowym nitrocelulozy, czyli bawełny strzelniczej uzyskiwanej przez działanie na watę bawełnianą kwasem azotowym i siarkowym. Kolodion stosowany w fotografii zazwyczaj ma od 4 do 8 procent nitrocelulozy. W celu sporządzenia kolodionu dodaje się do niego jodki i bromki (amonu i kadmu) oraz rozcieńcza eterem i alkoholem. Proporcje te były bardzo różne a same receptury były osobistą tajemnicą fotografa. Porcję bogatego w jodki i bromki kolodionu wylewa się na środek płytki trzymanej za krawędź bądź też utrzymującej się na pięciu palcach fotografa. Następnie ruchem obrotowo-falowym rozprowadza się, możliwie najszybciej i najrówniej, po powierzchni całej płytki.

Ta czynność wymaga pewnej biegłości manualnej, ale często warstwa i tak nie jest równomiernie pokryta - stąd często płytki kolodionowe charakteryzują się nierówną (nie dolaną) warstwą przy brzegach. Często również widać odcisk palców fotografa, które trzymają płytkę przy pokrywaniu kolodionem. Oblaną w ten sposób płytkę pochyla się tak, by nadmiar kolodionu mógł spłynąć jednym rogiem płytki z powrotem do butelki. Na tym etapie tworzą się na powierzchni charakterystyczne diagonalne linie widoczne często na pracach. Gdy kolodion lekko zastyga i matowieje zanurza się płytkę na około cztery minuty do roztworu azotanu srebra. W tej kąpieli bromki i jodki wraz z azotanem srebra tworzą światłoczułe halogenki srebra znane np. z tradycyjnych czarno-białych błon fotograficznych.

Tak uczuloną płytkę należy włożyć do kasety i dość szybko naświetlić, by zachować światłoczułość. Czułość obecnie stosowanego kolodionu wynosi maksymalnie 1-3 ASA a czasami nawet mniej. Ta czułość zależy od ilości jodków i bromków a także od „wieku” kolodionu-starszy, dwutygodniowy roztwór będzie miał czułość około 3 ASA podczas gdy taki „na świeżo” zrobiony tylko około 1 ASA. Po naświetleniu bezzwłocznie wywołuje się płytkę w roztworze siarczanu żelaza lub miedzi z dodatkiem kwasu octowego lodowatego i alkoholu. Po krótkim opłukaniu wodą przenosi się płytkę do utrwalacza (cyjanek potasu lub tiosiarczan sodu).

Mokry proces kolodionowy jest techniką w dużym stopniu nieprzewidywalną, ponieważ każda płytka poddana jest indywidualnej obróbce. Oprócz braku standaryzacji procesu chemicznego łatwo ulega artystycznym prowokacjom i w sumie powstały obraz jest pochodną tych zabiegów. Każda płytka jest wyjątkowa poprzez swoistą technikę.

Przez to tworzy również własną interpretację świata. Podlega prawu istot żywych – jest niedoskonała i do końca nieprzewidywalna. Wymyka się standaryzacji i snuciu planów co do końcowych efektów wizualnych-żyje własnym życiem, zdarza się, że prowadzi autora własną drogą. Magiczna i kapryśna. Prosta i złożona. Pełna zabiegów z pogranicza alchemii.
-
Przedsięwzięcie realizowane w ramach Stypendium Marszałka Województwa Opolskiego ,,Marszałkowskie Talenty”, współfinansowane ze środków Województwa Opolskiego.
#wystawa #mokrykolodion #fotografia #skansen


Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Stypendium Marszałka Województwa Opolskiego ,,Marszałkowskie Talenty”, współfinansowane ze środków Województwo Opolskie.

Wystawa będzie czynna do 29.10.2023. W imieniu jej organizatorów serdecznie zapraszamy.

Zobacz także

2023-08-07, godz. 16:00 Wystawa o Ponurym Już za tydzień otwarcie wystawy poświęconej legendarnemu świętokrzyskiemu dowódcy AK "Ponuremu" » więcej 2023-08-07, godz. 14:00 Wakacje z CMJW Okolice Popielowa pośród Borów Stobrawskich wyróżnia gęsta sieć pieszych i rowerowych szlaków, zadbane wioski oraz duża aktywność kulturalna » więcej 2023-08-07, godz. 12:00 Czas na nowe izby pamięci Dołącz do programu "Izby Pamięci"! Twórz lokalne dziedzictwo razem z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów » więcej 2023-08-07, godz. 10:00 Wrocław w 1948 Od 4 do 30 sierpnia 2023 r. będziemy mieli okazję oglądać wystawę plenerową WROCŁAW 1948. STOLICA POLSKI przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2023-08-07, godz. 08:00 Kalendarz historyczny na dziś 7 sierpnia » więcej 2023-08-06, godz. 10:00 Przed wymarszem Kadrówki Dzisiaj już po raz 43 wyruszy z Krakowa Marsz Szlakiem I Kompani Kadrowej.Uroczystości poprzedzające wymarsz odbyły się już wczoraj. » więcej 2023-08-06, godz. 08:00 Kalendarz historyczny na dziś 6 sierpnia » więcej 2023-08-05, godz. 12:00 Jeszcze o obchodach 79 rocznicy Powstania Warszawskiego w Opolu Opolanie uroczyście uczcili pamięć 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Przy Pomniku Armii Krajowej w Opolu w obecności przedstawicieli władz rządowych… » więcej 2023-08-05, godz. 10:00 Festiwal Dziedzictwa Kresów Już jutro czyli 5 sierpnia, sobota, 15.00, Budy, Park Żywiołów Lwów po raz pierwszy czyli miasto jakiego nie znacie… » więcej 2023-08-05, godz. 08:00 Kalendarz historyczny na dziś 5 sierpnia » więcej
159160161162163
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »