Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Powstańcze pieśni z kapelą Sztajer
2023-07-27, 14:00 Autor: WK

Powstańcze pieśni z kapelą Sztajer

[Fot.Rotmistrz Witold Pilecki z kolegami.Źródło:Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
[Fot.Rotmistrz Witold Pilecki z kolegami.Źródło:Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
Już w najbliższą sobotę 29 lipca 2023 r. o godzinie 18.00 razem z kapelą Sztajer, w powstańczych pieśniach oddamy hołd 21 powstańcom warszawskim, zakatowanym w mokotowskim więzieniu.
Wspomnijmy rotmistrza Pileckiego, który przez 2 lata i siedem ciężkich miesięcy pobytu w KL Auschwitz, każdego dnia siłą woli musiał walczyć o przetrwanie - a przecież pojechał tam z własnej woli, by pomóc przebywającym tam więźniom zawiązać konspiracyjne piątki oraz by zaalarmować świat, co tak na prawdę dzieje się w obozie. Nie było bardziej skutecznego przekazu, niż osobiste świadectwo.

I to właśnie zrobił Rotmistrz. Nieprawdopodobnie wychudzonego, ale ze szczęśliwym uśmiechem na bladej twarzy, widzimy go na jedynej fotografii z tego okresu, tuż po brawurowej ucieczce.

Po tym wszystkim zaciąga się i walczy w powstaniu warszawskim. Nie odpoczywa. Nie ma czasu, wojna przecież jeszcze się nie skończyła...

Dwa lata po wojnie, w 1947 r. aresztowany przez UB; oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, zostaje skazany na karę śmierci. Jest tak torturowany, że Auschwitz wydaje mu się zaledwie igraszką...

Przypomniane zostaną także nazwiska innych Wyklętych . Każdego z nich zostanie wspomniany tego wieczoru:

Płk pilot Bernard Adamecki „Dyrektor”
Kpr pch. Waldemar Baczak „Arne”, Pułk „Baszta”
St. strz. Jan Bielski „Donald”, 3 pluton pancerny „Golski”
Jerzy Broński „Dobromir”, rusznikarz
Kpt Bronisław Chajęcki „Boryna”, Państwowy Korpus Bezpieczeństwa
Mjr Andrzej Czaykowski „Garda”, Pułk „Baszta”
Mjr Grzegorz Doliwa-Dobrowolski
Por. Ksawery Grocholski „Brodaty”, Batalion „Oaza”
Kpr pchor. Jerzy Jętkiewicz „Żegota”, Batalion „Odwet”
Bonifacy Jóźwicki
Ppłk Stanisław Kasznica „Stanisław Wąsacz”, Ochota
Bogdan Wiktor Komorowski
Mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin”, Zgrupowanie „Bartkiewicza”
Płk pilot August Menczak „Alot”
Kpr Jerzy Miatkowski „Zawada”, Batalion „Kiliński”
Kpt Zygmunt Ojrzyński „Stefan Czarniecki”, VI Obwód (Praga)
Rtm Witold Pilecki „Witold”, Zgrupowanie „Chrobry II”
Por. Lechosław Roszkowski „Tomasz”, Batalion „Miłosz”
Kpt Mieczysław Sokołowski, „Dakowski”, Czerniaków
Ppor. Jerzy Wierzbicki, „Dodek”, Zgrupowanie „Żaglowiec”
Por. Halina Żurowska „Baśka” , Batalion „Iwo”, Zgrupowanie „Radosław”

Nie można także zapomnieć, że w budynku MBP przy ul. Koszykowej w Warszawie podczas przesłuchania poniósł śmierć w 1949 r. por. Jan Rodowicz "Anoda", żołnierz Batalionu "Zośka"

Na Rakowieckiej mając wyrok dożywocia, zmarł w 1952 r. Franciszek Herman "Bogusławski", w Powstaniu Warszawskim pełnomocnik dowódcy AK do rozmów kapitulacyjnych z Niemcami.

Chwała Bohaterom!

Zobacz także

2024-06-27, godz. 10:22 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej 2024-06-26, godz. 12:23 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 12:10 Gdańsk/ Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ma wrócić do wersji z 2017 roku; zdaniem byłego dyrektora jest… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia br. zarządza prof. Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach na wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej 2024-06-25, godz. 13:05 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »