Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Powstańcze pieśni z kapelą Sztajer
2023-07-27, 14:00 Autor: WK

Powstańcze pieśni z kapelą Sztajer

[Fot.Rotmistrz Witold Pilecki z kolegami.Źródło:Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
[Fot.Rotmistrz Witold Pilecki z kolegami.Źródło:Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
Już w najbliższą sobotę 29 lipca 2023 r. o godzinie 18.00 razem z kapelą Sztajer, w powstańczych pieśniach oddamy hołd 21 powstańcom warszawskim, zakatowanym w mokotowskim więzieniu.
Wspomnijmy rotmistrza Pileckiego, który przez 2 lata i siedem ciężkich miesięcy pobytu w KL Auschwitz, każdego dnia siłą woli musiał walczyć o przetrwanie - a przecież pojechał tam z własnej woli, by pomóc przebywającym tam więźniom zawiązać konspiracyjne piątki oraz by zaalarmować świat, co tak na prawdę dzieje się w obozie. Nie było bardziej skutecznego przekazu, niż osobiste świadectwo.

I to właśnie zrobił Rotmistrz. Nieprawdopodobnie wychudzonego, ale ze szczęśliwym uśmiechem na bladej twarzy, widzimy go na jedynej fotografii z tego okresu, tuż po brawurowej ucieczce.

Po tym wszystkim zaciąga się i walczy w powstaniu warszawskim. Nie odpoczywa. Nie ma czasu, wojna przecież jeszcze się nie skończyła...

Dwa lata po wojnie, w 1947 r. aresztowany przez UB; oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji, zostaje skazany na karę śmierci. Jest tak torturowany, że Auschwitz wydaje mu się zaledwie igraszką...

Przypomniane zostaną także nazwiska innych Wyklętych . Każdego z nich zostanie wspomniany tego wieczoru:

Płk pilot Bernard Adamecki „Dyrektor”
Kpr pch. Waldemar Baczak „Arne”, Pułk „Baszta”
St. strz. Jan Bielski „Donald”, 3 pluton pancerny „Golski”
Jerzy Broński „Dobromir”, rusznikarz
Kpt Bronisław Chajęcki „Boryna”, Państwowy Korpus Bezpieczeństwa
Mjr Andrzej Czaykowski „Garda”, Pułk „Baszta”
Mjr Grzegorz Doliwa-Dobrowolski
Por. Ksawery Grocholski „Brodaty”, Batalion „Oaza”
Kpr pchor. Jerzy Jętkiewicz „Żegota”, Batalion „Odwet”
Bonifacy Jóźwicki
Ppłk Stanisław Kasznica „Stanisław Wąsacz”, Ochota
Bogdan Wiktor Komorowski
Mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin”, Zgrupowanie „Bartkiewicza”
Płk pilot August Menczak „Alot”
Kpr Jerzy Miatkowski „Zawada”, Batalion „Kiliński”
Kpt Zygmunt Ojrzyński „Stefan Czarniecki”, VI Obwód (Praga)
Rtm Witold Pilecki „Witold”, Zgrupowanie „Chrobry II”
Por. Lechosław Roszkowski „Tomasz”, Batalion „Miłosz”
Kpt Mieczysław Sokołowski, „Dakowski”, Czerniaków
Ppor. Jerzy Wierzbicki, „Dodek”, Zgrupowanie „Żaglowiec”
Por. Halina Żurowska „Baśka” , Batalion „Iwo”, Zgrupowanie „Radosław”

Nie można także zapomnieć, że w budynku MBP przy ul. Koszykowej w Warszawie podczas przesłuchania poniósł śmierć w 1949 r. por. Jan Rodowicz "Anoda", żołnierz Batalionu "Zośka"

Na Rakowieckiej mając wyrok dożywocia, zmarł w 1952 r. Franciszek Herman "Bogusławski", w Powstaniu Warszawskim pełnomocnik dowódcy AK do rozmów kapitulacyjnych z Niemcami.

Chwała Bohaterom!

Zobacz także

2024-07-03, godz. 08:41 80 lat temu zmarł Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta związany z endecją 3 lipca 1944 roku zmarł w Warszawie Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta, autor felietonów i dramatów, związany z Narodową Demokracją. Jego -… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej 2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »