Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 79 lat temu rozpoczęła się operacja AK Ostra …
2023-07-07, 16:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

79 lat temu rozpoczęła się operacja AK Ostra Brama

Aleksander Krzyżanowski [Fot. wikipedia/domena publiczna/Centralne Archiwum Wojskowe]
Aleksander Krzyżanowski [Fot. wikipedia/domena publiczna/Centralne Archiwum Wojskowe]
79 lat temu - 7 lipca 1944 roku - rozpoczęła się operacja Armii Krajowej pod kryptonimem "Ostra Brama". Jej celem było samodzielne oswobodzenie Wilna z rąk okupanta niemieckiego, zanim zrobi to Armia Czerwona. Gdyby plan ten udało się zrealizować, polskie wojsko mogłoby przyjąć rolę gospodarza wobec nacierających Sowietów i tym samym zaakcentować swoje prawo do przejętych ziem.
Rozkaz rozpoczęcia operacji wydał o świcie 7 lipca 1944 roku dowódca okręgu wileńskiego AK podpułkownik Aleksander Krzyżanowski "Wilk" w związku z szybkim zbliżaniem się wojsk radzieckich do miasta. Regularne oddziały Armii Czerwonej dotarły pod Wilno tego samego dnia i także rozpoczęły szturm.

Kilka dni trwały zaciekłe walki z broniącymi się Niemcami. Podczas starć Armia Krajowa współdziałała z oddziałami sowieckimi. Miasto zostało zdobyte 13 lipca. Na baszcie Giedymina załopotała biało-czerwona flaga, zawieszona przez podchorążego Jerzego Jenscha "Krepdeszyna" i kaprala Artura Rychtera, pseudonim "Zan".

Po kilku godzinach sowieci zmienili sztandar na czerwony. Potem rozbroili polskich żołnierzy. Większość z nich uwięzili i wywieźli na Wschód. Tylko niektórym udało się uciec i włączyć do dalszych walk. Niedługo potem Wilno weszło w skład Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Operacja "Ostra Brama" nie została zauważona na Zachodzie, ponieważ była niezgodna z międzyalianckimi ustaleniami dotyczącymi przynależności państwowej Wilna i ustanowieniem nowej granicy polsko-radzieckiej na Linii Curzona. Z tego powodu minister informacji Wielkiej Brytanii Brendan Bracken nałożył cenzurę prewencyjną na wszelkie doniesienia w mediach w tej kwestii.

"Ostra Brama" była częścią akcji "Burza" na Wileńszczyźnie. Operacja ta, w której w rejonie Wilna walczyło 15 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, zakończyła się aresztowaniem i deportacją blisko 5 tysięcy z nich.

Ostra Brama w Wilnie to jedyna ocalała z dziewięciu bram miejskich, postawionych podczas rozbudowy miasta w XV i XVI wieku. Zwyczajowo na bramie umieszczano darzony czcią i szacunkiem obraz Matki Bożej, której opiece powierzano miasto i jego mieszkańców. Dziś obraz Matki Bożej Miłosierdzia, nazywanej też Ostrobramską, jest jednym z najcenniejszych zabytków malarstwa na Litwie. To właśnie do Matki Bożej Ostrobramskiej zwrócił się Adam Mickiewicz w Inwokacji do "Pana Tadeusza".

(więcej)

Plan operacji "Ostra Brama" został opracowany w marcu 1944 roku przez sztab Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. Zakładał zdobycie miasta przez połączone siły okręgów wileńskiego i nowogródzkiego. Został zaakceptowany w Komendzie Głównej Armii Krajowej. Decyzję o przeprowadzeniu samodzielnego ataku na Wilno przez oddziały AK, jako część akcji "Burza", podjął w czerwcu 1944 roku generał Tadeusz "Bór" Komorowski.

W ramach przygotowań do operacji "Ostra Brama" dowódca okręgu wileńskiego podpułkownik Aleksander Krzyżanowski "Wilk" przegrupował większość jednostek partyzanckich w północno-wschodniej części Rzeczpospolitej, aby być gotowym do działań w Wilnie oraz do ataku na miasto z zewnątrz. Pod koniec czerwca ruszyła ofensywa sowiecka, Niemcy zaś przygotowali się do stawienia oporu w samym Wilnie.

W związku z szybkim marszem Armii Czerwonej zbliżającej się do miasta, 7 lipca 1944 roku "Wilk" zdecydował o natychmiastowym rozpoczęciu akcji, przyspieszając ją o jedną dobę. Pas natarcia został rozciągnięty od cmentarza na Rossie do Belmontu. Kierunki uderzenia wyznaczały miejscowości: Lipówka, Hrybiszki, Góry i Kolonia Wileńska.

Tego samego dnia - 7 lipca - w okolice Wilna dotarły oddziały Armii Czerwonej, które o 20.00 podjęły szturm generalny. Miasto zostało zdobyte 13 lipca.

Po zakończeniu walk dowództwo sowieckie nakazało żołnierzom AK wyjść z Wilna. Podpułkownik Krzyżanowski rozlokował oddziały na skraju Puszczy Rudnickiej, a sam udał się na rozmowy do sztabu 3. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej. Ustalenia miały dotyczyć utworzenia z żołnierzy AK oddziałów Wojska Polskiego przy Armii Czerwonej. Jednak na spotkaniu 17 lipca podpułkownik Krzyżanowski i szef sztabu major Teodor Cetys "Sawek" zostali aresztowani, a polskie oddziały otoczone przez Sowietów i rozbrojone. Tylko cześć żołnierzy zdołała zbiec.

Sowieci internowali prawie 6 tysięcy żołnierzy. Większość z nich odmówiła wstąpienia do armii Berlinga, uformowanej w Związku Radzieckim pod kierownictwem polskich komunistów. Zostali za to wywiezieni do Kaługi, gdzie przez kilka lat służyli w batalionach roboczych Armii Czerwonej przy wyrębie lasu. Oficerów aresztowano, osądzono i wywieziono do Riazania.

Aleksander Krzyżanowski był więziony w Wilnie, Moskwie, Diagilewie i Griazowcu. 4 października 1947 roku wrócił do Polski i zaniechał działalności konspiracyjnej. Mimo to 3 lipca 1948 został aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu przy Rakowieckiej na Mokotowie, gdzie zmarł na gruźlicę 29 września 1951 roku.

W operacji "Ostra Brama" brało udział około 12 i pół tysiąca żołnierzy Armii Krajowej i blisko 100 tysięcy radzieckich. Wilna broniło 30 tysięcy wojsk Wehrmachtu. Straty AK wyniosły około 500 poległych i tysiąc rannych.

Zobacz także

2023-07-16, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 16 lipca » więcej 2023-07-15, godz. 16:00 80 lat temu w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali ponad 300 Żydów 80 lat temu, 15 lipca 1943 roku, w ruinach warszawskiego getta Niemcy rozstrzelali ponad 300 Żydów, wcześniej zwabionych przez Gestapo do Hotelu Polskiego przy… » więcej 2023-07-15, godz. 14:00 115 lat temu urodził się Henryk Zygalski, jeden z trzech Polaków, którzy złamali szyfr Enigmy 115 lat temu, 15 lipca 1908 roku, urodził sie zmarł Henryk Zygalski, matematyk i kryptolog z zespołu trzech Polaków - obok Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego… » więcej 2023-07-15, godz. 12:00 Grunwald 1410 613 lat temu na polach grunwaldzkich doszło do jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. » więcej 2023-07-15, godz. 10:00 Wyklęci ' 63 Już po raz trzeci w Starym Grodkowie, dzisiaj o 15 rozpocznie się Festiwal Pamięci.Tym razem będzie poświęcony Powstańcom Styczniowym i Żołnierzom Wy… » więcej 2023-07-15, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 15 lipca » więcej 2023-07-14, godz. 16:00 Do Berlina z historycznym przesłaniem Już 10 września odbędzie się uroczysta beatyfikacja Rodziny Ulmów, która niosła pomoc Żydom, ukrywając ich pod swoim dachem podczas II wojny światow… » więcej 2023-07-14, godz. 14:00 Z Przystankiem Historia w Bieszczady Przygoda laureatów konkursu fotograficznego w malowniczych Bieszczadach wciąż trwa!To już drugi obóz patriotyczno-historyczny zorganizowany przez Instytut… » więcej 2023-07-14, godz. 12:00 Wakacje z Muzeum Piastów Śląskich Niedawno rozpoczęły się wakacje.W zwiazku z tym w brzeskim zamku-muzeum obowiązywać będą niższe ceny biletów! » więcej 2023-07-14, godz. 10:00 80 lat temu Stanisław Mikołajczyk został premierem rządu RP na uchodźstwie 80 lat temu, 14 lipca 1943 roku, Stanisław Mikołajczyk, przywódca ruchu ludowego, został premierem rządu RP na uchodźstwie. Tekę premiera objął po śmierci… » więcej
169170171172173
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »