Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Trwa XVII „Polonijne Spotkanie z Historią Naj…
2023-07-05, 08:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Trwa XVII „Polonijne Spotkanie z Historią Najnowszą”

Plakat organizatora.
Plakat organizatora.
Ponad 50 nauczycieli polonijnych z kilkudziesięciu krajów, między innymi z Ukrainy, Litwy, Hiszpanii, Australii bierze udział w XVII „Polonijnym Spotkaniu z Historią Najnowszą” organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.
„Do 11 lipca w Warszawie i kilku miastach Śląska nauczyciele wezmą udział w wykładach, warsztatach, seminariach” - mówi Polskiemu Radiu dyrektor biura edukacji IPN Adam Hlebowicz.

Jak zaznaczył nauczyciele zapoznają się ze skomplikowaną historią Śląska, który zmieniał przynależność państwową. Ponadto odwiedzą Częstochowę, Opole, tereny Zaolzia, gdzie udadzą się do Górek Wielkich - miejsca związanego z Zofią Kossak-Szczucką, a także miejsce związane z tragiczną śmiercią polskich pilotów Żwirki i Wigury. „O tych miejscach ważnych dla polskiej historii, związanych z polskimi postaciami będą warsztaty, seminaria” - dodał Adam Hlebowicz.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podkreślał, że nauczyciele polonijni mają ważną misję przekazu wiedzy historycznej, polskiej kultury Polakom na obczyźnie: „Chodzi o to by ludzie za granicą, Polacy byli dumni z tego, że są Polakami i przekazywali tę świadomość narodową kolejnym pokoleniom” - podkreślał Mateusz Szpytma. Zaznaczył, że często wiedza o Polsce jest przedstawiana w fałszywym świetle lub jest eliminowana, dlatego IPN chce pomóc, by wiedza o Polsce, miłość do Polski trwała.

Po raz siódmy w spotkaniu uczestniczy Grzegorz Nowak - nauczyciel historii, który zdalnie udziela lekcji historii osobom z wielu krajów. Jak mówił spotkania są ważną inspiracją, okazją wymiany myśli dotarcia do jego uczniów, którymi są imigranci zarobkowi, osoby, które urodziły się za granicą, czy osoby, które robią karierę, jak na przykład modelki, czy sportowcy. „Chcą poznawać polską historię, nie zatracać tożsamości narodowej” - podkreślał Grzegorz Nowak.

Tematyka spotkań koncentruje się głównie na wiedzy o historii Polski z lat 1918-1989, II wojny światowej, fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego, represji niemieckich i sowieckich wobec Polaków. Zajęciom towarzyszą warsztaty dotyczące najnowszych metod nauczania oraz pracy z materiałami edukacyjnymi Instytutu Pamięci Narodowej.
Program Pierwszy Polskiego Radia i Polskie Radio Zagranica są jednymi z patronów medialnych polonijnych spotkań z historią.

Zobacz także

2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej 2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »