Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Trwa XVII „Polonijne Spotkanie z Historią Naj…
2023-07-05, 08:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Trwa XVII „Polonijne Spotkanie z Historią Najnowszą”

Plakat organizatora.
Plakat organizatora.
Ponad 50 nauczycieli polonijnych z kilkudziesięciu krajów, między innymi z Ukrainy, Litwy, Hiszpanii, Australii bierze udział w XVII „Polonijnym Spotkaniu z Historią Najnowszą” organizowanym przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.
„Do 11 lipca w Warszawie i kilku miastach Śląska nauczyciele wezmą udział w wykładach, warsztatach, seminariach” - mówi Polskiemu Radiu dyrektor biura edukacji IPN Adam Hlebowicz.

Jak zaznaczył nauczyciele zapoznają się ze skomplikowaną historią Śląska, który zmieniał przynależność państwową. Ponadto odwiedzą Częstochowę, Opole, tereny Zaolzia, gdzie udadzą się do Górek Wielkich - miejsca związanego z Zofią Kossak-Szczucką, a także miejsce związane z tragiczną śmiercią polskich pilotów Żwirki i Wigury. „O tych miejscach ważnych dla polskiej historii, związanych z polskimi postaciami będą warsztaty, seminaria” - dodał Adam Hlebowicz.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podkreślał, że nauczyciele polonijni mają ważną misję przekazu wiedzy historycznej, polskiej kultury Polakom na obczyźnie: „Chodzi o to by ludzie za granicą, Polacy byli dumni z tego, że są Polakami i przekazywali tę świadomość narodową kolejnym pokoleniom” - podkreślał Mateusz Szpytma. Zaznaczył, że często wiedza o Polsce jest przedstawiana w fałszywym świetle lub jest eliminowana, dlatego IPN chce pomóc, by wiedza o Polsce, miłość do Polski trwała.

Po raz siódmy w spotkaniu uczestniczy Grzegorz Nowak - nauczyciel historii, który zdalnie udziela lekcji historii osobom z wielu krajów. Jak mówił spotkania są ważną inspiracją, okazją wymiany myśli dotarcia do jego uczniów, którymi są imigranci zarobkowi, osoby, które urodziły się za granicą, czy osoby, które robią karierę, jak na przykład modelki, czy sportowcy. „Chcą poznawać polską historię, nie zatracać tożsamości narodowej” - podkreślał Grzegorz Nowak.

Tematyka spotkań koncentruje się głównie na wiedzy o historii Polski z lat 1918-1989, II wojny światowej, fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego, represji niemieckich i sowieckich wobec Polaków. Zajęciom towarzyszą warsztaty dotyczące najnowszych metod nauczania oraz pracy z materiałami edukacyjnymi Instytutu Pamięci Narodowej.
Program Pierwszy Polskiego Radia i Polskie Radio Zagranica są jednymi z patronów medialnych polonijnych spotkań z historią.

Zobacz także

2024-07-10, godz. 09:00 84 lata temu rozpoczęła się bitwa o Anglię 84 lata temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Było to pierwsze w historii starcie o zasadniczym znaczeniu, które rozegrało się wyłącznie… » więcej 2024-07-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 lipca » więcej 2024-07-09, godz. 15:00 Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari… » więcej 2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej 2024-07-09, godz. 11:00 W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego Sztabu AK W miejscowości Bogusze oddano hołd oficerom Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama". Po zakończeniu walk, zostali oni… » więcej 2024-07-09, godz. 09:00 107 lat temu doszło do tzw. kryzysu przysięgowego 107 lat temu - 9 lipca 1917 roku - na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo… » więcej 2024-07-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 lipca » więcej 2024-07-08, godz. 15:00 44 lata temu wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 44 lata temu, 8 lipca 1980 roku, wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednią przyczyną protestu była wprowadzona od 1 lipca… » więcej 2024-07-08, godz. 13:00 W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama" W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki… » więcej 2024-07-08, godz. 11:31 Pistolety Napoleona sprzedane za ponad półtora miliona euro Dwa pistolety Napoleona Bonaparte zostały sprzedane na aukcji za prawie milion siedemset tysięcy euro. Licytacja odbyła się w Fontainebleau pod Paryżem. Nie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »