Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 77 lat od pogromu kieleckiego
2023-07-04, 14:00 Autor: IAR/K.Koziełł/O.Kłosińska/E.Leo/E.Porycka

Mija 77 lat od pogromu kieleckiego

Grób ofiar pogromu na kieleckim cmentarzu żydowskim. [Fot. wikipedia/domena publiczna]
Grób ofiar pogromu na kieleckim cmentarzu żydowskim. [Fot. wikipedia/domena publiczna]
77 lat temu - 4 lipca 1946 roku - doszło do napadów na ludność żydowską Kielc. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej zginęło 37 Żydów, a 35 zostało rannych. Śmierć poniosło też 3 Polaków. Największa masakra miała miejsce w kamienicy przy ulicy Planty 7. Pogromu dopuścili się mieszkańcy miasta, żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariusze milicji.
Bezpośrednią przyczyną pogromu kieleckiego była plotka o uwięzieniu przez Żydów w piwnicy domu 8-letniego Henryka Błaszczyka w celu przeprowadzenia na nim mordu rytualnego. Wokół budynku zgromadził się tłum ludzi, zebrali się też żołnierze i milicjanci z lokalnych placówek. Podczas oblężenia kamienicy doszło do aktów przemocy i użycia broni. Ludność żydowską atakowano też w innych miejscach miasta.

Kres agresji położyły oddziały wojska i wozy pancerne. Aresztowano ponad stu uczestników pogromu. Według przyjętej wówczas oficjalnej wersji kielczanie napadli na żydowskich mieszkańców, oskarżając ich o uprowadzenie chłopca.

Po kilkudziesięciu latach okazało się, że przebieg wydarzeń był nieco inny. Henryk Błaszczyk zeznał, że to ojciec współpracujący z bezpieką kazał mu kłamać, że został porwany przez Żydów. Ponadto ustalono, iż pogrom nie był wyłącznie spontaniczną reakcją mieszkańców Kielc. Z zeznań świadków wynikało, że wojskowi i milicjanci nie reagowali na agresję mieszkańców i jednocześnie sami rabowali, bili i strzelali do Żydów. Kolejne oddziały wysłane, by spacyfikować tłum, mieszały się z nim, powiększając w ten sposób grupę gapiów albo przyłączając się do napastników. Podczas pogromu usiłowali interweniować księża z kieleckiej katedry, jednak wojsko nie dopuściło ich przed budynek. Wydarzenia sprzed 77 lat do dziś są badane przez historyków. Nie jest wykluczone, że była to prowokacja, trudno jednak ustalić z czyjej inspiracji. W 2004 roku Instytut Pamięci Narodowej umorzył śledztwo karne w sprawie pogromu kieleckiego. Nie znaleziono bowiem podstaw do oskarżenia kogokolwiek.

Od 2016 roku Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie prowadzi kwerendę archiwalną, dotyczącą pogromu kieleckiego. Badanie dokumentów ma pomóc w ustaleniu, czy są powody do ewentualnego podjęcia umorzonego śledztwa. W wypadku ujawnienia nowych okoliczności postępowanie karne może być w każdym czasie podjęte na nowo.

(więcej)

W 2006 roku IPN przyjął za najbardziej prawdopodobną interpretację wydarzeń z 1946 roku, że wypadki w Kielcach miały charakter spontaniczny i zaistniały wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności natury historycznej i współczesnej. W 2008 roku ukazała się publikacja IPN "Wokół pogromu kieleckiego". Badacze skłonili się w niej do wcześniejszych hipotez o prowokacji władz sowieckich.

Niektóre źródła podają, że w pogromie kieleckim zginęło 39 Żydów. W liczbie tej uwzględnia się dwie osoby narodowości żydowskiej, których zabójstwo - na tle rabunkowym - nie miało bezpośredniego związku z wydarzeniami przy ulicy Planty.

Śledztwo w sprawie pogromu było tuż po tragedii prowadzone niezgodnie z zasadami. Niektórzy badacze twierdzą, że zostały skazane przypadkowe osoby. Podczas pokazowego procesu sądzono 12 osób, z których 9 stracono. Akt oskarżenia sugerował, że "pogrom był udziałem band WiN i NSZ".

Pod koniec 1946 roku w procesach milicjantów i oficerów UB podejrzanych o udział w rozruchach ponad 20 osób skazano na kary więzienia, niektóre - uniewinniono.

Pogrom wzburzył opinię publiczną w Polsce i na świecie, przyczynił się do upowszechnienia stereotypu Polaka-antysemity. Na przestrzeni lat pojawiło się kilka hipotez dotyczących przyczyn tragedii, jednak żadna nie została potwierdzona. Zakładano, że do zdarzenia doszło z inspiracji rządu emigracyjnego w Londynie i podziemia niepodległościowego w kraju, celem skompromitowania komunistycznych władz. Mówiono też, że prowokację zorganizowały ośrodki nazistowskie, by pokazać, że antysemityzm nie był zjawiskiem typowym tylko dla III Rzeszy.

Kolejna wersja winą za wydarzenia kieleckie obarczała tajne służby Związku Radzieckiego, które chciały skompromitować Polskę. Jeszcze inna zakładała, że pogrom kielecki sprowokowała bezpieka, by przerzucić odpowiedzialność na podziemie niepodległościowe, Kościół katolicki, Polskie Stronnictwo Ludowe Stanisława Mikołajczyka i środowiska emigracyjne.

W kolejnej hipotezie zwracano uwagę na referendum "3 x TAK", które przeprowadzono 4 dni wcześniej. Polacy głosowali w nim na temat podstawowych zasad nowego ustroju. Komunistyczne władze sfałszowały wyniki i potrzebne było inne wydarzenie, na którym skoncentrowałaby się światowa opinia publiczna. Chodziło także o odwrócenie uwagi od tematu zbrodni katyńskiej, podjętego w tym czasie na procesie norymberskim.

Zobacz także

2023-07-15, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 15 lipca » więcej 2023-07-14, godz. 16:00 Do Berlina z historycznym przesłaniem Już 10 września odbędzie się uroczysta beatyfikacja Rodziny Ulmów, która niosła pomoc Żydom, ukrywając ich pod swoim dachem podczas II wojny światow… » więcej 2023-07-14, godz. 14:00 Z Przystankiem Historia w Bieszczady Przygoda laureatów konkursu fotograficznego w malowniczych Bieszczadach wciąż trwa!To już drugi obóz patriotyczno-historyczny zorganizowany przez Instytut… » więcej 2023-07-14, godz. 12:00 Wakacje z Muzeum Piastów Śląskich Niedawno rozpoczęły się wakacje.W zwiazku z tym w brzeskim zamku-muzeum obowiązywać będą niższe ceny biletów! » więcej 2023-07-14, godz. 10:00 80 lat temu Stanisław Mikołajczyk został premierem rządu RP na uchodźstwie 80 lat temu, 14 lipca 1943 roku, Stanisław Mikołajczyk, przywódca ruchu ludowego, został premierem rządu RP na uchodźstwie. Tekę premiera objął po śmierci… » więcej 2023-07-14, godz. 08:00 135 lat temu urodził się gen.Tadeusz Malinowski, żołnierz Legionów Polskich, współorganizator Armii Polskiej we… 135 lat temu - 14 lipca 1888 - urodził się Tadeusz Malinowski, żołnierz Legionów Polskich, współorganizator Armii Polskiej we Francji, generał Wojska Polskiego… » więcej 2023-07-14, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 lipca » więcej 2023-07-13, godz. 16:00 Podziemne miasto Do końca sierpnia rozpoczyna kursowanie autobus komunikacji miejskiej na plaże przy "Podziemne Miasto na Wyspie Wolin". » więcej 2023-07-13, godz. 14:00 Zadzwonił Dzwon Zygmunta 502 lata temu po raz pierwszy w Krakowie zadzwonił Dzwon Zygmunta. » więcej 2023-07-13, godz. 12:00 Powstańcy wyklęci Zaśpiewajmy wszyscy razem w hołdzie „Powstańcom Wyklętym” » więcej
170171172173174
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »