Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 140 lat temu urodził się Franz Kafka, autor 'P…
2023-07-03, 08:00 Autor: IAR/D.Panek/E.Leo/O.Kłosińska/E.Porycka

140 lat temu urodził się Franz Kafka, autor "Procesu"

Franz Kafka, 1923. [Fot. wikipedia/domena publiczna]
Franz Kafka, 1923. [Fot. wikipedia/domena publiczna]
140 lat temu, 3 lipca 1883 roku, w Pradze urodził się Franz Kafka, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, autor między innymi "Procesu", "Zamku" i "Ameryki". Przez całe życie tworzył w języku niemieckim. W powieściach kreślił model sytuacji, nazwanej potem "sytuacją kafkowską", opisującej stan niesprecyzowanego zagrożenia, niepewności i napięcia, wywołany konfliktem z anonimową, nadrzędną wobec człowieka instancją, dysponującą władzą i aparatem kontroli. Pisarz zmarł w 1924 roku.
Twórczości Franza Kafki nie da się przypisać do jednego nurtu literackiego, chociaż część krytyków uznaje, że najbliżej mu do ekspresjonizmu. Inni z kolei twierdzą, że był prekursorem egzystencjalizmu.

Jednym z głównych tematów jego utworów jest samotność - bohater walczy i przegrywa zawsze sam. Kafka przedstawia w swoich opowiadaniach i powieściach człowieka najczęściej wyobcowanego, którego kontakty z innymi ludźmi uległy zniszczeniu.

Na dzieła tworzone w ostatnich latach znaczny wpływ miała trawiąca pisarza gruźlica. W jednym z listów do przyjaciółki Franz Kafka pisał: "Moje życie składa się, i właściwie składało się zawsze z prób pisania, i to najczęściej prób nieudanych. Gdybym jednak nie pisał, to leżałbym już na ziemi, wart tylko tego, by zostać wymiecionym".

Zmarł 3 czerwca 1924 roku w sanatorium Kierling koło Wiednia. Miał 40 lat.

Twórczość Franza Kafki spopularyzował, już po śmierci pisarza, jego przyjaciel Max Brod, który odkrył ją na nowo dla czytelników w latach 40. i 50. ubieglego wieku, na fali powojennej popularności egzystencjalizmu. Wydał trzy niedokończone powieści Kafki: "Ameryka", "Proces" i "Zamek", a także liczne opowiadania oraz miniatury, mimo że pisarz kazał mu spalić wszystkie teksty po swojej śmierci. Opublikował także "Dzienniki" Kafki - listy do siebie oraz innych przyjaciół.

Utwory Franza Kafki wywarły wpływ na takich twórców jak: Jorge Louis Borges, Albert Camus, Jean Paul Sartre czy John Maxwell Coetzee.

(więcej)

Franz Kafka urodził się 3 lipca 1883 roku w Pradze, należącej wówczas do monarchii austro-węgierskiej. Był synem żydowskiego kupca Hermanna Kafki. Od początku uczęszczał do niemieckich szkół, dlatego też pisał w języku niemieckim, choć znał też bardzo dobrze język czeski. Stronił od ludzi i był zawsze samotny. Mimo licznych romansów, nigdy nie założył rodziny. Do 35. roku życia mieszkał z rodzicami. Pierwsze swoje dzieła Kafka napisał jeszcze w wieku młodzieńczym, ale te zaginęły. Prawdopodobnie zniszczył je sam autor, niezadowolony z ich poziomu.

Na niemieckim Uniwersytecie w Pradze Kafka skończył studia prawnicze. Od 1908 roku przez 14 lat pracował w tamtejszym Zakładzie Ubezpieczeń Robotników od Wypadków Królestwa Czeskiego. W 1922 roku musiał zrezygnować z pracy z powodu choroby. Przeniósł się do Berlina i tam poświęcił pisaniu.

W 1909 roku jego pierwsze szkice prozy opublikowało monachijskie czasopismo literackie "Hyperion". Debiutancki zbiór opowiadań i fragmentów prozy Franza Kafki został wydany w 1913 roku pod tytułem "Betrachtung". Później ukazało się jeszcze kilka zbiorów opowiadań pisarza, ale mimo dobrych recenzji, nie cieszyły się wielką popularnością. Ostatecznie dzieła Kafki spopularyzował jego przyjaciel pisarz Max Brod.

Zobacz także

2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej 2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »