Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 104 lata temu podpisano traktat wersalski
2023-06-28, 16:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

104 lata temu podpisano traktat wersalski

Okładka Traktatu wersalskiego. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Okładka Traktatu wersalskiego. [fot. wikipedia/domena publiczna]
104 lata temu, 28 czerwca 1919 roku, podczas paryskiej konferencji pokojowej podpisano traktat wersalski, wprowadzający nowy ład w Europie po I wojnie światowej. Porozumienie zostało zawarte między pokonanymi w I wojnie światowej państwami centralnymi, czyli Niemcami, Austro-Węgrami, Turcją i Bułgarią, a państwami Ententy, której trzon stanowiły Wielka Brytania, Francja i Rosja. Ta jednak do udziału w konferencji nie została zaproszona. Dokument sankcjonował odrodzenie Polski po 123 latach zaborów, ustalając zarys zachodnich, północnych i południowych granic Rzeczpospolitej.
W konferencji pokojowej w Paryżu, która trwała od 18 stycznia 1919 roku do 21 stycznia 1920 roku, wzięli udział przedstawiciele 27 zwycięskich państw. Polskę reprezentowali: minister spraw zagranicznych Ignacy Jan Paderewski, polityk i publicysta Roman Dmowski oraz ekonomista i poseł Władysław Grabski. Traktat przywracał Polsce niepodległość, jednak konieczne były wielodniowe negocjacje na temat polskich ziem zagarniętych wcześniej przez zaborców. Dyskusje koncentrowały się między innymi wokół przywrócenia Polsce dostępu do morza czy włączenia Śląska w granice Rzeczpospolitej.

Zgodnie z postanowieniami traktatu nasz kraj odzyskał większość ziem utraconych na rzecz Prus w I i II rozbiorze - większą część Wielkopolski i Prus Zachodnich z dostępem do morza. Utworzono Wolne Miasto Gdańsk, pod nadzorem Ligi Narodów, z własnym rządem, konstytucją i polityką gospodarczą. Włączono je jednak do polskiego obszaru celnego, Polska mogła korzystać z portu gdańskiego. O przynależności państwowej Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zadecydować przeprowadzone tam plebiscyty. W granice państwa polskiego zostały włączone obszary o powierzchni około 45 tysięcy kilometrów kwadratowych z ponad 3 milionami mieszkańców.

Według zapisów traktatu wersalskiego rozbrojone Niemcy, z armią ograniczoną do 100 tysięcy żołnierzy, miały oddać Francji Alzację i Lotaryngię, Belgii - okręg Eupen i Malmédy, Czechosłowacji - Kraik Hulczyński. Przeprowadzono demilitaryzację Nadrenii, a Kłajpeda i okręg Saary zostały objęte międzynarodowym nadzorem. Kolonie niemieckie przeszły w posiadanie zwycięzców. Zobowiązano Niemcy do wypłaty odszkodowań wojennych w wysokości 132 miliardów marek w złocie. Była to kwota praktycznie niemożliwa do spłacenia i nigdy nie została uregulowana.

W trakcie konferencji narodziła się także międzynarodowa organizacja - Liga Narodów, mająca strzec światowego ładu.

Zawarte w Paryżu ustalenia miały zagwarantować w Europie pokój. Powstały nowe państwa, wyznaczono nowe granice nie tylko II Rzeczpospolitej, ale też Węgier, Rumunii, Austrii, Czechosłowacji, Niemiec i Związku Sowieckiego. Jednak nadzieje na stabilizację w Europie Środkowej okazały się złudne. Dojście do władzy w Niemczech nacjonalistów oraz objęcie przez Adolfa Hitlera stanowiska kanclerza w 1933 roku sprawiły, że sytuacja polityczna na kontynencie zaczęła się komplikować, doprowadzając w 1939 roku do wybuchu II wojny światowej.
(więcej)

Paryska konferencja pokojowa zakończyła się 21 stycznia 1920 roku. Wzięło w niej udział 27 państw koalicji antyniemieckiej, w tym pięć mocarstw: Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone, Włochy i Japonia. Państwa pokonane w I wojnie światowej, czyli Niemcy, Austro-Węgry, Bułgaria i Turcja, zostały dopuszczone do udziału w obradach dopiero po przygotowaniu projektów traktatów. Rosja Radziecka nie brała udziału w obradach, ze względu na przejęcie władzy przez bolszewików i toczącą się wojnę domową.

Na posiedzeniach plenarnych obradowano rzadko, decyzje zapadały na posiedzeniach Rady Najwyższej, zwanej także Radą Dziesięciu. W jej skład wchodzili szefowie rządów i ministrowie spraw zagranicznych pięciu mocarstw.

Głównym delegatem Polski na konferencję pokojową w Paryżu i sygnatariuszem traktatu pokojowego w Wersalu był Roman Dmowski. 29 stycznia 1919 roku wygłosił na posiedzeniu Rady Dziesięciu pięciogodzinne exposé dotyczące całości polskich żądań, które od razu sam przekładał na język angielski i francuski, ponieważ nie ufał obcym tłumaczom. 28 czerwca 1919 roku w Sali Lustrzanej Pałacu Wersalskiego Roman Dmowski wraz z Ignacym Paderewskim podpisali traktat wersalski, przywracający formalnie Polskę na mapę Europy.

Zobacz także

2024-07-03, godz. 08:41 80 lat temu zmarł Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta związany z endecją 3 lipca 1944 roku zmarł w Warszawie Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta, autor felietonów i dramatów, związany z Narodową Demokracją. Jego -… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej 2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »