Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 97. urodziny historyka i dziennikarza Mariana Tu…
2023-06-26, 14:00 Autor: IAR/E.Porycka/O.Kłosińska

97. urodziny historyka i dziennikarza Mariana Turskiego

Marian Turski. [Fot. PAP/J. Kamiński/źródło: dzieje.pl]
Marian Turski. [Fot. PAP/J. Kamiński/źródło: dzieje.pl]
97 lat kończy dziś Marian Turski, historyk, dziennikarz, publicysta i działacz społeczny, podczas II wojny światowej ocalały z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Od 2021 roku jest przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Zasiada we władzach Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, pełni funkcję przewodniczącego Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jest autorem wielu publikacji poświęconych historii, kulturze i literaturze.
Z okazji 97. urodzin kilka dni temu otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Łodzi. Zorganizowano także uroczyste spotkanie z jubilatem, podczas którego otrzymał dyplom i specjalnie dla niego zaprojektowany dzwon honorowy.

Urodzony 26 czerwca 1926 roku, w 1942 został przesiedlony do łódzkiego getta, a w sierpniu 1944 - deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 roku przeżył marsz śmierci do innego niemieckiego obozu -Buchenwald, a później w kwietniu - kolejny do Theresienstadt, gdy do obozu zbliżały się wojska amerykańskie. Chory na tyfus, doczekał oswobodzenia przez Rosjan.

Po wojnie Marian Turski zamieszkał w Warszawie. W latach 50. był redaktorem naczelnym dziennika "Sztandar Młodych", później kierownikiem działu historycznego i publicystą "Polityki".

W 1965 roku brał udział w zorganizowanym przez Martina Luthera Kinga marszu przeciwko segregacji rasowej na południu Stanów Zjednoczonych z Selmy do Montgomery. W styczniu 2019 roku wygłosił przemówienie w sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Szerokim echem w świecie odbiło się jego wystąpienie 27 stycznia 2020 roku podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Marian Turski podkreślił, że hitlerowskie Niemcy stopniowo ograniczały prawa Żydów i przyzwyczajały do tego społeczeństwo. Powiedział: "Auschwitz nie spadł nagle z nieba, Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj". Przytoczył też słowa ocalałego z Auschwitz pisarza, włoskiego Żyda Primo Levi'ego: "to się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć, to znaczy, że się może wydarzyć wszędzie, na całej ziemi". Marian Turski mówił też o 11 przykazaniu - aby nie być obojętnym. I apelował, by reagować na zło.

W kwietniu (2023) Marian Turski przemawiał podczas państwowych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Apelował: "Mam obowiązek powtórzyć wezwanie: Ludzie, nie bądźcie obojętni na zło. Ludzie, bądźcie czujni. Nienawiścią bardzo łatwo zgromadzić popleczników. Czy jednak nie przyniesie ona zguby mnie, Tobie, Wam, naszym dzieciom i wnukom? Dlatego tych, którzy sieją nienawiść… J'accuse! Oskarżam!" Od lat Marian Turski angażuje się w działania społeczne i edukacyjne na rzecz poszanowania godności człowieka, rozwijania świadomości historycznej oraz dialogu międzykulturowego.

Za swoją misję uznał służenie idei budowania świata bez nienawiści, w którym człowiek człowiekowi okazuje zrozumienie, współczucie i empatię.

Został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za wkład w budowanie stosunków polsko-niemieckich.

Zobacz także

2024-07-11, godz. 09:00 81. rocznica tzw. krwawej niedzieli, apogeum zbrodni wołyńskiej 81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, podczas II wojny światowej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na ponad sto polskich miejscowości… » więcej 2024-07-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Bieruński Szlak Historyczny gotowy Można już zwiedzać Bieruński Szlak Historyczny. To układ tablic informacyjnych, które ustawiono przy ważnych i ciekawych punktach miasta. Rzeczniczka bieruńskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 13:00 Zaprezentowano program obchodów 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] Koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy w godzinę "W". Warszawa jak co roku uczci pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 11:00 Grunwald: przygotowania do rekonstrukcji bitwy W sobotę rekonstruktorzy odtworzą pod Grunwaldem bitwę z 1410 roku. Jej przebieg i rezultat jest znany, nie maleje jednak ogromne zainteresowanie widzów, którzy… » więcej 2024-07-10, godz. 09:00 84 lata temu rozpoczęła się bitwa o Anglię 84 lata temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Było to pierwsze w historii starcie o zasadniczym znaczeniu, które rozegrało się wyłącznie… » więcej 2024-07-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 lipca » więcej 2024-07-09, godz. 15:00 Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari… » więcej 2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej 2024-07-09, godz. 11:00 W miejscowości Bogusze oddano hołd dowódcom Wileńskiego Sztabu AK W miejscowości Bogusze oddano hołd oficerom Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, którzy dowodzili operacją "Ostra Brama". Po zakończeniu walk, zostali oni… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »