Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 100 lat temu urodził się Stanisław Likiernik…
2023-06-25, 10:00 Autor: IAR/E.Leo/B.Falkowska/E.Porycka

100 lat temu urodził się Stanisław Likiernik, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego

Stanisław Likiernik w czasie okupacji niemieckiej. [fot. ipn.gov.pl]
Stanisław Likiernik w czasie okupacji niemieckiej. [fot. ipn.gov.pl]
Sto lat temu, 25 czerwca 1923 roku, urodził się Stanisław Likiernik, żołnierz Kedywu Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, autor wspomnień "Diabelne szczęście czy palec Boży?". Zmarł w 2018 roku.
W chwili wybuchu II wojny światowej miał 16 lat. W 1943 roku zaczął aktywnie działać w Kedywie AK. Wsławił się wieloma akcjami sabotażowo-dywersyjnymi przeciwko Niemcom.
Brał udział między innymi w likwidowaniu gestapowców i konfidentów oraz wysadzaniu ważnych dla Niemców obiektów, w tym pociągów. Jego koledzy wspominali, że w każdej sytuacji wyróżniał się brawurą i humorem.

Podczas Powstania Warszawskiego należał do Zgrupowania "Radosław". Walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, był wielokrotnie ranny. Po wojnie wspominał okrucieństwo okupantów. Jako jedno z najbardziej wstrząsających przeżyć zapamiętał widok wagonu wypełnionego Żydami, który dwa dni stał na Dworcu Gdańskim. Ludzie umierający z pragnienia, wołali o wodę. Likiernik widział, jak pewien Niemiec wyszedł do nich z wiadrem pełnym wody. Na oczach śmiertelnie spragnionych ludzi, powoli wylał wodę na ziemię.

Stanisław Likiernik jeszcze w czasie wojny, w październiku 1944 roku, został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Po wojnie, w 1946 roku wyemigrował do Francji, gdzie skończył studia w słynnym Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu. Założył tam rodzinę i odnosił sukcesy zawodowe. Polskę odwiedzał wielokrotnie.

Uhonorowano go między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku został awansowany na stopień podpułkownika, a prezydent nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Stanisław Likiernik zmarł 17 kwietnia 2018 roku, w Wersalu pod Paryżem. Został pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

(więcej)

Urodził się 25 czerwca 1923 roku w Garwolinie, w rodzinie o żydowskich korzeniach. Jego ojciec był kawalerzystą w stopniu rotmistrza. Stanisław Likiernik wsławił się bohaterstwem w akcjach Kedywu i walce powstańczej, ale nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do Powstania Warszawskiego.

W jego opinii było ono wymuszone i za słabo przygotowane. Argumentował, że w przeciwieństwie do dobrze zorganizowanych akcji sabotażowych, powstańcy działali bez należytego uzbrojenia: "Trzeba było atakować Niemców, a myśmy mieli tylko kilka karabinów, stenów, ja miałem thompsona, a oni byli uzbrojeni po zęby".

Wspomnienia z okresu okupacji opisał w książce "Diabelne szczęście czy palec Boży?", wydanej w 2010 roku. Zostały również spisane w "Made in Poland. Opowiada jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu Stanisław Likiernik", autorstwa Emila Marata i Michała Wójcika.
Sam Stanisław Likiernik stał się pierwowzorem postaci Stanisława Skiernika, jednego z bohaterów powieści "Kolumbowie. Rocznik 20" Romana Bratnego. Z pisarzem znali się od dzieciństwa.

Zobacz także

2024-07-09, godz. 09:00 107 lat temu doszło do tzw. kryzysu przysięgowego 107 lat temu - 9 lipca 1917 roku - na wezwanie Józefa Piłsudskiego żołnierze I i III Brygady Legionów Polskich odmówili złożenia przysięgi na wierne braterstwo… » więcej 2024-07-09, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 9 lipca » więcej 2024-07-08, godz. 15:00 44 lata temu wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku 44 lata temu, 8 lipca 1980 roku, wybuchł strajk w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Bezpośrednią przyczyną protestu była wprowadzona od 1 lipca… » więcej 2024-07-08, godz. 13:00 W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama" W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki… » więcej 2024-07-08, godz. 11:31 Pistolety Napoleona sprzedane za ponad półtora miliona euro Dwa pistolety Napoleona Bonaparte zostały sprzedane na aukcji za prawie milion siedemset tysięcy euro. Licytacja odbyła się w Fontainebleau pod Paryżem. Nie… » więcej 2024-07-08, godz. 09:00 Zmarł ppłk Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego W wieku 101 lat zmarł podpułkownik Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz opozycji antykomunistycznej… » więcej 2024-07-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 lipca » więcej 2024-07-05, godz. 12:03 Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko” Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości… » więcej 2024-07-05, godz. 10:07 Kanada/ Ukazał się pierwszy raport o cmentarzach przy szkołach przymusowych dla Indian Nieinformowanie rodzin o zgonach dzieci w przymusowych szkołach dla Indian, szkolne cmentarze, oszczędzanie na pogrzebach udokumentowano we wstępnym raporcie… » więcej 2024-07-05, godz. 11:49 Warszawa/ Wystawa “Do Potomnego” upamiętni twórców pokolenia wojennego Fotografie, rękopisy, dokumenty przywołujące postacie twórców pokolenia wojennego m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Krystyny Krahelskiej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »