Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 185 lat temu urodził się Jan Matejko, wybitny polski…
2023-06-24, 12:30 Autor: IAR/O.Kłosińska/D.Panek/E.Porycka

185 lat temu urodził się Jan Matejko, wybitny polski malarz

Jan Matejko: Konstytucja 3 Maja
Jan Matejko: Konstytucja 3 Maja
185 lat temu, 24 czerwca 1838 roku, urodził się Jan Matejko, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, uznawany za malarza dziejów narodu polskiego. Jego prace: "Hołd Pruski", "Bitwa pod Grunwaldem", "Kazanie Skargi", "Rejtan" czy "Unia Lubelska" przyniosły mu wielką sławę już za życia. Za "Unię Lubelską" został wyróżniony w Paryżu Legią Honorową. Na dwa lata przed śmiercią zrealizował plan utrwalenia na płótnie jednego z najważniejszych momentów w dziejach Polski - uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zmarł w 1893 roku w Krakowie .
Jan Matejko swoim talentem opisywał dzieje Polski, choć za jego życia nie było jej na mapie Europy, ponieważ znajdowała się pod zaborami. Czuł się zarówno malarzem, jak i historiozofem - starał się przez obrazy tłumaczyć historię kraju, przyczyny upadku Rzeczpospolitej i niemożność jej odrodzenia. Znany był z drobiazgowej pracy nad detalami, by w pełni oddać realia epoki.

Bardzo pracowity, codziennie kilka godzin spędzał na drabinie z pędzlem w dłoni. Mianowany dyrektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wykształcił wielu wybitnych malarzy, wśród których znaleźli się: Włodzimierz Tetmajer, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański.

Mimo dużej popularności Jan Matejko nie budził sympatii niektórych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego. Jego twórczość krytykował między innymi Józef Ignacy Kraszewski. Stanisław Witkiewicz określał malarstwo Jana Matejki, jako "zatęchłe więzienie, w które chciano wtłoczyć cały nurt artystyczny w Polsce".

Także i dziś twórczość Jana Matejki stanowi przedmiot dyskusji i polemik wśród historyków sztuki. Raz oceniana jest bezkrytycznie, a jego obrazy budzą zachwyt, innym razem są ostro krytykowane.

Jan Matejko zmarł 1 listopada 1893 roku w Krakowie. Uchwałą Senatu RP, rok 2023 ustanowiono "Rokiem Jana Matejki". W uchwale czytamy, że mistrz "konsekwentnie realizował misję artysty i prezentował postawę obywatelskiej służby narodowi".

(więcej)

Dzienna data narodzin malarza nie jest pewna. Księga chrztów podaje 24 czerwca 1838 roku, akta cywilne 28 lipca, zaś sam Jan Matejko obchodził urodziny 30 czerwca. Artysta urodził się w Krakowie, jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci Matejków. Był synem Czecha oraz Polki niemieckiego pochodzenia, jednak w jego domu panowała patriotyczna polska atmosfera.

Całe życie był związany z Krakowem. Po ukończeniu tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych oraz krótkich studiach w Monachium i Wiedniu, wrócił do miasta. Założył pracownię artystyczną przy ulicy Floriańskiej, gdzie powstały jego największe dzieła. "Jan Matejko wyszedł poza ramy obowiązującego w tamtych czasach kanonu malarstwa historycznego i starał się pokazać światu i Polakom coś więcej niż anegdotyczne scenki historyczne" - mówiła w Polskim Radiu w 2012 roku Ewa Micke-Broniarek, kustosz malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W 1883 roku malarz ofiarował obraz "Jan Sobieski pod Wiedniem" papieżowi Leonowi XIII, który uhonorował Polaka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Piusa IX.

Jan Matejko uczestniczył w ratowaniu zabytków Krakowa. Brał udział w pracach komisji konserwatorskich podczas odnawiania gotyckiego ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim, restauracji gmachu Sukiennic oraz zamku na Wawelu. Wykonywał rysunki dokumentacyne podczas otwarcia w katedrze wawelskiej grobów: Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i kardynała Oleśnickiego.

Jan Matejko zmarł w wieku 55 lat. W czasie jego pogrzebu bił dzwon Zygmunt, a w ostatniej drodze towarzyszyły mu tysiące krakowian. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Zabytkowa kamienica, w której urodził się, żył i umarł Jan Matejko, przy ulicy Floriańskiej 41 w Krakowie została przekształcona w muzeum biograficzne malarza. Od 1904 roku Dom Jana Matejki jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zobacz także

2024-06-27, godz. 10:22 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej 2024-06-26, godz. 12:23 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 12:10 Gdańsk/ Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ma wrócić do wersji z 2017 roku; zdaniem byłego dyrektora jest… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia br. zarządza prof. Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach na wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej 2024-06-25, godz. 13:05 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »