Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Laureaci 16. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku…
2023-06-23, 08:00 Autor: IAR/#Banach

Laureaci 16. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2022

Wydarzenie Historyczne Roku. [fot. organizatora: Muzeum Historii Polski]
Wydarzenie Historyczne Roku. [fot. organizatora: Muzeum Historii Polski]
W Łazienkach Królewskich w Warszawie w Pałacu na Wyspie odbyła się gala wręczenia nagród w 16. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2022. Plebiscyt organizuje Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Jednym z patronów medialnych plebiscytu jest Polskie Radio.
W kategorii: "Wydarzenie" decyzją internautów zwyciężyło otwarcie Muzeum - Domu Rodziny Pileckich, w kategorii "Wystawa" nagrodę otrzymała ekspozycja "Nowy Skarbiec Koronny" zorganizowana przez Zamek Królewski na Wawelu, a w kategorii "Edukacja" internauci wybrali "Grę szyfrów" stworzoną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Dyrektorka Muzeum - Domu Rodziny Pileckich Karolina Kolbuszewska odbierając nagrodę podkreślała, że jest to wyróżnienie dla całego zespołu, który tworzył tę placówkę. "Jest to ogromne zaskoczenie, dlatego tym bardziej jesteśmy zaskoczeni, zaszczyceni. Ta statuetka jest wyróżnieniem dla Muzeum, jest hołdem oddany naszym bohaterom, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i jego żonie Marii, ale jest też ogromnym wyróżnieniem dla miasta Ostrów Mazowiecka. Bardzo dziękujemy internautom, którzy na nas zagłosowali" - mówiła obecna dyrektor placówki Karolina Kolbuszewska.

Kustosz w Zamku Królewskim na Wawelu Dariusz Nowacki odbierając nagrodę w za wystawę "Nowy Skarbiec Koronny" podkreślał, że jest to wyjątkowo cenne wyróżnienie. "Tym bardziej cieszymy się na Wawelu, że jest to werdykt tych, którzy obejrzeli skarbiec, zachwycili się albo też była dla nich to chwila do wzruszeń do refleksji, dlatego, że opowiadając tę historię o dziejach Polski pokazujemy bardzo dożo pięknych przedmiotów, które kojarzymy ze sobą historycznie" - powiedział.

Z kolei wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski odbierając nagrodę w kategorii "Edukacja", ze "Grę Szyfrów" mówił, że ta nagroda to dowód na to, że można edukować za pomocą zabawy. "Zadanie, które postawiono przed Biurem Nowych Technologii IPN było proste: stworzyć ofertę dla młodych ludzi, zainteresowanych historią, ale w taki sposób, aby przemówić do nich narzędziem, którego używają na co dzień. Tym narzędziem jest internet i gra komputerowa. Rzetelna wiedza historyczna, połączona z nowoczesnymi rozwiązaniami technologiami dała w konsekwencji "Grę szyfrów" - powiedział.

Nagrodę Specjalną dyrektor Muzeum Historii Polski przyznał przewodnikowi pod tytułem: "Zarzecze. Siedlisko idealne" wydanemu przez Stowarzyszenie Młody Mołodycz. Redaktor wydania Łukasz Zagrobelny wyjaśniał, że przewodnik oprowadza po magicznym miejscu położonym niedaleko Jarosławia i znajdującym się tam zespołowi pałacowemu hrabiostwa Dzieduszyckich.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro gratulując laureatom i finalistom podkreślał, że Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku to okazja do podziękowania wszystkim, którzy zajmują się propagowaniem polskiej historii. "To jest projekt, dzięki któremu nagradzamy najciekawsze, najbardziej innowacyjne pomysły na promowanie polskiej historii, na edukowanie, na pokazywanie tego co ważne, piękne, co wartościowe, co godne przypomnienia w naszej historii" - zaznaczył. Dyrektor dodał, że Plebiscyt to również okazja do przypomnienia i promowania tych ludzi, którzy zajmują się tworzeniem dobrych programów historycznych, edukacyjnych, ale też dobrych praktyk muzealnych.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin mówił, że ten Plebiscyt i inne fakty pokazują, że zainteresowanie polską historią rośnie. "Jest wiele czynników pokazujących, że jeśli chodzi o zainteresowanie Polaków historią to nie jest tak źle: mamy fenomenalne zjawisko grup rekonstrukcyjnych, każde opiniotwórcze pismo w Polsce wydaje czasopismo historyczne, obserwujemy powrót filmu historycznego. Polscy filmowcy rocznie robią 50 - 60 filmów kinowych rocznie, kilkanaście z nich dotyka polskiej historii" - dodał.

W tym roku do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku zgłoszono blisko 200 projektów, jurorzy wybrali po 5 w trzech kategoriach, a na finalistów głosowali internauci.

Zobacz także

2023-07-04, godz. 14:00 Mija 77 lat od pogromu kieleckiego 77 lat temu - 4 lipca 1946 roku - doszło do napadów na ludność żydowską Kielc. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej zginęło 37 Żydów, a 35 zostało… » więcej 2023-07-04, godz. 12:00 Konkurs na książkę historyczną Centrum Historii Zajezdnia organizuje konkurs. Jesteś autorem nieopublikowanej monografii historycznej? Chciałbyś ją pokazać szerszej publiczności i przy… » więcej 2023-07-04, godz. 10:00 Mija 82. rocznica egzekucji profesorów lwowskich uczelni 82 lata temu, w nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku, Niemcy aresztowali we Lwowie ponad 20 profesorów uczelni lwowskich, a także ich bliskich, przyjaciół oraz osoby… » więcej 2023-07-04, godz. 08:00 80 lat temu w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem zginął generał Władysław Sikorski Mija 80 lat od katastrofy lotniczej nad Gibraltarem, w której zginął generał Władysław Sikorski, Naczelny Wódz i premier rządu Rzeczpospolitej na uchodźstwie… » więcej 2023-07-04, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 4 lipca » więcej 2023-07-03, godz. 16:00 80 rocznica zbrodni na Kresach W 80. rocznicę ukraińskiego ludobójstwa na Kresach we Wrocławiu odbędą się społeczne obchody rocznicy. » więcej 2023-07-03, godz. 14:00 Litania wołyńska Już za tydzień z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu, w 80. rocznicę „Krwawej Niedzieli” Muzeum II Wojny Światowej organizuje… » więcej 2023-07-03, godz. 12:00 Rozpoczynają się prace archeologiczne na terenie dawnego pałacu Brühla Rozpoczynają się prace archeologiczne na terenie dawnego pałacu Brühla w Warszawie. Wykopaliska są częścią większego projektu związanego z odbudową… » więcej 2023-07-03, godz. 10:00 100 lat temu urodziła się Sue Ryder, brytyjska filantropka, przyjaciółka Polski i Polaków 100 lat temu, 3 lipca 1923 roku, urodziła się Sue Ryder, znana na całym świecie brytyjska filantropka, przyjaciółka Polski i Polaków. Ufundowała w naszym… » więcej 2023-07-03, godz. 08:00 140 lat temu urodził się Franz Kafka, autor "Procesu" 140 lat temu, 3 lipca 1883 roku, w Pradze urodził się Franz Kafka, jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, autor między innymi "Procesu", "Zamku" i "Ameryki"… » więcej
176177178179180
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »