Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Do Muzeum Narodowego wraca 11 odzyskanych dzieł…
2023-06-20, 16:15 Autor: IAR/#Stankiewicz

Do Muzeum Narodowego wraca 11 odzyskanych dzieł sztuki

Kampania „Puste Ramy”. [fot.: gov.pl]
Kampania „Puste Ramy”. [fot.: gov.pl]
Do Muzeum Narodowego w Warszawie wraca 11 odzyskanych dzieł sztuki, 5 z nich - to polskie straty wojenne, na pozostałe zostały skradzione z muzeum po wojnie.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział podczas uroczystości, że do muzeum powracają dzieła bardzo różne, co wskazuje na bogactwo i różnorodność domeny, która zaginęła i której poszukujemy. "Mamy tu 3 obrazy na płótnie i wspaniały gwasz Józefa Brandta, który przedstawia kozaka- odnaleziony po wojnie zupełnie przypadkowo w gruzach domu, ten obraz z kolei jest tylko fragmentem większego obrazu" - mówił Piotr Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że Polska zarówno w czasie wojny, jak i w okresie PRL utraciła wiele dzieł sztuki. "Od pewnego czasu staramy się intensywnie poszukiwać i odzyskiwać straty wojenne, ale też i te rzeczy, które zaginęły w innych okolicznościach". Dodał, że w ministerstwie kultury zajmuje się tym specjalny departament, który wykorzystując narzędzia internetowe przeszukuje dziennie miliardy informacji, aby dowiedzieć się , że "gdzieś coś na świecie może należeć do naszych strat".

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł powiedział, że do Muzeum wraca 6 skradzionych fotografii z widokami Tatr i Zakopanego. "Wiadomo, że Tatry i Zakopane miały szczególne znaczenie w kulturze polskiej i wielu najwybitniejszych artystów i twórców kultury jest związana z Zakopanem. Są to przepiękne fotografie i będziemy musieli zastanowić się kiedy i gdzie je wyeksponować, żeby widzowie naszego muzeum mogli je podziwiać" - dodał dyrektor Muzeum Narodowego.

Odzyskane dzieła to: "Siuprem zieleniaczek" Romana Szwojnickiego, "Portret Leopoldyny Kuczyńskiej" Andrzeja Grabowskiego, "Koncert" Jana Horemansa, gwasz "Kozak (Buńczucznik)" Józefa Brandta, a także XVIII-wieczna szklanica z przedwojennej kolekcji Muzeum Ordynacji Krasińskich oraz skradziony po wojnie zespół sześciu fotografii z widokami Tatr i Zakopanego autorstwa krakowskiego fotografa Stanisława Bizańskiego.

Wicepremier przypomniał, że Polska w wyniku II wojny światowej utraciła ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki. Kolejne dzieła traciliśmy w okresie PRL-u z uwagi na niekontrolowane wypożyczenia i liczne kradzieże.

Zobacz także

2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 lipca » więcej 2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej 2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 11:50 Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »