Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 60 lat od pierwszego festiwalu piosenki w O…
2023-06-19, 10:15 Autor: IAR/O.Kłosińska/E.Leo/K.Koziełł

Mija 60 lat od pierwszego festiwalu piosenki w Opolu

60. KFPP w Opolu, koncert "Ale to już było. Jest. I będzie" [fot. Jarosław Madzia]
60. KFPP w Opolu, koncert "Ale to już było. Jest. I będzie" [fot. Jarosław Madzia]
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ma 60 lat. Pierwszy rozpoczął się 19 czerwca 1963 roku. Jego odkryciem okazała się Ewa Demarczyk, wówczas studentka i artystka "Piwnicy pod Baranami".
Pomysłodawcami imprezy byli pisarz i dziennikarz Jerzy Grygolunas oraz kompozytor i dziennikarz Mateusz Święcicki, związani z Polskim Radiem. Wspierał ich gospodarz Opola Karol Musioł.
Nowy festiwal wstrząsnął polską sceną muzyczną. Organizatorzy zaprosili wykonawców big-beatowych oraz młodych artystów z krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami" i warszawskiego Studenckiego Teatru Satyryków.

Niektóre gwiazdy, jak Jerzy Połomski, Sława Przybylska oraz prowadząca zawsze prestiżowe imprezy Irena Dziedzic, festiwal w Opolu zlekceważyły. W roli prezenterów i konferansjerów z sukcesem zaprezentowali się jednak: Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz, Lucjan Kydryński i Aleksandra Kurczab.

Triumfatorką pierwszego opolskiego festiwalu była Ewa Demarczyk, która otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie trzech utworów - "Karuzela z madonnami", "Czarne anioły" i "Pejzaż". Muzykę skomponował do nich, także nagrodzony, Zygmunt Konieczny.

Łącznie na pierwszym festiwalu w Opolu przyznano 34 nagrody pieniężne lub rzeczowe. Wyróżniono 31 piosenek. Do ośmiu z nich teksty napisała Agnieszka Osiecka.

Nagrodzona piosenka "Charleston" zaśpiewana przez Bogdana Łazukę została natychmiast podchwycona przez radio i wkrótce nuciła ją cała Polska, podobnie jak inne utwory z Opola, wśród nich "Pod papugami" w wykonaniu Czesława Niemena,"Rudy Rydz" zaśpiewany przez Helenę Majdaniec czy "Chłopiec z gitarą" i "Autostop" Karin Stanek.

Podczas pierwszego festiwalu odbyło się 15 koncertów i recitali, w których wzięło udział ponad stu wykonawców. Przewodniczącym jury był prozaik i kompozytor Stefan Kisielewski. Imprezy towarzyszące odbyły się między innymi w Klubie Międzynarodowej Książki i Prasy oraz opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

W kolejnych latach festiwal zyskiwał renomę i wielu artystom zaczęło zależeć na tym, żeby tam wystąpić. Pojawienie się w Opolu dawało bowiem możliwość nie tylko zaprezentowania się publiczności, ale też spotkania na miejscu z autorami tekstów czy kompozytorami i nawiązania kontaktów.

Do dziś opolski festiwal jest największą imprezą estradową w naszym kraju i cieszy się popularnością. W tym roku podczas jubileuszowej edycji na imprezę składało się 6 koncertów. Można było usłyszeć zarówno największe hity minionych lat, jak i najnowsze utwory. Na deskach opolskiego amfiteatru wystąpiły wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Na scenie pojawili się między innymi: Maryla Rodowicz, Doda, Roxie Węgiel, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Halina Frąckowiak, Justyna Steczkowska, Piotr Cugowski.

Zobacz także

2023-07-20, godz. 14:00 Warsztaty z Instytutem Śląskim Instytut Śląski zaprasza na warsztaty 5.08.2023 w Bogacica (województwo opolskie) z questem historycznym do Chałpki Starzików, jej zwiedzaniem z komentarzem… » więcej 2023-07-20, godz. 12:00 Ukraina wojna bez końca ? Już dzisiaj w Brzegu spotkanie z Marcinem Ogdowskim, byłym korespondentem wojennym, które prowadzić będzie Radek Wiśniewski » więcej 2023-07-20, godz. 10:00 Patroni naszych ulic W projekcie przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej możemy poznać historię 40 bohaterów, niezwykłych ludzi którzy walczyli o Polskę niepodległą.Wystarczy… » więcej 2023-07-20, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 lipca » więcej 2023-07-19, godz. 16:00 Nagroda Semper Fidelis Rusza piąta edycja Nagrody IPN „Semper Fidelis” » więcej 2023-07-19, godz. 14:00 Spacer archeologiczny w Łambinowicach Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza już dzisiaj (19 lipca) do udziału w „Lekcji czytania krajobrazu”, czyli wyjątkowym spacerze archeologicznym… » więcej 2023-07-19, godz. 12:00 Pomysł na parowozownię Już dzisiaj spotkanie ws. rewitalizacji Parowozowni w Katowicach. Obiekt, mimo niepozorności, jest istotną częścią dziedzictwa kulturowego Katowic - miasta… » więcej 2023-07-19, godz. 10:00 Aresztowania dowódców AK Okręgu Wileńskiego Mija właśnie 79 lat od czasu NKWD podstępnego aresztowania przez NKWD dowódcy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”… » więcej 2023-07-19, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 19 lipca » więcej 2023-07-18, godz. 16:00 Obława Augustowska zapamiętana 78 lat temu trwały jeszcze aresztowanie w ramach tzw.Obławy Augustowskiej » więcej
168169170171172
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »