Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80 lat temu w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem…
2023-07-04, 08:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

80 lat temu w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem zginął generał Władysław Sikorski

Gen. Władysław Sikorski [źródło: www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Gen. Władysław Sikorski [źródło: www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Mija 80 lat od katastrofy lotniczej nad Gibraltarem, w której zginął generał Władysław Sikorski, Naczelny Wódz i premier rządu Rzeczpospolitej na uchodźstwie. 4 lipca 1943 roku brytyjski samolot Liberator, którym generał wracał do Londynu z Bliskiego Wschodu, spadł do morza kilkanaście sekund po starcie z gibraltarskiego lotniska. Przyczyny wypadku do dziś nie zostały do końca wyjaśnione. Zginęło w nim 16 osób, ocalał jedynie czeski pilot Eduard Prchal (który zmarł w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku).
Władysław Sikorski był premierem i ministrem spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej. W 1928 roku, skonfliktowany z Józefem Piłsudskim, został odsunięty od stanowisk służbowych. Po wybuchu wojny przedostał się do Francji, gdzie utworzył rząd na uchodźstwie, obejmując urząd premiera i ministra spraw wojskowych. Od listopada 1939 roku był też Naczelnym Wodzem i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. "Jedynym moim celem jest wolna, sprawiedliwa i wielka Polska" - mówił o sobie.

Po klęsce Francji uzyskał od brytyjskiego premiera Winstona Churchilla zgodę na ewakuację do Wielkiej Brytanii polskiego rządu i oddziałów wojskowych, a w sierpniu 1940 roku podpisał z Brytyjczykami umowę w sprawie odbudowy na terenie Anglii Polskich Sił Zbrojnych.

W lipcu 1941 roku, po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, generał Sikorski podpisał układ o współpracy wojskowej ze Związkiem Sowieckim, umożliwiający na jego obszarze organizację polskiej armii. Układ ten wywołał w polskich władzach na uchodźstwie poważny kryzys, którego główną przyczyną było niesprecyzowanie kształtu polskiej granicy wschodniej. Stosunki z Moskwą zostały zerwane w kwietniu 1943 roku, kiedy rząd polski zwrócił się do władz radzieckich z prośbą o wyjaśnienie mordu katyńskiego, ujawnionego wówczas przez Niemców.

Nagła śmierć Władysława Sikorskiego w lipcu 1943 roku spowodowała znaczące zmiany w polityce rządu na uchodźstwie. Rozdzielono funkcje cywilne od wojskowych - Naczelnym Wodzem został generał Kazimierz Sosnkowski, a premierem Stanisław Mikołajczyk. Zdaniem części historyków zabrakło wówczas jednej osoby, która stawiałaby wysoko sprawy polskie na arenie międzynarodowej i w warunkach wojennych kumulowałaby w swych rękach pełnię władzy.

Eksperci zwracają też uwagę, że śmierć generała Sikorskiego zbiegła się w czasie z aresztowaniem przez gestapo generała Stefana Grota-Roweckiego, komendanta głównego Armii Krajowej (30 czerwca 1943). Kilka miesięcy wcześniej, w lutym 1943 roku, Niemcy zatrzymali delegata rządu RP na kraj profesora Jana Piekałkiewicza. Te straty Polska poniosła w czasie, gdy radykalnie zmieniała się sytuacja na froncie sowiecko-niemieckim, w południowej Europie i na Pacyfiku, i gdy alianci uzyskali możliwość kształtowania powojennego świata. Historycy wskazują, że zabrakło wówczas silnego głosu polskiego.

(więcej)

Po uroczystym pogrzebie w Londynie generał Sikorski został pochowany na cmentarzu polskich lotników w Newark koło Nottingham. 17 września 1993 roku prochy Naczelnego Wodza spoczęły w krypcie św. Leonarda w podziemiach katedry na Wawelu.

Szczegółowe okoliczności śmierci generała wciąż nie zostały wyjaśnione, co powoduje liczne spekulacje na temat przyczyn katastrofy. Według raportu brytyjskiej komisji, badającej wypadek w 1943 roku, jego przyczyną było zablokowanie steru wysokości. Inni badacze uważają jednak, że mógł to być zamach, a jako inicjatorów wymieniają między innymi sowiecki wywiad, Anglików oraz polską opozycję wobec Sikorskiego.

W 2008 roku katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie śmierci generała. Podstawą dochodzenia było podejrzenie popełnienia zbrodni komunistycznej, która zgodnie z polskim prawem nie ulega przedawnieniu. Chodziło o zweryfikowanie tezy, że Sikorski zginął w wyniku spisku, za którym mógł stać Związek Sowiecki. Prokuratorzy uznali, że nie można ani potwierdzić sabotażu, ani go wykluczyć. Stwierdzili natomiast, że do zamachu na generała Sikorskiego nie doszło przed startem z Gibraltaru.

Badania szczątków Naczelnego Wodza wykazały liczne obrażenia typowe dla ofiar wypadków komunikacyjnych, wykluczyły natomiast zgon wskutek uduszenia, postrzelenia lub otrucia.

Zobacz także

2023-07-19, godz. 14:00 Spacer archeologiczny w Łambinowicach Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza już dzisiaj (19 lipca) do udziału w „Lekcji czytania krajobrazu”, czyli wyjątkowym spacerze archeologicznym… » więcej 2023-07-19, godz. 12:00 Pomysł na parowozownię Już dzisiaj spotkanie ws. rewitalizacji Parowozowni w Katowicach. Obiekt, mimo niepozorności, jest istotną częścią dziedzictwa kulturowego Katowic - miasta… » więcej 2023-07-19, godz. 10:00 Aresztowania dowódców AK Okręgu Wileńskiego Mija właśnie 79 lat od czasu NKWD podstępnego aresztowania przez NKWD dowódcy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”… » więcej 2023-07-19, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 19 lipca » więcej 2023-07-18, godz. 16:00 Obława Augustowska zapamiętana 78 lat temu trwały jeszcze aresztowanie w ramach tzw.Obławy Augustowskiej » więcej 2023-07-18, godz. 14:00 Skwer im.Janusza Kurtyki Wczoraj w Tarnowie odbyła się uroczystość nadania imienia Janusza Kurtyki prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej » więcej 2023-07-18, godz. 12:00 Szlaki Nadziei na Śląsku Do 24 września tego roku na jaworznickim Rynku prezentowana jest plenerowa wystawa pt. „Szlaki nadziei. Odyseja Wolności", przygotowana przez Instytut Pamięci… » więcej 2023-07-18, godz. 10:00 Tramwajem w przeszłość Wrocławia 130 lat temu, w 1893 roku we Wrocławiu uruchomiono tramwaje elektryczne O tej i innych ciekawostkach, takich jak pierwszej kobiecie za sterami tramwaju czy kolorze… » więcej 2023-07-18, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 18 lipca » więcej 2023-07-17, godz. 17:15 Śladami Związku Polaków w Niemczech Wycieczka rowerowa po Opolu śladami Związku Polaków w Niemczech to pomysł Archiwum Państwowego w Opolu. Odwiedźcie wystawę przed Archiwum Państwowym w… » więcej
168169170171172
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »