Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Niemcy: wystawa o architektonicznej megalomanii …
2023-06-15, 16:00 Autor: IAR/#Wojciech Osiński/Berlin/Siekaj

Niemcy: wystawa o architektonicznej megalomanii nazistów

Zeppelinhaupttribüne na Reichsparteitagsgelände w Norymberdze. [fot: wikipedia/domena publiczna]
Zeppelinhaupttribüne na Reichsparteitagsgelände w Norymberdze. [fot: wikipedia/domena publiczna]
W berlińskiej Akademii Sztuki można odwiedzić wystawę o zmianach w niemieckiej architekturze i urbanistyce w okresie nazizmu. Eksponaty przybliżają nie tylko ówczesny fanatyzm ideologiczny Niemców, ale też stosowane przez nich represje wobec polskich robotników przymusowych.
Na wystawie prezentowane są plany urbanistyczne i infrastrukturalne, a także projekty architektoniczne, które miały odmienić oblicza Berlina, Monachium i Norymbergi. Ekspozycja "Władza - Przestrzeń - Przemoc" pyta też o ciągłości i pęknięcia w historii niemieckiego budownictwa.

W Akademii Sztuki przy Bramie Brandenburskiej pracował niegdyś ulubiony architekt Adolfa Hitlera i szef przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy, Albert Speer. Nie tylko on twierdził po wojnie, że był jedynie "apolitycznym urzędnikiem", który nie wiedział nic o niemieckich zbrodniach.

Wystawa przybliża sylwetki aż 150 architektów, inżynierów, urbanistów i ekspertów budowlanych tego czasu, często jeszcze po 1945 roku nagradzanych za swoje osiągnięcia zawodowe. Architektura odgrywała też istotną rolę w realizacji zagłady Żydów. Eksponaty nie ograniczają się tylko do monumentalnych budowli, które miały zademonstrować nazistowskie pretensje do władzy.

Częścią niemieckiej megalomanii architektonicznej były też obozy koncentracyjne Mrzonki Hitlera mieli spełnić między innymi Polacy, zaprzęgnięci do pracy przymusowej na rzecz "Germanii", która miała być większa niż Rzym i Paryż razem wzięte. "Sytuacja polskich robotników była niezwykle trudna. Realizacja tych planów się nie powiodła, ale mnóstwo tych budynków mieli budować właśnie oni" - powiedziała Polskiemu Radiu Anna Sophie Hagemann z berlińskiej Akademii Sztuki.

Wystawa "Władza - Przestrzeń - Przemoc" na Placu Paryskim w Berlinie opiera się na wynikach wieloletniego projektu badawczego "Planning and Building under National Socialism", nadzorowanego przez Niezależną Komisję Historyków. Można ją obejrzeć do połowy lipca.

Zobacz także

2024-07-11, godz. 11:00 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapelana Solidarności w Hucie Warszawa 11 lipca mija 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapłana zaangażowanego w działalność demokratycznej opozycji w PRL. Kapelan Solidarności w… » więcej 2024-07-11, godz. 09:00 81. rocznica tzw. krwawej niedzieli, apogeum zbrodni wołyńskiej 81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, podczas II wojny światowej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na ponad sto polskich miejscowości… » więcej 2024-07-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Bieruński Szlak Historyczny gotowy Można już zwiedzać Bieruński Szlak Historyczny. To układ tablic informacyjnych, które ustawiono przy ważnych i ciekawych punktach miasta. Rzeczniczka bieruńskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 13:00 Zaprezentowano program obchodów 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] Koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy w godzinę "W". Warszawa jak co roku uczci pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 11:00 Grunwald: przygotowania do rekonstrukcji bitwy W sobotę rekonstruktorzy odtworzą pod Grunwaldem bitwę z 1410 roku. Jej przebieg i rezultat jest znany, nie maleje jednak ogromne zainteresowanie widzów, którzy… » więcej 2024-07-10, godz. 09:00 84 lata temu rozpoczęła się bitwa o Anglię 84 lata temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Było to pierwsze w historii starcie o zasadniczym znaczeniu, które rozegrało się wyłącznie… » więcej 2024-07-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 lipca » więcej 2024-07-09, godz. 15:00 Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari… » więcej 2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »