Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej
2023-06-14, 16:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej

Nagroda im. Grażyny Langowskiej [fot. IPN]
Nagroda im. Grażyny Langowskiej [fot. IPN]
Po raz trzeci nauczycielom, instytucjom wychowującym w duchu patriotycznym wręczono nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagrody przyznawane są przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
Nagrodę IPN przyznano nauczycielowi historii krzewiącemu postawy patriotyczne Krzysztofowi Fiołce. Jak mówi Polskiemu Radiu członek jury i dyrektor biura edukacji IPN Adam Hlebowicz, wybór laureatów co roku jest bardzo trudny.

"To są nauczyciele związani z IPN-em, których znamy także poprzez zaangażowanie, pomysły. W tym roku Krzysztof Fiołka wygrał zdecydowanie - bardzo duży dorobek, niezwykłe zaangażowanie od 27 lat jako nauczyciela, wyjazdy na Wołyń z polską młodzieżą, by poznawać historię, porządkować groby" - podkreślał zasługi laureata Adam Hlebowicz.

W kategorii nauczyciel szkoły polonijnej nagrodę przyznało Stowarzyszenie Wspólnota Polska - Marii Kmyt. Jak mówił prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski - laureatka jest dyrektorem centrum pedagogicznego w czeskim Cieszynie, wspiera pracę nauczycieli polskich na terenie Zaolzia.

"To jest szalenie ważne, by w tej części dawnej Polski, która teraz jest poza granicami kraju, umożliwić mieszkającym tam Polakom zachowanie i rozwijanie swojej tożsamości kulturowej, poprzez poznawanie języka, kultury i historii" - dodał prezes Bonisławski. Jak zaznaczył taką role pełni centrum prowadzone przez Marię Knot oraz szkoły, które korzystają z jej wsparcia i doświadczenia.

W kategorii nauczyciel działający w epoce Solidarności Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego przyznał nagrodę Annie Lipczyńskiej - nauczycielce historii, działaczce Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, twórczyni NSZZ "Solidarność" oświaty w Wielkopolsce, założycielce szkoły imienia Jadwigi Zamoyskiej. Jak mówi laureatka tworzyła kanon wychowania na podstawie programu Jadwigi Zamoyskiej.

"Generałowa Zamoyska wychowywała swoje uczennice, matki-Polki w szkole domowej pracy, na fundamencie Dekalogu i ten program nadal jest realizowany" - zaznaczyła Anna Lipczyńska.

Do uczestników uroczystości list skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która dziękowała nagrodzonym nauczycielom i instytucjom za krzewienie polskich wartości. Także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście dziękował nagrodzonym nauczycielom za kształtowanie postaw obywatelskich, opartych na szlachetności i odpowiedzialności społecznej.

Patronka nagrody Grażyna Langowska była współorganizatorką "Solidarności" pracowników oświaty; przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania. Kolportowała prasę podziemnej, m.in. "Rezonansu", "Woli", "Tygodnika Mazowsze". W 2009 rok odznaczona została pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 lipca » więcej 2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej 2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 11:50 Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »