Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej
2023-06-14, 16:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej

Nagroda im. Grażyny Langowskiej [fot. IPN]
Nagroda im. Grażyny Langowskiej [fot. IPN]
Po raz trzeci nauczycielom, instytucjom wychowującym w duchu patriotycznym wręczono nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagrody przyznawane są przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
Nagrodę IPN przyznano nauczycielowi historii krzewiącemu postawy patriotyczne Krzysztofowi Fiołce. Jak mówi Polskiemu Radiu członek jury i dyrektor biura edukacji IPN Adam Hlebowicz, wybór laureatów co roku jest bardzo trudny.

"To są nauczyciele związani z IPN-em, których znamy także poprzez zaangażowanie, pomysły. W tym roku Krzysztof Fiołka wygrał zdecydowanie - bardzo duży dorobek, niezwykłe zaangażowanie od 27 lat jako nauczyciela, wyjazdy na Wołyń z polską młodzieżą, by poznawać historię, porządkować groby" - podkreślał zasługi laureata Adam Hlebowicz.

W kategorii nauczyciel szkoły polonijnej nagrodę przyznało Stowarzyszenie Wspólnota Polska - Marii Kmyt. Jak mówił prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski - laureatka jest dyrektorem centrum pedagogicznego w czeskim Cieszynie, wspiera pracę nauczycieli polskich na terenie Zaolzia.

"To jest szalenie ważne, by w tej części dawnej Polski, która teraz jest poza granicami kraju, umożliwić mieszkającym tam Polakom zachowanie i rozwijanie swojej tożsamości kulturowej, poprzez poznawanie języka, kultury i historii" - dodał prezes Bonisławski. Jak zaznaczył taką role pełni centrum prowadzone przez Marię Knot oraz szkoły, które korzystają z jej wsparcia i doświadczenia.

W kategorii nauczyciel działający w epoce Solidarności Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego przyznał nagrodę Annie Lipczyńskiej - nauczycielce historii, działaczce Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, twórczyni NSZZ "Solidarność" oświaty w Wielkopolsce, założycielce szkoły imienia Jadwigi Zamoyskiej. Jak mówi laureatka tworzyła kanon wychowania na podstawie programu Jadwigi Zamoyskiej.

"Generałowa Zamoyska wychowywała swoje uczennice, matki-Polki w szkole domowej pracy, na fundamencie Dekalogu i ten program nadal jest realizowany" - zaznaczyła Anna Lipczyńska.

Do uczestników uroczystości list skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która dziękowała nagrodzonym nauczycielom i instytucjom za krzewienie polskich wartości. Także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście dziękował nagrodzonym nauczycielom za kształtowanie postaw obywatelskich, opartych na szlachetności i odpowiedzialności społecznej.

Patronka nagrody Grażyna Langowska była współorganizatorką "Solidarności" pracowników oświaty; przewodniczącą Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania. Kolportowała prasę podziemnej, m.in. "Rezonansu", "Woli", "Tygodnika Mazowsze". W 2009 rok odznaczona została pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2024-07-05, godz. 11:49 Warszawa/ Wystawa “Do Potomnego” upamiętni twórców pokolenia wojennego Fotografie, rękopisy, dokumenty przywołujące postacie twórców pokolenia wojennego m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Krystyny Krahelskiej… » więcej 2024-07-05, godz. 09:16 Weterani walk o niepodległość RP w drodze do Wilna na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama" Weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – żołnierze Armii Krajowej wyruszyli w piątek na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama", które… » więcej 2024-07-05, godz. 07:08 Kalendarium historyczne 5 lipca » więcej 2024-07-04, godz. 15:26 Indonezja/ Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie, liczy co najmniej 52 tys. lat Najstarsze figuratywne malarstwo na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy naukowcy z Australii i Indonezji – poinformowała stacja… » więcej 2024-07-04, godz. 10:32 Rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP W czwartek o godzinie 11 rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP, w których udział wezmą prezydent Andrzej Duda, marszałkowie… » więcej 2024-07-04, godz. 09:00 Muzeum Auschwitz: wirtualna lekcja o losie Świadków Jehowy w obozie Lekcję internetową poświęconą losom Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego - więźniów niemieckiego obozu Auschwitz, przygotowało Międzynarodowe… » więcej 2024-07-04, godz. 08:29 Wrocław/ Uczczono pamięć profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w 1941 roku Przedstawiciele władz i uczelni wyższych uczcili pamięć profesorów lwowskich. W 1941 roku tuż po zajęciu Lwowa Niemcy zamordowali kilkadziesiąt osób związanych… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 lipca » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 MKiDN ogłosiło konkurs na kandydata na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w środę konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dokumenty można… » więcej 2024-07-03, godz. 14:33 Śląskie/ Pochód Gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Organizowany co roku w Tarnowskich Górach Pochód Gwarkowski został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. O decyzji resortu kultury… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »