Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Premiera książki 'Trzy pokolenia. Opowieść o…
2023-06-12, 16:00 Autor: IAR/#Wosiek/w Siekaj

Premiera książki "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich"

Trzy-pokolenia. [fot. instytutpileckiego.pl]
Trzy-pokolenia. [fot. instytutpileckiego.pl]
W Warszawskiej Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki - zaprezentowano premierowo książkę "Trzy pokolenia. Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich".
Izabella Galicka (zmarła w 2019 roku) była historykiem sztuki i odkrywczynią jedynego w Polsce obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka". Autorka książki, Katarzyna J. Kowalska powiedziała, że „Trzy pokolenia...” to historia o świecie, opowiedziana przez pryzmat pokoleń jednej rodziny - przedwojennej inteligencji.

Autorka opowiada o ludziach, którzy walczyli o niepodległość, walczyli w Powstaniu Warszawskim, którzy w czasie zaborów doskonale wiedzieli, czym jest Polska i jak to jest ważne mówić po polsku, a także zagrać w domu muzykę Chopina. Jak mówiła Katarzyna J. Kowalska „Chciałabym, żeby w książce pozostała pamięć po Izabelli, pamięć po człowieku pięknym, przepełnionym miłością do innych ludzi i do Ojczyzny. - żeby taki obraz pozostał”. - podkreśliła autorka "Trzech pokoleń. Opowieści o Izie Galickiej i jej rodzinie….”.

Książka to przede wszystkim opowieść o doktor Izabelli Galickiej, córce lekarza psychiatry Karola Mikulskiego i pianistki Jadwigi Mikulskiej z domu Gieysztor. Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych powiedziała, że tradycja inteligencka w rodzinie i życiu Izabelli Galickiej była wyrazista. Potrafiła swoją działalnością pokazać, że była wierna hasłu: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jak zaznaczyła Joanna Lichocka „Dbała o to, by nasza wspólnota była wolna.

Była zaangażowana i miała dokonania w opozycji, czym się nie chwaliła. Zaangażowana była również w wychowanie kolejnych pokoleń Polaków”. - przypomniała polityk. Jak dodała, odkrycie obrazu El Greca przez Izabellę Galicką było przez blisko dekadę lekceważone i nieuznawane, a mimo to doktor Galicka wytrwała w wierności sobie i prawdzie. Odkrycie historyka sztuki zostało zweryfikowane i potwierdzone. „Doktor Galicka przeszła do historii, bo miała zaufanie do tego, że prawda zwycięża”.- dodała Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych.

Po spotkaniu zaprezentowano film dokumentalny "Polski El Greco" w reżyserii Katarzyny J. Kowalskiej. Film wyprodukowały: TVP i Instytut Pileckiego.

Doktor Izabella Galicka od 1952 roku zajmowała się inwentaryzacją dzieł sztuki. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Dziale Dokumentacji Naukowej, a następnie przez wiele lat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk jako inwentaryzator i redaktor Katalogu Zabytków Sztuki dawnego województwa warszawskiego. Opisywała skarby Mazowsza oraz innych regionów Polski. Podczas terenowych objazdów razem z Hanną Sygietyńską odkryła wiele cennych dzieł. Najważniejsze to obraz "Ekstaza świętego Franciszka" El Greca.

Zobacz także

2023-06-15, godz. 12:00 Odrestaurowano grób Leona Bilińskiego w Cieplicach W czeskich Cieplicach odrestaurowano grób Leona Bilińskiego - ekonomisty, profesora i rektora Uniwersytetu Lwowskiego, ministra skarbu Austro-Węgier oraz ministra… » więcej 2023-06-15, godz. 10:00 W piątek (16.06) ruszają Europejskie Dni Archeologii Europejskie Dni Archeologii rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli. Z tej okazji instytucje w całej Polsce organizują warsztaty, pikniki, gry terenowe… » więcej 2023-06-15, godz. 08:00 Rekonstruktorzy z Koszalina tworzą film o sanitariuszce AK; by dokończyć, potrzebują wsparcia Rekonstruktorzy z Koszalina przygotowują film o sanitariuszce i łączniczce Armii Krajowej, podporucznik Henryce Roszkowskiej primo voto Brzuszek, pseudonim… » więcej 2023-06-15, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 15 czerwca » więcej 2023-06-14, godz. 16:00 Przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej Po raz trzeci nauczycielom, instytucjom wychowującym w duchu patriotycznym wręczono nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagrody przyznawane są przez Instytut… » więcej 2023-06-14, godz. 14:00 IPN - dyskusja „Wołyń '43” z cyklu „Historia zza kulis” Z jakiego powodu w 1943 roku mordowano cywili, w tym kobiety i dzieci? Jaki był rzeczywisty powód tych wydarzeń? Kto i dlaczego wydał rozkaz o tych rzeziach?… » więcej 2023-06-14, godz. 12:00 83 lata temu do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł pierwszy transport Polaków 83 lata temu, 14 czerwca 1940 roku, z więzienia w Tarnowie do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz został przywieziony pierwszy masowy transport Polaków… » więcej 2023-06-14, godz. 10:00 Jutro (15.06) konferencja wokół wystawy „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich” W Muzeum Powiatowym w Nysie cały czas można oglądać wyjątkową wystawę „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”. Jednym z dodatkowych wydarzeń… » więcej 2023-06-14, godz. 08:00 115 lat temu urodził się Jerzy Antoni Lewiński, komendant Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej 115 lat temu, 14 czerwca 1908 roku, urodził się w Mierzycach niedaleko Wielunia Jerzy Antoni Lewiński, pseudonimy "Chuchro” i "Jurek”, major saperów Wojska… » więcej 2023-06-14, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 czerwca » więcej
186187188189190
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »