Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80. rocznica rzezi we wsi Hurby
2023-06-02, 12:15 Autor: IAR/O.Kłosińska/E.Leo/K.Koziełł

80. rocznica rzezi we wsi Hurby

Zbrodnia w Lipnikach, zamordowani Polacy. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Zbrodnia w Lipnikach, zamordowani Polacy. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Mija 80 lat od rzezi w nieistniejącej już wsi Hurby położonej w powiecie zdołbunowskim województwa wołyńskiego. 2 czerwca 1943 roku, w czasie rzezi wołyńskiej, oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii wspierane przez grupy samoobrony ukraińskiej zamordowały tam około 250 Polaków, w tym wiele kobiet i dzieci. We wsi nie było zorganizowanej komórki samoobrony, dlatego mieszkańcy nie stanęli do walki. Banderowcy, wśród których również znalazły się kobiety, mordowali nawet swoich dotychczasowych przyjaciół.
Około 1000 napastników pojawiło się we wsi wieczorem, z siekierami i bagnetami. Jednym z ocalałych świadków dramatu była Irena Gajowczyk, z domu Ostaszewska, wówczas niespełna 7-letnia. Oprawcy bestialsko zamordowali jej rodziców i trójkę rodzeństwa. Wiele zabudowań podpalono, w pożarach zginęły kolejne osoby. Napastnicy dokonywali również grabieży i plądrowali gospodarstwa.

Po zbrodni ci, którzy ocaleli z napadu, uciekli do miejscowości Mizocz. Po drodze byli wyłapywani i mordowani przez banderowców.

Trzy dni po napadzie do Hurb przyjechała żandarmeria niemiecka z grupą Polaków, którzy pogrzebali ciała zamordowanych i ewakuowali do Mizocza osoby, które zdołały przetrwać napad.

Choć we wsi już wcześniej zdarzały się pojedyncze zbrodnie Ukraińców, między innymi w maju 1943 roku banderowcy napadli na kilka domów, w tym rodziny Kazimierza Krasickiego, w Hurbach nie istniała samoobrona. Broń posiadało zaledwie kilka osób. Dlatego gdy pojawili się napastnicy, mieszkańcy nie próbowali odeprzeć ich ataku.

Rzeź wołyńska została zaplanowana i przeprowadzona przez OUN - Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i UPA - Ukraińską Powstańczą Armię. Dokumenty sprawców dowodzą, że była antypolską czystką etniczną. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100. tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej.

Po stronie ukraińskiej liczba ofiar wyniosła od 10. do 12. tysięcy. Ludzie ci zginęli z rąk Polaków w akcjach odwetowych i samoobrony lub zostali zamordowani przez samych Ukraińców za udzielenie pomocy polskim sąsiadom. Do tej pory znanych jest zaledwie 5 procent miejsc pochówku ofiar. Większość spoczywa w bezimiennych dołach śmierci.

Zobacz także

2024-07-05, godz. 12:03 Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko” Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości… » więcej 2024-07-05, godz. 10:07 Kanada/ Ukazał się pierwszy raport o cmentarzach przy szkołach przymusowych dla Indian Nieinformowanie rodzin o zgonach dzieci w przymusowych szkołach dla Indian, szkolne cmentarze, oszczędzanie na pogrzebach udokumentowano we wstępnym raporcie… » więcej 2024-07-05, godz. 11:49 Warszawa/ Wystawa “Do Potomnego” upamiętni twórców pokolenia wojennego Fotografie, rękopisy, dokumenty przywołujące postacie twórców pokolenia wojennego m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Krystyny Krahelskiej… » więcej 2024-07-05, godz. 09:16 Weterani walk o niepodległość RP w drodze do Wilna na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama" Weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – żołnierze Armii Krajowej wyruszyli w piątek na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama", które… » więcej 2024-07-05, godz. 07:08 Kalendarium historyczne 5 lipca » więcej 2024-07-04, godz. 15:26 Indonezja/ Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie, liczy co najmniej 52 tys. lat Najstarsze figuratywne malarstwo na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy naukowcy z Australii i Indonezji – poinformowała stacja… » więcej 2024-07-04, godz. 10:32 Rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP W czwartek o godzinie 11 rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP, w których udział wezmą prezydent Andrzej Duda, marszałkowie… » więcej 2024-07-04, godz. 09:00 Muzeum Auschwitz: wirtualna lekcja o losie Świadków Jehowy w obozie Lekcję internetową poświęconą losom Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego - więźniów niemieckiego obozu Auschwitz, przygotowało Międzynarodowe… » więcej 2024-07-04, godz. 08:29 Wrocław/ Uczczono pamięć profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w 1941 roku Przedstawiciele władz i uczelni wyższych uczcili pamięć profesorów lwowskich. W 1941 roku tuż po zajęciu Lwowa Niemcy zamordowali kilkadziesiąt osób związanych… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 lipca » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »