Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapelana…
2024-07-11, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapelana Solidarności w Hucie Warszawa

Ks. Sylwester Zych, współpracownik „Solidarności”, zamordowany w 1989 r. w Krynicy Morskiej przez „nieznanych sprawców” [fot. IPN]
Ks. Sylwester Zych, współpracownik „Solidarności”, zamordowany w 1989 r. w Krynicy Morskiej przez „nieznanych sprawców” [fot. IPN]
11 lipca mija 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapłana zaangażowanego w działalność demokratycznej opozycji w PRL. Kapelan Solidarności w Hucie Warszawa został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach w 1989 roku. Miał 39 lat. Jest uznawany za jedną z ofiar zbrodni komunizmu w Polsce.
Ksiądz Zych pod koniec lat 70. zainicjował akcję wieszania krzyży w szkołach i przedszkolach w Tłuszczu. Przed stanem wojennym na plebanii udzielał schronienia osobom, które sprzeciwiały się ówczesnej władzy. Był kapelanem Solidarności w Hucie Warszawa, a także okręgu warszawskiego Konfederacji Polski Niepodległej, partii o charakterze antykomunistycznym.

W 1982 roku został oskarżony o próbę obalenia siłą ustroju PRL i przynależność do organizacji zbrojnej. Pretekstem był incydent, w którym wzięło udział kilku jego podopiecznych, członków organizacji Powstańcza Armia Krajowa - Druga Kadrowa. Młodzi ludzie postanowili zdobyć broń do walki z komunizmem i 18 lutego 1982 roku zaatakowali w tramwaju milicjanta Zdzisława Karosa. Postrzelony podczas szarpaniny sierżant zmarł. Broń odebraną funkcjonariuszowi przechowywał na plebanii kościoła św. Anny w Grodzisku Mazowieckim ksiądz Zych.

W pokazowym procesie duchowny został skazany na sześć lat więzienia, wyszedł po ponad czterech latach. Poniżany i upokarzany, przebywał w najcięższych ośrodkach w Polsce. Po zwolnieniu w 1986 roku był nieustannie inwigilowany przez bezpiekę, prawie codziennie otrzymywał pogróżki, kilka razy został napadnięty i pobity przez tzw. nieznanych sprawców.

W lipcu 1989 roku w Braniewie ksiądz Zych odprawił ostatnią mszę i pojechał do Fromborka, skąd miał popłynąć do Krynicy Morskiej. Jego ciało znaleziono tam 11 lipca. Według prokuratury zgon nastąpił w wyniku zatrucia alkoholem, tymczasem było wiadomo, że kapłan był zaangażowany w Ruch Otrzeźwienia Narodu, antyalkoholową akcję rozpoczętą przez episkopat Polski. Zignorowano natomiast kilkadziesiąt ran na ciele ofiary - złamane żebra, urazy głowy oraz nakłucia. SB zniszczyła też teczkę księdza i utrzymywała, że nigdy nie był inwigilowany.

Kilka dni po znalezieniu ciała księdza Zycha, na zlecenie Jerzego Urbana, ówczesnego prezesa Radiokomitetu, Telewizja Polska wyemitowała materiał, w którym postawiono tezę, że duchowny zmarł wskutek wypicia nadmiernej ilości alkoholu. Miały to potwierdzać zeznania świadków - pracowników klubu Riwiera. Jednak oprócz nich, w klubie nikt nie widział duchownego.

Prokuratura umorzyła śledztwo w 1993 roku, do dziś okoliczności śmierci księdza Sylwestra Zycha nie zostały wyjaśnione. Instytut Pamięci Narodowej po analizie akt zdecydował w 2020 roku, że ze zgonem kapłana nie mieli żadnego związku funkcjonariusze bezpieki, nie ma więc podstaw, by śledztwo w sprawie jego śmierci podjąć na nowo.

Pośmiertnie duchowny został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

(więcej)

Sylwester Zych urodził się 19 maja 1950 roku w Ostrówku koło Wołomina. Mieszkał w Lipinkach. W 1977 roku ukończył warszawskie Seminarium Duchowne, święcenia kapłańskie przyjął z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem między innymi w parafiach: św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Czerniewicach koło Tomaszowa Mazowieckiego, św. Floriana w Bedlnie koło Kutna, w latach 1979-1981 w parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu i do 1982 roku w parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim. W działalności duszpasterskiej zajmował się głównie młodzieżą. Skazany w 1982 roku na więzienie, przez cztery lata był dyscyplinarnie karany ponad 40 razy, miesiącami przetrzymywany w izolatce. Po wielomiesięcznej walce o swoje prawa, był pierwszym księdzem katolickim w PRL, któremu pozwolono odprawić mszę na terenie więzienia w trakcie odbywania wyroku.

Po wyjściu na wolność w 1986 roku został kapelanem Konfederacji Polski Niepodległej. Był śledzony i zastraszany przez funkcjonariuszy SB, otrzymywał anonimy z groźbami śmierci. 13 października 1987 roku sporządził testament, który nagrał też na taśmę magnetofonową.

3 lutego 1989 roku ksiądz Zych był w Białymstoku na pogrzebie przyjaciela - księdza Stanisława Suchowolca, z którym współzakładał Chrześcijańsko-Patriotyczny Instytut im. Księdza Jerzego Popiełuszki. Ksiądz Suchowolec został zamordowany przez bezpiekę, a oficjalnie zginął w pożarze swojego mieszkania na plebanii. Według relacji podczas pogrzebu księdza Suchowolca ksiądz Zych miał powiedzieć: "Ja będę następny". 4 lutego 1989 roku kapłan odprawił mszę świętą przed III Kongresem KPN. Zginął 11 lipca tego samego roku. Pochowano go na cmentarzu w Kobyłce.

Ksiądz Sylwester Zych był jednym z wielu duchownych prześladowanych przez bezpiekę za współpracę z antykomunistyczną opozycją. Od początku stanu wojennego do ostatnich dni PRL doszło do zabójstw siedmiu kapłanów. Ofiarami funkcjonariuszy SB lub tzw. nieznanych sprawców, kojarzonych ze służbami specjalnymi, byli także księża: Honoriusz Stanisław Kowalczyk - dominikanin, błogosławiony Jerzy Popiełuszko, Antoni Kij, Stanisław Palimąka, Stefan Niedzielak oraz Stanisław Suchowolec.

Zobacz także

2024-07-26, godz. 15:00 W Paryżu wieczorem ceremonia otwarcia letnich igrzysk olimpijskich Oczy świata będą dziś (26.07) skierowane na Paryż. Wieczorem rozpoczną się tam 33. letnie igrzyska olimpijskie, czyli największa sportowa impreza na świecie… » więcej 2024-07-26, godz. 13:00 Tajemnice Naszego Miasta – oprowadzanie po wystawie stałej Wakacyjne oprowadzanie "Tajemnice Naszego Miasta". To wyjątkowa okazja dla rodzin, pasjonatów historii z Opola i całej Opolszczyzny oraz wakacyjnych turystów… » więcej 2024-07-26, godz. 11:00 Dokumenty Batalionu Parasol trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego Bezcenne oryginalne materiały opisujące między innymi działania plutonu egzekucyjno-wywiadowczego w Batalionie "Parasol" trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-26, godz. 09:00 80 lat temu w operacji „Most III” polscy partyzanci przerzucili na Zachód części rakiety V2 80 lat temu, w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku, polscy partyzanci i brytyjscy lotnicy w okupowanej przez Niemców Polsce przeprowadzili brawurową operację "Most… » więcej 2024-07-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 lipca » więcej 2024-07-25, godz. 19:47 W 110 rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej wystawa fotografii Mieczysława Wejnerowskiego. Zdjęcia dokumentują Kadrówkę w latach 80-tych w tym wydarzeniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia w brzeskim ratuszu. » więcej 2024-07-25, godz. 13:00 Medale i pamiątki z powstania warszawskiego na wystawie Ponad osiemdziesiąt medali związanych z powstaniem warszawskim prezentuje w Muzeum Niepodległości historyk Przemysław Dąbek. "Motywem przewodnim są medale… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 4 lata temu zmarł Bernard Ładysz, wybitny śpiewak operowy Cztery lata temu, 25 lipca 2020 roku, zmarł Bernard Ładysz, wybitny śpiewak operowy i aktor, w czasie wojny - żołnierz Armii Krajowej. Był obdarzony głębokim… » więcej 2024-07-25, godz. 09:00 Wystawa poświęcona kobietom konspiracji Losy ponad dwudziestu kobiet działających w konspiracji w czasie drugiej wojny światowej przedstawi wystawa "Bohaterki wśród bohaterów". Ekspozycję przygotował… » więcej 2024-07-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 lipca » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »