Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty…
2024-07-09, 15:00 Autor: IAR/#Banach/w dw

Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka

Odrestaurowany przez BUWiM IPN pomnik żołnierza AK Michała Półtoraka. [fot. IPN / źródło: bialystok.ipn.gov.pl/]
Odrestaurowany przez BUWiM IPN pomnik żołnierza AK Michała Półtoraka. [fot. IPN / źródło: bialystok.ipn.gov.pl/]
Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari Michała Półtoraka, pseudonim "Grot". Uroczystość jest częścią obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia operacji "Ostra Brama", której celem było wyzwolenie przez żołnierzy Armii Krajowej Wilna z rąk Niemców, zanim do miasta dotrą sowieci.
Mogiła Michała Półtoraka została wyremontowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Dyrektor białostockiego oddziału IPN Marek Jedynak podczas uroczystości przypomniał, że kapral Półtorak dbał, by pamięć o kolegach, poległych w bitwie pod Krawczunami, nie zginęła. "Kapral Michał Półtorak przeżył bitwę pod Krawczunami, przez cały sowiecki okres okupacji Wileńszczyzny dbał o pamięć o swoich poległych towarzyszach broni. To było bardzo trudne. Dzisiaj państwo polskie spłaca swój dług, obejmując opieką grób kaprala Michała Półtoraka".

Krewna Michała Półtoraka, Maria Półtorak mówiła, że uroczystość odsłonięcia wyremontowanej jego mogiły i nadanie jej statusu grobu weterana to wyjątkowo poruszające wydarzenie dla całej rodziny. "Wzruszeń nie ma końca, są emocje i duma, że jesteśmy z rodziny, w której taki bohater jest i mam nadzieję będzie. To lekcja historii dla młodzieży, że wolność to wartość największa, widzimy, jaka jest krucha, a ile kosztuje, żeby ją odzyskać. I nasz Michał jest jedną z takich osób, które nie bały się ryzykować życia, bezpieczeństwa rodziny i walczyły do końca, w czasie wojny i po wojnie".
Historyk IPN Michał Ostapiuk przypomina, że bitwa pod Krawczunami, która rozegrała się z 12 na 13 lipca 1944 roku była tragicznym, ostatnim akordem powstania wileńskiego. "Był to raczej bój przypadkowy, podążające na miejsce koncentracji oddziały AK nocą spotkały wycofujący się z Wilna garnizon niemiecki. Doszło do krwawej bitwy, która, można powiedzieć, zakończyła się remisem. Niemcy przedarli się przez pozycje Polaków, ale zapłacili za to znacznymi stratami, niestety, również duże straty ponieśli AK-owcy".

Historycy szacują, że w bitwie pod Krawczunami mogło polec nawet stu polskich żołnierzy, wśród nich dowódca 1. Brygady Wileńskiej AK porucznik Czesław Grombczewski "Jurand".

A uroczystości 80. rocznicy rozpoczęcia operacji "Ostra Brama" zakończyło złożenie wieńców na mogile kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej, poległych 7 lipca 1944 roku w Koloni Wileńskiej.

Zobacz także

2024-07-04, godz. 08:29 Wrocław/ Uczczono pamięć profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w 1941 roku Przedstawiciele władz i uczelni wyższych uczcili pamięć profesorów lwowskich. W 1941 roku tuż po zajęciu Lwowa Niemcy zamordowali kilkadziesiąt osób związanych… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 lipca » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 MKiDN ogłosiło konkurs na kandydata na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w środę konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dokumenty można… » więcej 2024-07-03, godz. 14:33 Śląskie/ Pochód Gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Organizowany co roku w Tarnowskich Górach Pochód Gwarkowski został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. O decyzji resortu kultury… » więcej 2024-07-03, godz. 09:15 Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie, powodem zgonu była złośliwa anemia Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla… » więcej 2024-07-03, godz. 08:41 80 lat temu zmarł Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta związany z endecją 3 lipca 1944 roku zmarł w Warszawie Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta, autor felietonów i dramatów, związany z Narodową Demokracją. Jego -… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »