Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji 'Ostra …
2024-07-08, 13:00 Autor: IAR/#Banach/d Pilecki/w dyd

W Wilnie oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama"

Walki o wyzwolenie Wilna. Patrol żołnierzy Armii Krajowej i radzieckich na ulicy Wielkiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
Walki o wyzwolenie Wilna. Patrol żołnierzy Armii Krajowej i radzieckich na ulicy Wielkiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
W stolicy Litwy - Wilnie, oddano hołd bohaterom operacji "Ostra Brama". Uroczystość się odbyła na Cmentarzu na Rossie, w 80. rocznicę rozpoczęcia walki z Niemcami o polskie Wilno. Podczas uroczystości został odczytany apel pamięci, a polska delegacja złożyła wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz na grobach poległych w walkach o Wilno, które rozpoczęły się 7 lipca 1944 roku.
Podczas uroczystości, ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł oddając hołd bohaterom sprzed osiemdziesięciu lat mówił, że zawdzięczamy im wolną dziś Polskę. Podkreślił, że rozpoczęli walkę o niepodległość, suwerennośc i wolność w sytuacji beznadziejnej, ale ich postawa pozwoliła zachować polskość. Dodał, że ci którzy nie polegli w powstaniu, zostali deportowani do komunistycznych więzień i obozów i tam zamęczeni.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przypominał o bohaterstwie i poświęceniu żołnierzy AK, którzy byli niezwykle istotnym wsparciem dla Armii Czerwonej, która w bitwie o Wilno zgromadziła 100 tysięcy żołnierzy, wspieranych przez czołgi artylerię i lotnictwo. Lech Parell podkreślił, że bez znających miasto żołnierzy AK, walki byłyby bardziej krwawe, a ich odwaga spotkała się nawet z uznaniem sowieckich dowódców.

W kilkudniowych walkach o Wilno poległo co najmniej 550 polskich żołnierzy, około tysiąca zostało rannych. Wraz z czerwonoarmistami Polacy wyzwolili miasto 13 lipca, ale po zakończeniu walk sowieci rozpoczęli wobec Polaków represje.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki podkreślał, że to co stało się w Wilnie pokazało prawdziwe intencje sowietów wobec Polaków. Jak mówił, po operacji Ostra Brama, ktokolwiek wierzący w dobrą wolę sowietów wobec Polaków, musiał porzucić swoje nadzieje. Polscy patrioci walczący o Wolno spotkali się z sowieckimi represjami, śmiercią.
Prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski podkreślał, że operacja "Ostra Brama" miała kilka wymiarów - nie tylko walka o wolność i niepodległość, ale też o granice państwa i polskie Wilno. Stwierdził, że Polski i Litwy nic nie dzieli, a prawdę o tamtych wydarzeniach należy mówić otwarcie.

Sowieci po zakończeniu walk o Wilno, 17 lipca 1944 roku w miejscowości Bogusze aresztowali oficerów Wileńskiego Sztabu Armii Krajowej, większość z nich osadzili w więzieniach. Sowieci aresztowali także kilka tysięcy żołnierzy, których uwięzili lub zesłali na Syberię, a Wilno dostało się pod sowiecką okupację.

Zobacz także

2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej 2024-06-26, godz. 12:23 Poznań/ W środę premiera filmu "Zamek Królewski w mieście stołecznym Poznaniu" Mimo że w poznańskim zamku powstał herb Królestwa Polskiego, odbywały się śluby i wesela monarchów, to historia Zamku Królewskiego w Poznaniu nie jest… » więcej 2024-06-26, godz. 12:10 Gdańsk/ Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej ma wrócić do wersji z 2017 roku; zdaniem byłego dyrektora jest… Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia br. zarządza prof. Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach na wystawie… » więcej 2024-06-26, godz. 10:42 Hołownia o Muzeum II WŚ: przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej Przestrzegam przed robieniem kolejnego frontu wojny polsko-polskiej o historię; chciałbym, żeby wokół Muzeum II Wojny Światowej zapanował spokój i by to… » więcej 2024-06-26, godz. 08:26 Warszawa/ Wystawa "Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja" - od wtorku przed Ko… Akt detronizacji cara Mikołaja I, rękopis "Chłopów", zbiór fotograficzny "Zapis socjologiczny" prof. Zofii Rydet oraz 14. innych dokumentów historycznych… » więcej 2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej 2024-06-25, godz. 13:05 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 11:16 Pogrzeb Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb zmarłego 21 czerwca scenarzysty, pisarza i reportera Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »