Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony…
2024-07-05, 12:03 Autor: PAP

Śląskie/ Grób powstańca Franciszka Poloczka oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”

Zdjęcie poglądowe [fot. Maciej Marciński]
Zdjęcie poglądowe [fot. Maciej Marciński]
Grób powstańca śląskiego Franciszka Poloczka na cmentarzu przy ul. Francuskiej został w piątek oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. W uroczystości zorganizowanej w 103. rocznicę zakończenia III powstania śląskiego wzięli udział m.in. bliscy Poloczka, przedstawiciele IPN oraz władz.
Wiceprezes IPN dr hab. Karol Polejowski, zwracając się do zgromadzonej na uroczystości młodzieży, powiedział, że Poloczek miał zaledwie 20 lat, gdy walczył w I postaniu śląskim, później brał też udział w dwóch kolejnych. „Był młodym człowiekiem u progu dorosłego życia, a jednak był już ukształtowany jako polski patriota, w pełni świadomy o co idzie walczyć razem ze swoimi towarzyszami broni” - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że III powstanie śląskie okazało się zwycięskie, bo Polska dzięki niemu uzyskała znacznie więcej niż byli skłonni przyznać jej alianci, gdy ważyły się losy Górnego Śląska. Przypomniał też, że powstańcy śląscy później walczyli z Niemcami po agresji tego kraju na Polskę, wielu dostało się także do sowieckiej niewoli i zostały zamordowanych podczas zbrodni katyńskiej.

Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun podkreślał, że powstańcom śląskim należy się nie tylko ogromna wdzięczność i szacunek, ale także żywa pamięć, przekazywana młodym pokoleniom.

Dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder przypomniał, że pomysł oznaczania grobów powstańców zrodził się w 2020 r., sama akcja rozpoczęła się 5 lipca 2021 r. w dniu setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Impulsem był fakt, że w ewidencjach państwowych instytucji znajdowało się jedynie 160 grobów powstańców śląskich i tylko nieliczne – jak grób Poloczka – miały stosowne inskrypcje, tymczasem w walkach powstańczych brało udział ok. 50 tys. osób. Aby przywrócić pamięć o powstańcach Instytut rozpoczął akcję, podczas której apelował do mieszkańców o wskazywanie miejsc ich pochówku.

„Dzięki tej akcji udało nam się ustalić kolejne 300 miejsc pochówku powstańców śląskich, zbliżamy się powoli do setki takich miejsc, które w porozumieniu z rodzinami, z władzami samorządowymi, oznaczamy plakietą +Tobie Polsko+” - powiedział dyrektor.

Franciszek Poloczek urodził się 16 września 1899 r. w Łabędach. W 1919 r. wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Podczas I powstania śląskiego walczył na terenie Bytomia i Rudy Śląskiej. Rok później, w okresie II powstania, brał udział w toczonych walkach na terenie Gliwic.

W 1921 r., w czasie III powstania śląskiego, walczył m.in. na terenie Gliwic, Kędzierzyna, Niezdrowic, Sławęcic i Góry Św. Anny. Brał również czynny udział w akcji plebiscytowej. Należał do Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Został odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Śląskim Krzyżem Powstańczym (1970 r.) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1971 r.). Zmarł 5 lipca 1987 r. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej - tym samym, gdzie w 1939 r. spoczął przywódca III powstania śląskiego Wojciech Korfanty, uważany za jednego z ojców polskiej niepodległości.

Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę wzorowanego na sztandarze powstańczym proporczyka o rozmiarach ok. 20 cm na 8 cm, wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”.

Sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, należącego wcześniej do państwa niemieckiego, decydowała się w latach 1919-21. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. wzmogło działający tam polski ruch narodowy, zwalczany przez niemiecką administrację i wojsko. Walka o wpływy narodowe skutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi w latach 1919-21.

Zorganizowany w celu wyznaczenia nowych granic plebiscyt na Śląsku odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. Głosujący za przynależnością do Polski okazali się mniejszością i stanowili 40,3 proc. Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom.

III powstanie śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. Do najpoważniejszych starć doszło w okolicach Góry św. Anny.

W wyniku tego zrywu, Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. - zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znalazło się 53 z 67 istniejących kopalń, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.(PAP)

Zobacz także

2024-07-03, godz. 11:40 MKiDN ogłosiło konkurs na kandydata na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w środę konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dokumenty można… » więcej 2024-07-03, godz. 14:33 Śląskie/ Pochód Gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Organizowany co roku w Tarnowskich Górach Pochód Gwarkowski został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. O decyzji resortu kultury… » więcej 2024-07-03, godz. 09:15 Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie, powodem zgonu była złośliwa anemia Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla… » więcej 2024-07-03, godz. 08:41 80 lat temu zmarł Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta związany z endecją 3 lipca 1944 roku zmarł w Warszawie Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta, autor felietonów i dramatów, związany z Narodową Demokracją. Jego -… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »