Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Auschwitz: wirtualna lekcja o losie Świadków…
2024-07-04, 09:00 Autor: PAP

Muzeum Auschwitz: wirtualna lekcja o losie Świadków Jehowy w obozie

Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Zdjęcie poglądowe [fot. pixabay]
Lekcję internetową poświęconą losom Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego - więźniów niemieckiego obozu Auschwitz, przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście działające w Miejscu Pamięci – podało w czwartek Muzeum Auschwitz.
Monika Pastuszka-Nędza z działu e-learningu Centrum Edukacji wskazała, że autorka - historyk z Muzeum Auschwitz dr Teresa Wontor-Cichy, podzieliła lekcję na 25 rozdziałów, w których opisała losy Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego w czasie wojny, z podziałem na mężczyzn i kobiety, przyczyny ich aresztowania i szczegóły ich deportacji do obozu Auschwitz. „Na przykładzie licznych zdjęć oraz dokumentów możemy zobaczyć historię poszczególnych ludzi, których wiara zaprowadziła do obozu” – dodała.

Teresa Wontor-Cichy we wstępie do lekcji zaznaczyła, że w systemie znakowania więźniów obozów koncentracyjnych fioletowy trójkąt stosowany był dla osób oznaczanych symbolem IBV. „Rozwinięcie tego skrótu daje nazwę organizacji Internationaler Bibelforscher Vereinigung – Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego, skupiającej wyznawców w wielu krajach. W nazistowskich Niemczech ich działalność postrzegana była jako zagrażająca dziełu rozbudowy armii i przywracania chwały niemieckiego oręża. Jej członkowie bowiem odmawiali podjęcia pracy w przemyśle zbrojeniowym, uczestniczenia we wszelkich wydarzeniach mających charakter militarny, a ich dzieci podczas zajęć szkolnych nie wykonywały pozdrowień nazistowskich. Najsurowsze kary spadały na mężczyzn odmawiających służby w wojsku” – napisała.

Wontor-Cichy dodała, że z zachowanej dokumentacji wynika, iż w Auschwitz osadzono co najmniej 387 osób (219 kobiet i 168 mężczyzn), z których co najmniej 138 zaliczonych zostało do kategorii IBV i oznaczonych fioletowym trójkątem. „Ponadto, nie mniej niż 108 osób zaliczono do innych kategorii więźniarskich. Najczęściej do więźniów politycznych i oznaczonych czerwonym trójkątem. Co do pozostałych 141 osób osadzonych w obozie, o których ze zgromadzonych źródeł wiadomo, że byli Świadkami Jehowy, bądź Badaczami Pisma Świętego, nie zdołano ustalić, do jakiej kategorii formalnie zostali zaliczeni” – wyjaśniła.

Według autorki lekcji, w literaturze dotyczącej historii obozów można znaleźć wzmianki o więźniach z fioletowym trójkątem. „Na ogół stanowili w społeczności więźniarskiej bardzo małą grupę, jednak szczególnie zapamiętaną przez innych. Starali się zachowywać pogodę ducha, starannie wykonywali swoją pracę i – o ile pozwalała na to sytuacja w obozie – dbali o swoją odzież. Troszczyli się o swoich współwyznawców, wspierali także innych więźniów, którzy znaleźli się w ich otoczeniu i potrzebowali wsparcia, a odmowa podpisania oświadczenia i uzyskania w ten sposób zwolnienia z obozu budziła u wielu szacunek i uznanie” – podsumowała dr Wontor-Cichy.

Historycy, na podstawie niepełnych danych przyjmują, że w obozach koncentracyjnych i więzieniach zginęło co najmniej 1 tys. Świadków Jehowy z Niemiec oraz co najmniej 400 z innych krajów.

Lekcja w języku polskim jest dostępna pod adresem: https://lekcja.auschwitz.org/2023_swiadkowie_pl/,
a w angielskim: https://lekcja.auschwitz.org/2023_swiadkowie_en/.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcję, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 roku.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)

Zobacz także

2024-07-23, godz. 12:16 Ulicami Warszawy po raz trzynasty przeszedł Marsz Pamięci [DŹWIĘK] Ulicami Warszawy po raz trzynasty przeszedł Marsz Pamięci w 82. rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej stołecznego getta. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli… » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 W Muzeum na Majdanku można zobaczyć nowe zbiory Wspomnienia byłego więźnia, kufer podróżny, medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz liczne dokumenty i fotografie pozyskało Muzeum na Majdanku dzięki… » więcej 2024-07-23, godz. 09:00 82. rocznica pierwszego transportu Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Treblince 82 lata temu, 23 lipca 1942 roku, do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince (inaczej Treblinka II) przywieziono pierwszy transport Żydów z Warszawy… » więcej 2024-07-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 lipca » więcej 2024-07-22, godz. 14:00 80. rocznica likwidacji przez Niemców KL Lublin, tzw. Majdanka 80 lat temu, 22 lipca 1944 roku, Niemcy przeprowadzili ostateczną likwidację KL Lublin, czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku… » więcej 2024-07-22, godz. 13:00 Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej getta. Upamiętni on ofiary wydarzeń, które rozpoczęły się 22 lipca 1942… » więcej 2024-07-22, godz. 11:00 Kaliszanie pomogą w odnowieniu powstańczych mogił Kaliszanie pomogą w odnowieniu powstańczych mogił. Z Kalisza wyruszyła do Warszawy grupa wolontariuszy, którzy pomogą uporządkować groby na Cmentarzu Wojskowym… » więcej 2024-07-22, godz. 09:00 Ostatnie dni na oddanie głosu w Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku Kończy się internetowe głosowanie na "Wydarzenie Historyczne Roku". Plebiscyt organizuje już 16. raz Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl… » więcej 2024-07-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 22 lipca » więcej 2024-07-21, godz. 11:45 Dębica - 82.rocznica likwidacji żydowskiego getta Mieszkańcy Dębicy upamiętnią ofiary z miejscowego getta w 82. rocznicę jego likwidacji. W lesie Wolica Niemcy zamordowali 574 Żydów, głównie ludzi starszych… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »