Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » MHP otworzyło wystawę 'Potęga opowieści. Od dawnej…
2024-06-16, 11:00 Autor: IAR/#Banach

MHP otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum"

Gmach Muzeum Historii Polski. [Fot. żródło: MHP]
Gmach Muzeum Historii Polski. [Fot. żródło: MHP]
Muzeum Historii Polski otworzyło wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum". Ekspozycję ukazującą ewolucję w podejściu do historii w sztuce, a także w wykorzystywaniu historii w propagandzie i edukacji można zwiedzać w gmachu Muzeum na Warszawskiej Cytadeli.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśniał podczas konferencji prasowej, że twórcy wystawy ukazali jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do historii i sposoby jej wykorzystywania. "Historia Polski była w różny sposób opowiadana przez różnych ludzi, różnymi środkami, w różnych epokach. W średniowieczu to byli kronikarze, później malarze, później to powieściopisarze, wreszcie filmowcy, ale również inni muzealnicy, którzy byli przed nami. Chcieliśmy pokazać tę tradycję, ten łańcuch, który istnieje, ale też róże tematy, czasami ciekawe, czasami fascynujące, czasami kontrowersyjne".

Michał Kopczyński jeden z twórców wystawy, przygotował jej część poświęconą malarstwu historycznemu. "Narodziny czyli w służbie propagandy - ku chwale w czasach wczesnonowożytnych, później ku refleksji, ku chwale, ku przypomnieniu, pokrzepieniu serc - w wieku XIX, no i jednak jako pewna prezentacja, reklama na arenie międzynarodowej w okresie międzywojennym, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę, że okres międzywojenny to są już ruchome obrazy i to już są czasy, kiedy malarstwo historyczne przestaje odgrywać tę rolę bo przychodzi kino, które odsuwa malarstwo".

Z kolei Aleksandra Jakóbczyk-Gola przygotowała część wystawy poświęconą rozwojowi muzealnictwa. "Możemy zobaczyć jak się zmieniało podejście do tego co trzeba gromadzić, jak trzeba to zbierać, w jaki sposób muzeum kształtuje pamięć historyczną. Zaczynamy od niezrealizowanych koncepcji XVII, XVIII wiecznych i są to opowieści związane z emocjami , z tym, że Polska jest pod zaborami i trzeba Polskę upamiętnić, zachować za pomocą tych przedmiotów, które posiadano. Później pokazujemy jak w wieku XIX, następuje profesjonalizacja instytucji i wprowadzenie kategorii bardziej naukowego muzeum, także historycznego".

Wystawę, której patronem medialnym jest Polskie Radio, można będzie oglądać do 15 września.
MHP, wystawa, historia,

Zobacz także

2024-05-31, godz. 15:00 Dyskusja panelowa „Transformacja ustrojowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – bilans doświadczeń” W ramach obchodów 35. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej organizuje… » więcej 2024-05-31, godz. 13:00 40 lat temu rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka 40 lat temu, 31 maja 1984 roku, rozpoczął się proces w sprawie zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka, syna poetki i działaczki opozycyjnej w PRL Barbary… » więcej 2024-05-31, godz. 11:00 80 lat temu Polacy zatopili w Wiśle okręt "Tannenberg" z niemieckimi żołnierzami 80 lat temu, 31 maja 1944 roku Polacy zatopili w Wiśle okręt "Tannenberg" z niemieckimi żołnierzami na pokładzie. Jednostka była wykorzystywana przez okupanta… » więcej 2024-05-31, godz. 09:00 Rekrutacja wolontariuszy na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Stołeczny ratusz poszukuje wolontariuszy gotowych pomóc w obsłudze zbliżających się obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Głównym zadaniem… » więcej 2024-05-31, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 31 maja » więcej 2024-05-30, godz. 11:00 Pogrzeb Ludwiki Wujec Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz byli opozycjoniści pożegnali na warszawskich Powązkach Wojskowych Ludwikę Wujec… » więcej 2024-05-30, godz. 09:00 Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Jest to jedno z najważniejszych świąt… » więcej 2024-05-30, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 30 maja » więcej 2024-05-29, godz. 15:30 ŻIH wydał Encyklopedię getta warszawskiego Ponad 2 tysiące haseł w internecie i 50 haseł w wersji papierowej - publikacją "Encyklopedii getta warszawskiego" zakończył się wieloletni projekt naukowy… » więcej 2024-05-29, godz. 11:00 Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa 29 maja jest obchodzony Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Jest to święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »