Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk…
2024-06-08, 11:00 Autor: IAR/K.Sowińska/K.Koziełł/dok.

85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta

Norman Davies. [Fot. PAP/Wojtek Jargiło]
Norman Davies. [Fot. PAP/Wojtek Jargiło]
8 czerwca 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta walijskiego pochodzenia, autor monumentalnych prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich. Szczególnie interesuje się dziejami Polski, które spopularyzował w Europie Zachodniej i na świecie. Jest autorem takich dzieł, jak: "Boże igrzysko. Historia Polski", "Europa. Rozprawa historyka z historią" czy "Powstanie'44", w którym opisał historię Powstania Warszawskiego. Urodził się w 1939 roku
Sławę Normanowi Daviesowi przyniosła napisana w 1981 roku, wielokrotnie nagradzana historia Polski pod tytułem " Boże igrzysko (...)", która cieszyła się dużą popularnością w kraju i za granicą. Przez wielu historyków jest uznawana za jedną z najlepszych książek historycznych o Polsce napisanych przez autorów niepolskojęzycznych. Inne jego publikacje dotyczące Polski to między innymi: "Orzeł biały, czerwona gwiazda", "Serce Europy. Krótka historia Polski", "Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty" czy wydana w ubiegłym roku "Galicja. Historia nie narodowa". Jest też autorem książek: "Zaginione królestwa", "Wyspy. Historia", "Europa - między Wschodem a Zachodem", "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo". Napisał również autobiografię "Sam o sobie", wydaną w 2019 roku.

W 2004 roku ukazała się książka "Powstanie '44", poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Autor umieścił historię bohaterskiego zrywu na tle wydarzeń od 1939 aż do 1956 roku. "Ostatecznie zdecydowałem się - pisał - że podstawowe pytanie, jakie należy postawić brzmi nie "dlaczego powstańcy nie zdołali osiągnąć swoich celów ? lecz dlaczego w ciągu tych dwóch miesięcy wahań i deliberacji zwycięscy alianci nie zorganizowali pomocy". Profesor Davies należy do nielicznych zagranicznych historyków zajmujących się dziejami Polski. Swoimi pracami i walką o historyczną prawdę zdobył uznanie Polaków.

W 2012 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce". Dwa lata później nadano mu polskie obywatelstwo. Odebrał także Order Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Medal Polonia Mater Nostra Est, Nagrodę im. Profesora Aleksandra Gieysztora, przyznawaną przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga, oraz nagrodę "Rycerz Wolności" Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

W ciągu swojego życia profesor Davies otrzymał liczne specjalne wyróżnienia. Jest honorowym obywatelem Warszawy, Krakowa, Lublina i Wrocławia, a także honorowym członkiem Związku Powstańców Warszawskich.

(więcej)

Norman Davies urodził się 8 czerwca 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował historię w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, Perugii i na Universty of Sussex. Szczególne więzi łączą profesora z Krakowem, gdzie uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1973 roku przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej.

Współpracował między innymi z "The Times", "New York Review of Books", "The Independent" oraz z BBC.
Od początku lat 70. był wykładowcą, a w latach 1985-1996 profesorem zwyczajnym w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich University College London, części Uniwersytetu Londyńskiego.

Był profesorem wizytującym na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę poświęcił się pisaniu książek. Należy do Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej.

Uzyskał tytuły doktora honoris causa wielu uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Warszawskiego, University of Sussex czy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zobacz także

2024-07-03, godz. 11:40 MKiDN ogłosiło konkurs na kandydata na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w środę konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dokumenty można… » więcej 2024-07-03, godz. 14:33 Śląskie/ Pochód Gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Organizowany co roku w Tarnowskich Górach Pochód Gwarkowski został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. O decyzji resortu kultury… » więcej 2024-07-03, godz. 09:15 Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie, powodem zgonu była złośliwa anemia Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla… » więcej 2024-07-03, godz. 08:41 80 lat temu zmarł Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta związany z endecją 3 lipca 1944 roku zmarł w Warszawie Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta, autor felietonów i dramatów, związany z Narodową Demokracją. Jego -… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »