Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80. rocznica D-Day: francuscy uczniowie przypomnieli…
2024-06-05, 12:00 Autor: IAR/Stefan Foltzer/w Wj

80. rocznica D-Day: francuscy uczniowie przypomnieli historię polskiego bohatera

Alianckie okręty desantowe zbliżają się do plaż Normandii. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Alianckie okręty desantowe zbliżają się do plaż Normandii. [fot. wikipedia/domena publiczna]
We Francji rozpoczynają się obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Z tej okazji francuscy uczniowie przypomnieli historię polskiego bohatera wojennego Władysława Elertowicza - żołnierza pierwszej dywizji pancernej generała Maczka. O jego losach opowiedziano w podcaście wyemitowanym przez francuskie radio publiczne.
Reportaż jest efektem półrocznej pracy uczniów gimnazjum Des Douits w normandzkim Falaise. Jednostka Władysława Elertowicza stoczyła tam decydującą bitwę, która otworzyła aliantom drogę do wyzwolenia Francji. Wcześniej polski weteran walczył też w kampanii wrześniowej i kampanii francuskiej, po której przedostał się do Wielkiej Brytanii. "Dzięki temu projektowi nauczyłem się wielu rzeczy o polskiej historii. Mam polską rodzinę, ale nigdy o tych wydarzeniach nie rozmawialiśmy" - mówią w podcaście gimnazjaliści. "Byli zaskoczeni i bardzo zdziwieni" - przyznał ich nauczyciel historii François Lambert. "Mieszkamy blisko regionu górniczego, gdzie byli polscy robotnicy w XX wieku, ale te wydarzenia nie są dobrze znane" - tłumaczył rozmówca Polskiego Radia.

"Odwiedziliśmy nekropolię polskich żołnierzy, muzeum wojenne w Caen, muzeum w Montormel pokazało w gimnazjum pamiątki, spotkaliśmy się z historykami. Teraz to uczniowie będą przekazywać dalej niezwykłą historię tego polskiego kombatanta" - dodał François Lambert. Po wojnie Władysław Elertowicz zamieszkał w Szkocji, gdzie zmarł w 2009 roku w wieku 96 lat. Jest jednym z 15 bohaterów wojennych uhonorowanych w ramach akcji przeprowadzonej w normandzkich szkołach przez francuski resort edukacji i publiczne radio France Bleu.

Zobacz także

2024-06-19, godz. 09:39 100 lat temu urodził się Wasil Bykau - pisarz oskarżający Łukaszenkę o niszczenie narodu 19 czerwca 1924 r. w Byczkach w województwie witebskim urodził się Wasil Bykau, pisarz, założyciel Białoruskiego Frontu Ludowego. Był zdecydowanym krytykiem… » więcej 2024-06-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 19 czerwca » więcej 2024-06-18, godz. 13:59 UNESCO: sztuczna inteligencja sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Hokolauście Generatywna sztuczna inteligencja (genAI) sprzyja rozpowszechnianiu fałszywych informacji o Holokauście, a to grozi podsycaniem antysemityzmu i zmianą stosunku… » więcej 2024-06-18, godz. 11:39 Ludowa historia Górnego Śląska. Bez robotników nie byłoby wielkich fortun i pałaców (wywiad) Bez robotników i górników nie byłoby wielkich fortun ani ich pałaców. Niektórzy zapominają, że potrzebna była praca tych bezimiennych mas, żeby nieliczni… » więcej 2024-06-18, godz. 10:56 55 lat temu zginął Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg i działacz katolicki 18 czerwca 1969 r. zmarł tragicznie Jerzy Zawieyski, pisarz, dramaturg, publicysta, współzałożyciel i prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, poseł na Sejm… » więcej 2024-06-18, godz. 09:25 W Poznaniu rozpoczyna się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej rozpoczyna się we wtorek w Poznaniu. Organizowane przez IPN dwudniowe wydarzenie odbywa się pod hasłem „Historia mówi… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 czerwca » więcej 2024-06-17, godz. 15:43 Muzeum Auschwitz unieważniło przetarg na remont dachu poobozowego bloku Muzeum Auschwitz poinformowało o unieważnieniu w poniedziałek przetargu, który miał wyłonić wykonawcę remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie… » więcej 2024-06-17, godz. 11:00 Wrocław/ Spłonął pałac Stolbergów na osiedlu Świniary Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały… » więcej 2024-06-17, godz. 10:15 Prof. Fałkowski: Zamek Królewski jest w ciągłym ruchu, jak żywy organizm [WYWIAD] Zamek znajduje się w ciągłym ruchu, jak żywy organizm. Kreuje wydarzenia kulturalne stolicy i całej Polski. To nie jest zakrzepła struktura obrócona ku… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »