Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Historii Polski: Uczestnicy Sympozjum 'Pamięć…
2024-05-23, 12:00 Autor: IAR/#Wosiek/w Wj

Muzeum Historii Polski: Uczestnicy Sympozjum "Pamięć Europy" o wolności

Plakat - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Plakat - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
"Upamiętniając i opowiadając wolność" to hasło dwunastej edycji Sympozjum organizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Do piątku 24 maja w Muzeum Historii Polski w Warszawie trwa kongres "Pamięć Europy", którego uczestnicy z wielu krajów świata starają się odnaleźć wspólną drogę do wolności.
Celem dorocznych spotkań jest inicjowanie i wspieranie współpracy instytucji i organizacji zajmujących się historią Europy w XX wieku i pamięcią o niej, a także edukacją historyczną. Dyrektor Instytutu Europejska Sieć Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski podkreślił, że uczestnicy mają okazję zwiedzić tworzącą się wystawę stałą w Muzeum Historii Polski.

"Będą mogli zobaczyć jak to się dzieje, jak ta wolność w Muzeum Historii Polski jest pokazywana. To był jeden z powodów, dla których zrobiliśmy to przedsięwzięcie tutaj, żeby teraz, jeszcze przed otwarciem wystawy głównej, która jest zaplanowana za wiele miesięcy, żeby pokazać jak to jest robione od środka" - tłumaczył organizator Rafał Rogulski.

Panelistka z Irlandii i laureatka Nagrody imienia Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ do spraw Praw Człowieka Barbara Walshe powiedziała, że w panelu, w którym brała udział, rozmawiano o relacji historii z pokojem.

"Wnioski, do których doszliśmy, są takie, że dużo łatwiej jest uczyć historii w czasach pokoju, wtedy kiedy emocje opadną. Taka była sytuacja w Irlandii. Od kiedy zapanował pokój, dużo łatwiej jest nam mówić o przeszłości, łatwiej na ten temat dyskutować. Opadły emocje, zapanował spokój i ludzie stali się gotowi, żeby rozmawiać" - podkreśliła Barbara Walshe.

Idea Sympozjum wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat wydarzeń ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych wrażliwości, doświadczeń i interpretacji. Dyrektor Fundacji Auschwitz Birkenau Wojciech Soczewica podkreślił, że takie panele mają uwrażliwiać na wskazywanie prawdy.

"Takie konferencje jak ta, pokazują w bardzo ciekawy sposób, jak różne mamy doświadczenia, z różnych miejsc pochodząc. Tutaj są goście z całej Europy i świata, którzy mają rożne, ale też podobne doświadczenia" - przyznawał Wojciech Soczewica.

Dodawał, że "wspólne jest na pewno przekonanie, że młode pokolenia rozwijają się na pewno inaczej, niż pokolenia w przeszłości, że korzystają z nowych technologii na co dzień, że to niesie ze sobą bardzo duże szanse, ale też i ogromne zagrożenia i że naszym zadaniem jest wykorzystywać te technologie w służbie prawdy, wolności i demokracji" - przypomniał dyrektor Fundacji Auschwitz Birkenau.

Tegoroczne Sympozjum jest poświęcone narracjom o wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. Naukowcy i praktycy z różnych krajów spotykają się w Warszawie, aby przyjrzeć się przestrzeniom najnowszych i najpopularniejszych muzeów historycznych i miejsc pamięci. Przez dziesięciolecia odgrywały one szczególną rolę w tworzeniu pamięci historycznej i kulturowej różnych pokoleń zarówno jako miejsca tę pamięć kształtujące, jak i jako instytucje angażujące zwiedzających we współtworzenie narracji o przeszłości.

W przyszłym roku Sympozjum odbędzie się w Helsinkach.

Zobacz także

2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 lipca » więcej 2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »