Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Historii Polski: Uczestnicy Sympozjum 'Pamięć…
2024-05-23, 12:00 Autor: IAR/#Wosiek/w Wj

Muzeum Historii Polski: Uczestnicy Sympozjum "Pamięć Europy" o wolności

Plakat - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Plakat - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
"Upamiętniając i opowiadając wolność" to hasło dwunastej edycji Sympozjum organizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Do piątku 24 maja w Muzeum Historii Polski w Warszawie trwa kongres "Pamięć Europy", którego uczestnicy z wielu krajów świata starają się odnaleźć wspólną drogę do wolności.
Celem dorocznych spotkań jest inicjowanie i wspieranie współpracy instytucji i organizacji zajmujących się historią Europy w XX wieku i pamięcią o niej, a także edukacją historyczną. Dyrektor Instytutu Europejska Sieć Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski podkreślił, że uczestnicy mają okazję zwiedzić tworzącą się wystawę stałą w Muzeum Historii Polski.

"Będą mogli zobaczyć jak to się dzieje, jak ta wolność w Muzeum Historii Polski jest pokazywana. To był jeden z powodów, dla których zrobiliśmy to przedsięwzięcie tutaj, żeby teraz, jeszcze przed otwarciem wystawy głównej, która jest zaplanowana za wiele miesięcy, żeby pokazać jak to jest robione od środka" - tłumaczył organizator Rafał Rogulski.

Panelistka z Irlandii i laureatka Nagrody imienia Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ do spraw Praw Człowieka Barbara Walshe powiedziała, że w panelu, w którym brała udział, rozmawiano o relacji historii z pokojem.

"Wnioski, do których doszliśmy, są takie, że dużo łatwiej jest uczyć historii w czasach pokoju, wtedy kiedy emocje opadną. Taka była sytuacja w Irlandii. Od kiedy zapanował pokój, dużo łatwiej jest nam mówić o przeszłości, łatwiej na ten temat dyskutować. Opadły emocje, zapanował spokój i ludzie stali się gotowi, żeby rozmawiać" - podkreśliła Barbara Walshe.

Idea Sympozjum wyrosła z przekonania o potrzebie dialogu na temat wydarzeń ubiegłego wieku z uwzględnieniem różnych wrażliwości, doświadczeń i interpretacji. Dyrektor Fundacji Auschwitz Birkenau Wojciech Soczewica podkreślił, że takie panele mają uwrażliwiać na wskazywanie prawdy.

"Takie konferencje jak ta, pokazują w bardzo ciekawy sposób, jak różne mamy doświadczenia, z różnych miejsc pochodząc. Tutaj są goście z całej Europy i świata, którzy mają rożne, ale też podobne doświadczenia" - przyznawał Wojciech Soczewica.

Dodawał, że "wspólne jest na pewno przekonanie, że młode pokolenia rozwijają się na pewno inaczej, niż pokolenia w przeszłości, że korzystają z nowych technologii na co dzień, że to niesie ze sobą bardzo duże szanse, ale też i ogromne zagrożenia i że naszym zadaniem jest wykorzystywać te technologie w służbie prawdy, wolności i demokracji" - przypomniał dyrektor Fundacji Auschwitz Birkenau.

Tegoroczne Sympozjum jest poświęcone narracjom o wolności i sposobom jej upamiętnienia w Europie i na świecie. Naukowcy i praktycy z różnych krajów spotykają się w Warszawie, aby przyjrzeć się przestrzeniom najnowszych i najpopularniejszych muzeów historycznych i miejsc pamięci. Przez dziesięciolecia odgrywały one szczególną rolę w tworzeniu pamięci historycznej i kulturowej różnych pokoleń zarówno jako miejsca tę pamięć kształtujące, jak i jako instytucje angażujące zwiedzających we współtworzenie narracji o przeszłości.

W przyszłym roku Sympozjum odbędzie się w Helsinkach.

Zobacz także

2024-06-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 czerwca » więcej 2024-06-07, godz. 18:25 Uroczystości 40-lecia zwycięskiej obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem Spotkanie absolwentów, msza święta i widowisko muzyczne zaplanowano dziś w Miętnem w powiecie garwolińskim z okazji czterdziestolecia zwycięskiej obrony… » więcej 2024-06-07, godz. 13:00 W poniedziałek (10.09) w CMJW sesja edukacyjna 2024’ Tym razem tematem przewodnim XIX Sesji edukacyjnej „Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej” będzie współpraca muzeów ze szkołami… » więcej 2024-06-07, godz. 11:28 Polacy wspominają lądowanie aliantów w Normandii 80 lat temu odbyła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii. Udział w operacji wzięli również… » więcej 2024-06-07, godz. 09:00 W Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day [DŹWIĘK] We francuskiej Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania alianckich wojsk w tym regionie. Przywódcy 25 państw… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 7 czerwca » więcej 2024-06-06, godz. 11:00 80 lat temu Alianci wylądowali na plażach Normandii [DŹWIĘK] 80 lat temu rozpoczęła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii i tym samym otworzyli kolejny front… » więcej 2024-06-06, godz. 10:00 Międzynarodowe obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii We francuskiej Normandii dziś (6.06.) międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania tysięcy alianckich żołnierzy w tym regionie podczas drugiej… » więcej 2024-06-06, godz. 09:30 Mija 80 lat od lądowania aliantów w Normandii 80 lat temu, 6 czerwca 1944 roku, wojska alianckie wylądowały w Normandii. Była to największa akcja desantowa w historii, która jednocześnie stanowiła część… » więcej 2024-06-06, godz. 09:00 120. lat temu urodził się Feliks Selmanowicz "Zagończyk" 120 lat temu, 6 czerwca 1904 roku, urodził się Feliks Selmanowicz "Zagończyk", żołnierz antykomunistycznego podziemia. W 1946 roku, w sfingowanym procesie… » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »