Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 69 lat temu zmarł Kazimierz Wajda, słynny Szczepcio…
2024-05-08, 18:38 Autor: Roman Juranek

69 lat temu zmarł Kazimierz Wajda, słynny Szczepcio z "Wesołej Lwowskiej Fali"

Kazimierz Wajda, Stanisław Sielański, Henryk Vogelfänger (1936) [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Kazimierz Wajda, Stanisław Sielański, Henryk Vogelfänger (1936) [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
69 lat temu, 8 maja 1955 roku, zmarł Kazimierz Wajda, aktor radiowy i filmowy, niezwykle popularny przed II wojną światową. W słynnej audycji Polskiego Radia Lwów - "Wesoła Lwowska Fala" - wraz z Henrykiem Vogelfängerem tworzyli duet Szczepko i Tońko. Ich występy gromadziły przed radioodbiornikami ponad sześć milionów stałych słuchaczy. Swoje dialogi, skecze i piosenki artyści wykonywali też w filmach, na estradzie i w kawiarniach, które wówczas pełniły rolę ośrodków życia kulturalnego.
Kazimierz Wajda debiutował w teatrach Lwowa w 1924 roku. W 1933-cim został spikerem Polskiego Radia Lwów i współtwórcą "Wesołej Lwowskiej Fali", dzięki której jako Szczepcio - razem z Henrykiem Vogelfängerem, czyli Tońciem - zdobył wielką popularność. Z lokalnego, program szybko zmienił się w jedną z najbardziej znanych audycji radiowych w przedwojennej Polsce. Artyści bawili słuchaczy dobrym humorem, wnosili do audycji pogodę ducha, a także uczuciowość i nutę nostalgii.

Kazimierz Wajda był też autorem wielu dialogów, skeczów i scenek radiowych. Wspólnie nagrali też kilkadziesiąt płyt, a także wystąpili w krótkometrażowych filmach: "Jeszcze Polska" i "Polish Soldiers Holiday".

Popularność dwóch wesołych lwowskich batiarów wykraczała poza świat radia. Z trzech filmów fabularnych, w których zagrali aktorzy, wielkim sukcesem okazała się komedia "Będzie lepiej" z 1936 roku z muzyką Henryka Warsa. Obraz miał gwiazdorską obsadę, wystąpili w nim między innymi Loda Niemirzanka, Aleksander Żabczyński i Stanisław Sielański. Ciepło został też przyjęty obraz "Włóczęgi", a trzeci - "Serce batiara", zrealizowany w 1939, został zniszczony podczas bombardowania Warszawy we wrześniu tego samego roku.

Po wybuchu II wojny światowej Kazimierz Wajda dotarł do Francji, gdzie występował wraz z zespołem estradowym powstałym z dawnej "Wesołej Lwowskiej Fali", działającym przy Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Grupa pojawiała się na scenach także Anglii, Belgii i Holandii. Kazimierz Wajda był żołnierzem 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. W 1944 roku został awansowany na stopień podporucznika.

Po wojnie wrócił do Polski i od 1948 roku pracował w Polskim Radiu. Prowadził między innymi program rozrywkowy "Przy sobocie po robocie".

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Rodowity lwowianin, urodził się 3 grudnia 1905 roku. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Drogę do kariery artystycznej otworzył mu eksternistyczny egzamin aktorski. Po raz pierwszy jako Szczepcio stanął przed mikrofonem Polskiego Radia w 1933 roku.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
3334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »